Slanac i lepinja (somun) dvije su vrste peciva koje sam uvijek radije kupovala nego pokušavala pripremati kod kuće. Okusi komercijalno dostupnih verzija nadmašili su one mojih pokušaja domaće izrade. No, uz pomoć moje sestre Danijele i njezinog pouzdanog recepta, u međuvremenu sam odustala od odlaska u pekaru zbog ovih slanaca.

Sastojci:

  • potrebno je 500 grama glatkog brašna,
  • 40 grama svježeg kvasca,
  • 3 žlice kiselog vrhnja,
  • 50 mililitara suncokretovog ulja,
  • 250 mililitara mlijeka,
  • 3 žlice glatkog brašna
  • i 3 žličice soli.
  • Voda

Postupak:

U brašno umiješajte ulje, tri obilne žlice vrhnja i jednu svježe dizanu germu.

U smjesu polako ulijevajte toplo mlijeko, mijesite dok ne dobijete mekano tijesto, slično kao za kruh. Savjetuje se korištenje tehnike “udaranja” najmanje 8 minuta. 🙂

Ostavite tijesto da odstoji na toplom dok ne udvostruči volumen u odnosu na prvobitnu veličinu.

Dignuto tijesto još jednom kratko mijesite pa ga podijelite na dijelove veličine jajeta.

Svaku kuglicu oblikujte kao za tortilje, a zatim je uvaljajte u rolnice, tj slanac.

Slance je prije stavljanja u pećnicu obavezno premazati mješavinom mlijeka i ulja.

Zagrijte  pećnicu na temperaturi od 200 stupnjeva, te peći oko 15 minuta.

Nekoliko minuta prije završetka izvadite ih iz pećnice, lagano ih premažite slanim slanim preljevom i vratite u pećnicu da se ispeku.

Za pripremu slanog preljeva pomiješajte 3 žlice brašna i 3 žlice soli te postupno dodajte toplu vodu. Nastavite dodavati vodu sve dok smjesa ne dobije malo gušću konzistenciju od tijesta za palačinke.

Savjet:

Nakon što su slanci pripremljeni, ostavite ih nekoliko minuta pod krpom da odpuste i time je proces završen. Kad ih prvi put kušate, vidjet ćete da niti jedna pekara u gradu ne može ponuditi slance koja bi se mogla usporediti s njima.

BONUS ČLANAK:

Motivacija koja stoji iza moje svakodnevne konzumacije klinčića proizlazi iz vrijedne preporuke koju mi ​​je dala majčina ljekarnica.

Prva prilika u kojoj sam postao svjestan izvanrednih svojstava klinčića dogodio se dok sam gledao intrigantan dokumentarac fokusiran na drevnu kinesku medicinu. Klinčić, začin koji se ističe svojim snažnim mirisom, dosljedno ima važnu poziciju u tradicionalnoj medicini diljem svijeta, posebice u Kini. Ovaj mirisni začin koristi se zbog svojih brojnih terapeutskih prednosti, od ublažavanja zubobolje do poboljšanja probavnog sustava.

Kada osjetite bol u zubima, stavljanje klinčića izravno na zahvaćeno područje može dovesti do postupnog ublažavanja nelagode. Snažna antibakterijska svojstva klinčića vrlo su učinkovita protiv infekcija u usnoj šupljini, služeći ne samo za smanjenje boli, već i za rješavanje temeljnog uzroka tegoba.

Ovo je samo početak! Klinčići nude mnoštvo dobrobiti. Na primjer, korisne su za pojedince koji imaju gastrointestinalne probleme ili proljev. Konzumacija klinčića dva puta dnevno može uvelike poboljšati probavu i zaštititi želudac i crijeva od štetnih bakterija i parazita.

  • Nadalje, njegova antibakterijska svojstva pridonose smanjenju oralnih infekcija, a istodobno nude brzo osvježenje daha neutralizirajući neželjene mirise.

U slučaju boli grla ili nelagode, klinčići mogu pomoći. Da biste koristili ovaj lijek, potrebno je samo samljeti klinčiće u prah, pomiješati s malom količinom meda i nanijeti na zahvaćeno područje. Ova jednostavna mješavina nudi nevjerojatno umirujući učinak. Nadalje, dosljedna konzumacija klinčića može pridonijeti usporavanju procesa starenja.

Komponente koje se nalaze u klinčićima, uključujući antioksidanse, bore se protiv slobodnih radikala koji uzrokuju oštećenje stanica, čime pomažu u održavanju mladolikog izgleda kože i cjelokupnog tjelesnog zdravlja. Osim toga, antioksidansi igraju ključnu ulogu u detoksikaciji tijela, olakšavanju uklanjanja štetnih toksina i promicanju vitalnosti tijela.

  • Klinčić je iznimno prilagodljiv prirodni lijek koji može poboljšati zdravlje na brojne načine, a lako je dostupan.
Preporučujemo