Svima nam nekada dosadi spremanje hranje koje se može razvući i po nekoliko sati, zbog toga često znamo poručiti već gotovu hranu ili kupiti nešto iz zamrzivača u supermarketu. Ovakva hrana se veoma brzo sprema, najčešće je potrebno ubaciti u mikrotalasnu pećnicu ili u rernu na nekoliko minuta međutim ljekari i nutricionisti upozoravaju da bi to trebali izbjegavati.

Opšte je poznato da uslijed češće promjene temperature odnosno zamrzivanja i odleđivanja hrane više puta dolazi do stvaranja velikog broja bakterija. Ljekari i nutricionisti širom svijeta upozoravaju da se ovakva hrana često ne skladišti u uvjetima u kojima bi trebala te zbog toga može predstavljati veoma loš izbor za konzumaciju. Hranjive vrijednosti također nisu posebno sadržane a u većini slučajeva radi se o produktima koji imaju veliku količinu masti, ugljikohidrata i šećera.

“Postoji mnogo sjajnih opcija ispunjenih hranljivim materijama i dijetalnim vlaknima, uključujući smrznuti hleb od celog zrna, povrće, voće i bobice. Međutim, postoji i smrznuta hrana koja ima prilično malo hranljivih materija, a koje su bogate zasićenim mastima i dodatkom šećera. Trebalo bi da težimo da ih jedemo u manjim količinama, jer se pokazalo da visok unos ovih namirnica povećava rizik od kardiovaskularnih bolesti, dijabetesa tipa 2 i gojaznosti” – upozoravaju nutricionisti.

Jedna od zamrznutih jela koja se najviše prodaju jesu pice i razna peciva, sadrže veliku količinu ugljikohidrata i u većini slučajeva radi se o proizvodima sa prerađenim mesom. Zatim kobasice i nekolicina drugih mesnih proizvoda koji su puni zasićene masti i natrijuma, u velikim količinama povećavaju rizik od gojaznosti.

Zatim se navode pomfrit i razne vrste pita, ističu da se ove namjernice najviše konzumiraju i da su izuzetno nezdrave pogotovo ako ih jedemo više puta sedmično. Kao posljednje jelo navodi se rižoto sa povrćem koje je najčešće uzgojeno ubrzanim putem korištenjem pesticida i veoma rijetko su u pitanju namjernice domaće proizvodnje.

Preporučujemo