Ako želite u svom vrtu ubrati kvalitetne, zrele rajčice u velikim količinama, morate dodati ovaj sastojak u tlo. Dovoljna je jedna šaka i gotovi ste: nema povratka
Pokretanje povrtnjaka nije ni lako ni brzo. Potrebno je vrijeme, predanost i puno strpljenja. Ako imate rajčice u svom vrtu, ovaj članak je za vas. Kod uzgoja rajčice moraju se poštovati stroga pravila. Uz sva osnovna pravila za postizanje određenih rezultata, korisno je znati i neke tajne koje će sigurno olakšati proces i donijeti zadovoljavajuće rezultate. Vjerujemo da su jednostavni tretmani poput vode i adekvatnog izlaganja suncu dovoljni. To nije tako.
Za optimalne rezultate važno je intervenirati s određenim sastojcima. Očito je riječ o prirodnim sastojcima ili sastojcima koji nisu štetni ni za naše rajčice ni za nas. Potonji čini našu žetvu ukusnijom, ljepšom i bogatijom. Doznajmo zajedno koje sastojke možemo dodati tlu u kojem uzgajamo rajčice.
Povrće i rajčice: Evo kako to radi
Uzgajati rajčice znači uzgajati ih samostalno i imati plodove koji su vam dostupni bez brige o njihovom podrijetlu i kvaliteti. Jedenje proizvoda iz vlastitog vrta jamstvo je svježine. Ali kako napraviti rajčice koje su bolje od onih koje se prodaju u supermarketu? Prvo što morate znati je da je uzgoj ove voćke vrlo jednostavan, ali zahtijeva puno pažnje. Za uzgoj rajčica jednostavno stavite sjeme u tlo, malčirajte i nekoliko centimetara vode. Tada će rajčice teoretski niknuti za dva do tri mjeseca.
Pupoljci se pojavljuju gotovo odmah, ali morate biti strpljivi da vidite rađanje i rast rajčica. Međutim, postoje mnoge stvari koje se mogu učiniti kako bi se pospješio normalan razvoj fetusa dok čekate. Osim vode i raznih gnojiva, postoji jedan poseban sastojak bez kojeg ne možete: ljuske jajeta. Da, dobro ste pročitali, ljuske jaja možemo koristiti kao glavni sastojak u našem vrtlarstvu. Da vidimo zašto i kako.
Uzgoj rajčica u vrtu s ljuskom jaja: Evo zašto biste to trebali učiniti
Ovo može izgledati čudno i smiješno, ali je istina: ljuske jaja su odličan lijek za rajčice. Ne smijemo zaboraviti da su tehnike iskusnih uzgajivača uvijek učinkovite i dobro promišljene. Kada pokušavamo uzgajati voće, povrće ili začinsko bilje, ne smijemo zaboraviti važnost osiguravanja pravih hranjivih tvari. Ne mogu se sve važne hranjive tvari dobiti samo iz vode za piće;
Baš kao što mi ljudi uzimamo vitaminske dodatke da bismo se osjećali bolje, biljke trebaju vitamine i minerale.
Željezo, cink i magnezij su neophodni. Ljuske jaja sadrže vrlo važan mineral za rajčice: kalcij. Kalcij je neophodan za pravilan razvoj korijena; sadržan je u staničnoj strukturi, čineći stanice otpornijima na napade gljivica i parazita. Kada postoji manjak kalcija, mi to odmah primjećujemo i šaljemo jasan signal: to je trulež, koja postupno počinje razdvajati plod na dva dijela.
Kako dodati ljuske jaja u zemlju
Najbolji način da zakopate ljusku jajeta u zemlju je da je otvorite. Trebalo bi biti gotovo poput praha ili brašna. Dovoljna je žlica nasjeckane kore za ubacivanje u dosta duboku rupu. Odozgo posipamo zemlju i na to posadimo sjeme rajčice. Budući da se kore drobe, naše rajčice imaju pristup stalnom izvoru kalcija tijekom faze rasta.
Ovo je potpuno održiv savjet koji ni na koji način ne šteti zdravlju okoliša niti zdravlju vaših rajčica. Ovaj savjet može poslužiti i za njegu svih ostalih elemenata našeg vrta: baš nam dobro dođu! Nadalje, to je potpuno održiv pristup iz ekonomske perspektive. Nema novca za kupnju gnojiva.