Hipotireoza, koju karakterizira neadekvatno lučenje hormona štitnjače, pogađa nevjerojatnih 250 milijuna pojedinaca diljem svijeta, pri čemu otprilike jedna od osam žena ima problema sa štitnjačom tijekom života.

Regulatori vašeg tijela, poznati kao hormoni, igraju ključnu ulogu u određivanju funkcije svake pojedine stanice. Kako bi se mogli iskoristiti u tijelu, hormoni se moraju vezati na specifične receptore koji se nalaze na staničnoj membrani. Najbolji primjer za to je receptor štitnjače, koji je u interakciji isključivo s hormonom štitnjače i nikakvim drugim tvarima.

Štitnjača, koju često nazivaju kraljicom hormona, dominira među svim hormonskim žlijezdama.

U svakoj ćeliji vašeg tijela pronaći ćete dva bitna receptora: receptor štitnjače i receptor vitamina D. Ovi receptori igraju ključnu ulogu u održavanju vašeg cjelokupnog zdravlja. Štitnjača je posebno od iznimne važnosti jer izravno utječe na svaku stanicu u vašem tijelu. Kada hormoni koje proizvodi štitnjača ne funkcioniraju optimalno, to ima efekt mreškanja na cijelo tijelo, ometajući njegovu sposobnost da najbolje funkcionira.

Snimka zaslona računala snimljena je za snimanje slike.

Hipotireoza, koju karakterizira neadekvatno lučenje hormona štitnjače, pogađa nevjerojatnih 250 milijuna pojedinaca diljem svijeta, pri čemu je otprilike jedna od osam žena imala problema sa štitnjačom u nekom razdoblju svog života.

Odnos između glutena i štitnjače je tema od interesa.

Kako bismo shvatili zašto imunološki sustav cilja na štitnjaču u slučajevima neadekvatnog lučenja hormona štitnjače, ključno je istražiti temeljne čimbenike koji pokreću ovaj autoimuni odgovor. Glavni uzrok leži u fenomenu poznatom kao promjena identiteta, a gluten se pojavljuje kao istaknuti doprinos tom procesu.

Kako gluten, protein prisutan u raznim žitaricama uključujući pšenicu, prolazi kroz crijevnu sluznicu i ulazi u krvotok, vaš imunološki sustav će identificirati tu stranu tvar (gluten) i proizvesti antitijela da je eliminira. Međutim, postoji potencijalni problem u kojem vaš imunološki sustav može pogrešno ciljati na štitnu žlijezdu, pogrešno je zamijeniti s glutenom i pokrenuti “napad” na ovaj vitalni organ.

Osobe koje pate od intolerancije na gluten mogu imati poteškoća s probavom hrane koja sadrži gluten.

Kada se govori o intoleranciji na gluten, mnogi je pojedinci odmah povežu s celijakijom. Međutim, važno je napomenuti da je celijakija samo jedan oblik intolerancije na gluten. Iznenađujuće, istraživanja pokazuju da samo mali postotak, oko 10%, osoba s celijakijom ima simptome povezane s intolerancijom na gluten. Na globalnoj razini, otprilike jedan od svakih dvadeset ljudi pati od necelijakične intolerancije na gluten. Vrijedno je spomenuti da osobe s autoimunim stanjima često pokušavaju eliminirati gluten iz svoje prehrane na kratko vrijeme, ali često odustaju od tog pristupa zbog nesigurnosti u vezi s ulogom proteina u njihovim zdravstvenim problemima. Unatoč tome, istraživanje otkriva da može proći i do šest mjeseci da se tijelo potpuno oporavi od upalne reakcije uzrokovane glutenom.

Evo deset pokazatelja koji upućuju na to da možda osjećate nelagodu zbog konzumiranja glutena.

Djeca koja konzumiraju gluten često imaju probavne probleme kao što su plinovi, nadutost, proljev, pa čak i zatvor, što su najčešći simptomi.

Na rukama se može razviti stanje koje se naziva keratoza pilaris, koje se obično naziva “pileća koža”.

Osjećaj umora ili iscrpljenosti nakon konzumiranja obroka koji sadrži gluten..

Preporučujemo