Krastavac je jednogodišnja zeljasta biljka koja pripada porodici Cucurbitaceae. Uzgaja se kao salatni krastavac na otvorenom, u plastenicima i plastenicima, kao i kao industrijski krastavac (kornišona). Jede se svjež i, kao kiseli krastavac, ima nisku kalorijsku vrijednost.

Korijenov sistem krastavca nije razvijen i distribucija je vrlo plitka, 5-25 cm. Drveće (grmlje) je puzavo, granato, a dužina stabla zavisi od sorte i uslova rasta. Dužina do 3 m. Listovi su veliki, a neke sorte imaju bodlje na leđima. Bočni izdanci rastu u pazušcima listova, a kod nekih se sorti uklanjaju ili ostavljaju da rode.

Krastavac je biljka koja razvija muške i ženske cvjetove na istoj stabljici. Muški cvjetovi su razvijeniji, a prinos je vrlo nizak. Zbog toga se za tržište uzgajaju hibridi krastavaca sa ženskim cvjetovima.

agroekološki uslovi
temperaturu
Vanjski razvoj zahtijeva da prosječna dnevna temperatura bude viša od 15℃, a optimalna temperatura je 25-27℃. Cvatnja počinje na temperaturi od 15-17°C, a oprašivanje je najbolje obaviti na temperaturi od 18-21°C. Od proizvodnje voća do berbe potrebno je 30-40 dana. Brzina rasta pojedinog voća ovisi o broju plodova na biljci. Period plodonošenja traje 1,5-2,5 mjeseca.

vode
Za svoj rast i razvoj potrebno mu je dosta vlage u zemljištu i vazduhu. Relativna vlažnost treba da bude 85-90%, što je teško postići u spoljašnjim uslovima. Najpovoljnija vlažnost zemljišta je oko 70% ukupnog kapaciteta zadržavanja vode u zemljištu, što znači da je za dva meseca sadnje potrebno ukupno 90-150 litara vode/m2. U početku zalivati ​​rjeđe i u manjim količinama, kasnije, posebno tokom plodonošenja i berbe, krastavce je potrebno zalijevati svakih 4-5 dana, ovisno o vrsti tla i načinu uzgoja.

tlo
Duboko, plodno, rastresito, organski bogato, neutralno ili blago kiselo tlo (pH 5,5-6,5) najbolje je za uzgoj krastavaca. Teška, hladna i jako kisela tla ne pogoduju kvalitetnom uzgoju ove kulture.

Poljoprivredno tehničke mjere
Plodored
Krastavci su dobra predkultura za paradajz, kupus i papriku. Pogodne predkulture za krastavce su kupus, celer, mahunar, zelena salata, grašak i kukuruz šećerac.

poljoprivreda
Radovi na zemljištu počinju u jesen dubokim oranjem i po potrebi obradom prije sjetve ili sadnje.

oploditi
Za set sa 30.000-40.000 biljaka/ha i prinosom od 35-45 tona/ha potrebno je temeljno đubrenje i prihranjivanje prema preporukama stručnjaka. Prosječna količina unesenog gnojiva prije sadnje krastavca je 150 kg/ha azotnog đubriva, 160 kg/ha fosfornog đubriva, 300 kg/ha kalijumovog đubriva i 65 kg/ha kalcijumovog đubriva.

Moguće je i folijarno đubrenje, ali to poskupljuje proizvodnju, a pri primeni treba paziti da se listovi i cvetovi biljke ne izgore. Ako proizvođač odluči da za folijarno đubrenje koristi vodotopiva đubriva, tada treba koristiti formulu NPK 11:44:11 u fazi od presađivanja do cvetanja (koje traje oko 22-25 dana). Od cvatnje do formiranja ploda, koje traje 20-22 dana, koristite formulu NPK 16:8:32. Koristite formulu NPK 9:12:36 od formiranja ploda do berbe i 50 dana i dalje. Takođe, ako iz bilo kog razloga dođe do gubitka lisne mase, biće potrebne nedeljne primene formule NPK 20:20:20.

setvu i sadnju
Seje se kao glavni usev krajem aprila, a kao sekundarni usev u junu. Na većim površinama sjeme seje sejačom, a na manjim površinama ručno u redove ili kućice. Sjeme sejte u redove sa razmakom redova 80-100 cm i razmakom redova 20-30 cm.

