ČOKOLADNA SALAMA – ELEGANTAN I PREKRASAN DESERT ZA PRAVE POZNALCE ČOKOLADE
SASTOJCI
– **Tamna čokolada** – 270 grama
– **Maslac (omekšali)** – 160 grama (otprilike tri četvrtine šolje)
– **Šećer u prahu** – 60 grama (pola šolje)
– **Ekstrakt vanilije** – po ukusu (npr. jedna kašičica)
– **Suhi keks (kao petit beurre ili plasma)** – 160 grama, izlomljen na komadiće.
– **Lješnici** – 110 grama krupno nasjeckani ili cijeli – **Šećer u prahu za posipanje** – po ukusu
PRIPREMA
1. **Otopiti čokoladu** U skromnoj posudi za umake lagano otopite tamnu čokoladu na parnom kotlu ili u mikrovalnoj pećnici u kratkim intervalima, povremeno miješajući. Nakon toga dodajte omekšali maslac i miješajte dok smjesa ne postane glatka. 2. **Uključite zaslađivače i arome** U toplu čokoladnu smjesu dodajte šećer u prahu i ekstrakt vanilije, dobro promiješajte. 3. **Ubacite hrskave nadjeve** Umiješajte mljevene kekse i lješnjake te lagano miješajte dok svi sastojci ne budu ravnomjerno obloženi čokoladom. 4. **Salama od plijesni** - Stavite smjesu na lim za pečenje. - Oblikujte roladu nalik na salamu, pazeći da dobro zavrnete krajeve. Ohladite 2 do 3 sata, ili dok se smjesa potpuno ne stegne. 5. **Završni detalj** Nakon odmotavanja salamu uvaljati u šećer u prahu. Nakon toga narežite na tanke komade i poslužite. Ako želite poboljšati okus, možete dodati malu količinu ruma ili korice naranče. Osim toga, lješnjaci se mogu zamijeniti bademima, orasima, pistaćima ili kombinacijom ovih orašastih plodova. U hladnjaku se može čuvati do pet dana, a pogodan je i za zamrzavanje.![]()
Obavezno nabavite ovu biljku, jer se vjeruje da privlači sreću; međutim, pripazite da ga ne postavite na ovo specifično mjesto.
Kako bi klivija cvjetala, potrebna joj je pravilna njega. Ova biljka preferira smještaj na sjevernoj strani kuće i treba biti zaštićena od intenzivne sunčeve svjetlosti. Uspijeva na sobnoj temperaturi, a tijekom zimskih mjeseci ne smije se održavati na temperaturama ispod 10 stupnjeva.
Biljka zahtijeva zalijevanje samo po potrebi, s minimalnim zahtjevima. Tijekom zimskih mjeseci zalijeva se otprilike svakih 20 dana, dok je u proljeće i ljeto neophodno češće zalijevanje. Od ožujka do rujna, kao iu veljači kada dolazi do stvaranja pupova, prihranjuje se tekućim gnojivom. Mlade klivije presađuju se u veće posude godišnje u proljeće, nakon prestanka cvatnje.
Clivia zauzima značajno mjesto u istočnjačkoj filozofiji feng shuija. Njegova se aura smatra jedinstvenom i vrijednom, zrači izvanrednom energijom. Za ovu sretnu biljku vrijede specifične feng shui smjernice.
Kliviju treba držati podalje od spavaće sobe jer snažna energija njezinih cvjetova može utjecati na snove i dovesti do nesanice.
Biljka služi kao izvrstan izbor za uljepšavanje dekora dnevnih soba i ureda. U tim prostorima pozitivno utječe na okoliš i pomaže u raspršivanju negativnosti. Nadalje, stavljanje nekoliko novčića u posudu može privući prosperitet u kućanstvo i povećati obiteljsko blagostanje