Hrskava izvana i pahuljasta iznutra, žicasta dobrota čeka! 😋 Ove dimenzije daju jedan komad.

POTREBNE OSNOVNE KOMPONENTE:

  • 1 šalica ohlađenog mlijeka,
  • 3 žlice jogurta,
  • 1 žličica soli,
  • 1 vrećica praška za pecivo i
  • 3 šalice brašna (plus još jedna žlica brašna za tijesto).

Za premazivanje upotrijebite

  • 100 grama maslaca (što odgovara 3 pune žlice)
  • uz pola žličice ulja.

Za ukras:

  • 1 jaje

KOJI JE NAJBOLJI NAČIN NAPRAVITI PRHKAVO PEČENJE?

U zdjeli za miješanje dobro pomiješajte mlijeko, jogurt, prašak za pecivo i sol. Zatim dodajte brašno i mijesite smjesu dok ne dobijete mekano tijesto koje se lako lijepi za ruke. Radnu površinu lagano pospite brašnom i razdvojite tijesto na četiri dijela. Zatim pomoću valjka za tijesto pobrašnite svaki dio i razvaljajte ga da dobijete tanku konzistenciju.

Tijesto koje ste pripremili stavite na radnu površinu i ravnomjerno ga premažite s 3 žlice otopljenog maslaca i ulja.

Zatim stavite dodatni sloj tijesta na vrh, premažite uljem i složite četiri sloja tijesta jedan na drugi kako biste preformirali tijesto. Nakon toga preokrenite i donju stranu nauljite.

Povucite rubove razvučenog tijesta da ga proširite, učinite ga većim i tanjim. Zatim ga čvrsto zarolajte. Držeći jedan kraj, omotajte ga oko sebe. Nakon toga ga prebacite na tanjur za posluživanje i spremite u vrećicu ili pokrijte plastičnom folijom prije nego što ga stavite u hladnjak.

Ostavite maslac da se zamrzne 10 do 15 minuta. Po želji može stajati preko noći. Napravila sam ga prethodne večeri i ispekla ujutro.

Tijesto lagano pobrašnite i valjkom za tijesto razvaljajte na radnoj površini. Spljošteno tijesto prebacite na pleh obložen papirom za pečenje. Razbijte jaje odozgo i kistom ga ravnomjerno rasporedite po površini. Nožem ili vilicom oblikujte tijesto; Odlučio sam se za britvu da probušim jednu od njih.

Stavite u pećnicu s ventilatorom zagrijanu na 200° i pecite dok ne porumene. Uživajte u svom obroku.

BONUS:

Znate li zašto je doručak najbitniji obrok u danu!? Mozgu je potrebna energija, a ona se može osigurat pokretanjem metabolizma, zato prvi dnevni obrok nikada ne treba odgađati kasno, a pogotov nikako se ne smije preskakati.

 

Nakon razdoblja od osam do deset sati sna i posta, tijelo do jutra ulazi u početnu fazu gladovanja. Kako biste pokrenuli metabolizam i opskrbili mozak neophodnom energijom, ključno je ne odgađati prvi dnevni obrok, a njegovo preskakanje nije opcija. Doručak igra ključnu ulogu ne samo u osiguravanju energije na početku dana, već također utječe na prehrambene potrebe djeteta tijekom ostatka dana. Nadalje, djeca koja stalno doručkuju pokazuju povećanu produktivnost, samoregulaciju i fokus.

Bez obzira na to je li odabrani doručak isključivo energetski bogat ili dodatno nudi hranjive tvari i energiju koja se postupno oslobađa, njegov značaj ostaje nepromijenjen. Istina, sastav obroka ne utječe samo na njegovu nutritivnu vrijednost već i na djetetovo ponašanje i produktivnost. Stoga je ključno razmotriti kako sastav obroka u konačnici utječe na razinu glukoze u krvi (koja se obično naziva šećer u krvi) kada planirate doručak.

I roditelji i djeca smatraju da je sitost neophodna; međutim, način na koji to postižemo je manje značajan. Bilo da se radi o teškom, slatkom i slanom obroku koji otežava probavu, poput peciva, ili doručku sastavljenom isključivo od energetski bogatih namirnica poput hrskavih pahuljica, soka, bijelog kruha s pekmezom ili čokoladnog namaza, rezultat je obrok karakteriziran niskom nutritivnom gustoćom.

Za promicanje zdravog osjećaja sitosti, ključno je održavati uravnotežen doručak koji uključuje proteine, masnoće i vlakna, idealno sadržavajući raznovrsnu šarenu hranu.

Preporučujemo