Krastavci se seju gusto, a količina semena zavisi od gustine setve, 2-4 kg po hektaru. Ako proizvodite krastavce rano sazrevanje, posijajte sjeme u toplom stakleniku 30-40 dana prije trajne sadnje.

Bolji način proizvodnje je na crnoj polietilenskoj foliji. Tlo ispod filma se brže zagrijava, što omogućava brže klijanje i bolji razvoj biljaka. Folija sprečava rast korova, a formirani plodovi su čisti jer se najveći deo nalazi u foliji. Ove biljke ne dolaze u direktan kontakt sa tlom i stoga su manje osjetljive na bolesti koje se nalaze u tlu. Film koji se koristi za uzgoj krastavaca na većim površinama postavlja se rasipačem ili ručno. Dok se folija postavlja, ispod folije se mogu postaviti perforirane cijevi za kasnije navodnjavanje pomoću sistema za navodnjavanje kap po kap.

Za setvu većih površina koristite jednorednu sejalicu sa pogonom na gas, izbušite rupe odjednom i posijajte 3-4 semena na zadatom rastojanju od 30 cm i dubini od 2 cm. Ovim načinom sjetve potrebno je 1,5-1,8 kg sjemena za sjetvu 1 hektara, pri čemu se pri žetvi daje 4-6 biljaka po kvadratnom metru. Kako bi se ubrzala proizvodnja, nakon sjetve se cijela površina može prekriti folijom od netkanog sintetičkog materijala, od kojih jedan ima komercijalni naziv Agril. To je tanka prozirna folija nalik mrežici koja propušta svjetlost, zrak i vodu i ima izvrsna toplinska svojstva. Folija djeluje kao fizička barijera protiv štetočina. Postavlja se odmah nakon sjetve i ostaje na usjevu do početka cvjetanja.

Najsigurniji i najproduktivniji način proizvodnje je intenzivni uzgoj. Budući da biljke na ojačanjima imaju bolju ventilaciju, manje je problema sa bolestima, plodovi su čistiji, a berba je lakša. Za ojačanje koristite stupove visine 2 m, povezane užadima, ili između stubova položite plastičnu mrežicu na koju se biljke penju i zakopajte ih u zemlju tako da im vrhovi budu 150-180 cm iznad zemlje. U donjem dijelu stabljike potrebno je periodično štipanje. Takođe se preporučuje postavljanje cevi za navodnjavanje duž redova i redovno navodnjavanje, 2-3 puta nedeljno. Polietilenska folija se može koristiti i za ojačanje tokom uzgoja, a nakon što se biljke razviju, tlo se može prekriti slamom.

žetva
Krastavci za industrijsku preradu beru se svaka dva dana, u zavisnosti od kategorije. Prva vrsta ploda je duga 3-5 cm i prečnika oko 1,5 cm. U drugoj kategoriji plod je dug 5-7 cm i prečnik oko 2 cm. Veći plodovi nisu komercijalno prihvatljivi jer se ukiseli samo mala količina. Ako je plod dugačak 9-12 cm, uglavnom se koristi rezanje.
Berba se obavlja ručno, samo na većim površinama mehanizacijom. Salatni krastavci se beru kada plodovi poprime karakterističnu boju, veličinu i oblik za sortu. Prinos industrijski prerađenih krastavaca može dostići 25-50 tona/ha, a salata 22-40 tona/ha.Ove razlike su u direktnoj vezi sa načinom uzgoja, vremenom uzgoja i kapitalnim ulaganjem u proizvodnju.

Voće koje se plasira na tržište se sortira u kartonske ili plastične kutije i čuva na temperaturi od 3-7°C i relativnoj vlažnosti od 93-95%. Industrijski krastavci se beru u velikim plastičnim posudama i najbolje ih je preraditi što je brže moguće jer se plodovi teško čuvaju.

Preporučujemo