Značajan broj kupaca uočio je slučajeve u kojima se trgovci upuštaju u nepoštene postupke manipulirajući težinom i cijenom proizvoda. Posljedično, potrošači sada plaćaju iste, ako ne i više cijene za proizvode koji dolaze u manjim količinama ili količinama.

Jedan od primjera smanjene gramaže može se vidjeti na pakiranju čokolade od 100 grama, koje sada teži samo 80 ili 85 grama. Drugi primjer je smanjenje s pet reda na četiri reda napolitanki, uz zadržavanje istih dimenzija pakiranja. Osim toga, gotove juhe, vrećice tjestenine, grickalice, čašice jogurta, kućanska kemikalija, omekšivači u polupraznim bocama i deterdženti u plastičnim vrećicama prošli su slična sniženja u količini i pakiranju.

Količina grama postupno se smanjuje.

Značajan broj kupaca osjeća nezadovoljstvo i oprez pri kupnji, što ih navodi da pomno proučavaju proizvode koje kupuju i traže mogućnosti uštede putem prodaje.

U prošlosti se mlijeko uglavnom prodavalo u pakiranjima od litre, a sada ta pakiranja zapravo sadrže 968 mililitara. Isto tako, težina čaše jogurta smanjena je s 200 grama na 180 grama, a pakiranja kečapa sa 100 grama smanjena su na 90 ili čak 80 grama. Veća pakiranja kečapa također su smanjena sa standardnih 200 grama na 180 grama. No, pojedinačna pakiranja snižena su tek za simboličan gram, poput praška za puding koji sada umjesto 50 grama dolazi u vrećici od 49 grama.

Nakon oduzimanja tri grama od početne težine od deset grama, vrećica suhog pekarskog kvasca doživjela je značajno smanjenje gramature od 30 posto. U idealnom slučaju, da se cijena proizvoda na odgovarajući način smanjila zbog smanjenja pakiranja, ne bi bilo problema. Nažalost, cijena je ostala nepromijenjena ili, u nekim slučajevima, čak i porasla zbog nedavnih valova poskupljenja.

Artikli koji su najčešće pogođeni ovom pojavom su slastičarnice. Njihova težina je značajno smanjena za značajnih 30 do 40 posto. Dodatno, tu su i grickalice koje dolaze u djelomično napunjenim vrećicama, dok je preostali prostor ispunjen zrakom. Nadalje, ima slučajeva da se 200 mililitara vrhnja, 500 grama špageta i 1 kilogram kruha preko noći zamijeni s 20 grama svjetlije kreme, manjim pakiranjem špageta i pola kilograma laganijeg kruha. Drugi primjer je smanjenje broja komada papira u rolama toaletnog papira.

Ne postoji način da se spriječi fenomen smanjene inflacije, koji se javlja tijekom razdoblja inflacije i uključuje smanjenje količine proizvoda promjenom njihove ambalaže kako bi sadržavala manju težinu ili volumen uz zadržavanje iste cijene. Prije deset godina, EU direktiva je proizvođačima dala fleksibilnost da odstupe od specifičnih zahtjeva za pakiranje, dopuštajući im da legitimno mijenjaju težinu ili volumen svojih proizvoda.

Prema Dragićevim riječima, važno je napomenuti da transparentno informiranje potrošača nije zavaravajuće. Sve dok je količina proizvoda jasno navedena i potrošač ima priliku pregledati je prije kupnje, sve se smatra točnim i zakonitim.

Navedene količine sastojaka su sljedeće: 100 g čokolade, 80-85 g kiselog vrhnja, 200 ml kruha (180 ml), 1 kg 500 g kruha, 250 g čokoladnog keksa (200 g), 50 g vrećica pudinga (49 g), 10 g suhog pekarskog kvasca (7 g), 200 g jogurta (180 g), 100 g vrećice kečapa (90 g) i 1 l mlijeka (968 ml).

Preporučujemo