Dok pripremate makedonski kolač, predivan miris prožima cijelu kuću, a ne mislim samo na njegov okus; Potičem vas da to sami iskusite i uvjerite se…
POTREBNI SASTOJCI:
Tijesto:
Potrebno je pet šalica kisele vode, pet šalica brašna, tri šalice ulja i tri šalice pšeničnog griza. Osim toga, potrebna vam je jedna žličica cimeta, 100 grama nasjeckanih grožđica, 100 grama nasjeckanih oraha i jedno pakiranje praška za pecivo.
Potrebni sastojci za sirup su 250 grama šećera, jedno pakiranje vanilin šećera i 2,5 decilitra vode. Za dekoraciju se može dodati 50 grama nasjeckanih oraha; iako izborni, oni pružaju atraktivno poboljšanje.
KAKO PRIPREMITI MAKEDONSKI KOLAČ?
Bilješka: 1 šalica = 150 ml. Započnite postupak prosijavanjem 5 šalica brašna, zajedno s jednom žličicom praška za pecivo i jednom žličicom cimeta. Zatim u tu smjesu umiješajte 3 šalice griza, 100 g krupno nasjeckanih grožđica i 100 g grubo nasjeckanih oraha.
Pomiješajte sve sastojke u posudi za miješanje. U sredini suhe smjese napravite udubinu pa dodajte 5 čaša kisele vode i 3 čaše ulja. Mikserom ili žičanom pjenjačom miješajte sastojke dok smjesa ne postane glatka.
Zagrijte pećnicu na 180°C. Lim za pečenje dimenzija 25 x 35 cm obložiti papirom za pečenje koji se priprema.
Po želji tijesto možete ukrasiti sa 50 grama sjeckanih oraha. Pecite 35 do 40 minuta pa čačkalicom provjerite je li pečeno. Kada je kolač potpuno pečen, izvadite kalup i ostavite da se kolač ohladi dok je u kalupu.
U tom razmaku skuhajte sirup tako što ćete 250 grama šećera, jednu vrećicu vanilin šećera i 2,5 decilitra vode kuhati oko 3 do 4 minute. Zatim ohlađeni kolač preliti vrućim sirupom. Ostavite kolač na sobnoj temperaturi dok se sirup potpuno ne upije.
Može se rezati na kockice, ploške ili trokute ili uživati izravno iz tave. Osim toga, postaje još ukusniji kada se prelije preljevom od čokolade. U tom slučaju savjetuje se ne posipati tijesto sjeckanim orasima prije razvlačenja.
Za pripremu glazure pomiješajte 100 g crne čokolade, 50 g maslaca, 1 žlicu vrhnja i 1 žlicu ulja. Smjesu lagano zagrijati, dobro promiješati dok se ne sjedini pa preliti preko kolača. Kolač se elegantno reže, a čokolada na površini zadržava cjelovitost i nakon prelivanja sirupom. Kombinacija cimeta, čokolade i oraha je zaista izuzetna!
Nedim Sladić izrazio je zabrinutost najnovijom prognozom, pozivajući građane na oprez i smirenost.
Prema projekcijama Federalnog hidrometeorološkog zavoda, očekuju se temperature do 42 stupnja.
Kako prenose Vijesti, Sladić upozorava da je vozilo Hitne pomoći koje prolazi glavnom prometnicom u Sarajevu teško previdjeti. Povišene temperature predstavljaju značajan izazov za disanje, što rezultira minimalnim izgledima za krepak san tijekom toplih noći i jutara. Nemilosrdna vrućina uporno oduzima energiju pojedincima. Sladić svima savjetuje oprez jer se očekuje da će povišene temperature zraka trajati najmanje do 20. srpnja.
Vaš krvni tlak prelazi 140? Pronađeno je prirodno i besplatno rješenje; samo zahtijeva…
Naveo je da se nakon 20. srpnja očekuje pad temperatura u BiH na oko 28 do 30 stupnjeva, što će rezultirati “svježijom” klimom u odnosu na sadašnjih 25 stupnjeva. Osim toga, nema naznaka značajnijeg pada temperature u dogledno vrijeme.
Sladić je izrazio pesimizam u vezi s kolovoškim vremenskim prognozama Europskog centra za srednjoročne vremenske prognoze (ECMWF), budući da prevladavajući pokazatelji ne upućuju na značajna odstupanja od srpanjskih.
BONUS:
Jeste li primijetili da su vam se USTA neočekivano SUHA? Ovo je značajan simptom koji zahtijeva hitnu pozornost i ne smije se zanemariti.
Značajan simptom koji zahtijeva pozornost su suha usta. Iako je to česta pojava, nije uvijek benigna. Ovo stanje može ukazivati na temeljne probleme kao što su dijabetes ili poremećaji zglobova.
Suha usta česta su pojava povezana s dehidracijom ili stresom. Međutim, kada postane uporan – što se u medicini naziva kserostomija – može ukazivati na temeljni zdravstveni problem i utječe na gotovo jednu od pet osoba.
Među najčešćim čimbenicima koji pridonose suhim ustima su hormonalne promjene.
Jedan od najčešćih okidača je menopauza, budući da hormonska neravnoteža može dovesti do isušivanja sluznice u cijelom tijelu.
Kada se problem odnosi na područje nosa.
Kontinuirano disanje na usta može nastati zbog začepljenosti nosa koja je posljedica prehlade ili peludne groznice. Dodatno, može se pripisati suženom ili začepljenom nosnom prolazu, nepravilnom zagrizu zbog nemogućnosti zatvaranja usana tijekom spavanja i uobičajenog disanja na usta ili prisutnosti pretjerano velikih krajnika.
Decongestants
Ovi lijekovi djeluju tako da sužavaju krvne žile u regijama sluznice, što dovodi do smanjenja upale i olakšavanja disanja. Neizravni učinak ovog djelovanja je smanjeni dotok tekućine u nosnu šupljinu, što rezultira “suhim” nosom. Dok kratkotrajna primjena može ublažiti simptome, produljena primjena može dovesti do suhoće nosa i usne šupljine.
Vodice za ispiranje usta koje sadrže alkohol sposobne su eliminirati bakterije u usnoj šupljini; međutim, oni također mogu dovesti do suhoće, jer alkohol ima potencijal nadražiti i dehidrirati sluznicu. Slina igra ključnu ulogu u zaštiti od karijesa i bolesti desni, stoga smanjenje količine sline zbog suhih usta povećava vjerojatnost susreta s ovim problemima. Stoga je preporučljivo odabrati vodicu za ispiranje usta koja ne sadrži alkohol
Jedna od najčešćih nuspojava gastroezofagealnog refluksa ili žgaravice su suha usta. Uspinjanje želučane kiseline iz jednjaka u grlo može rezultirati iritacijom i upalom, što potom dovodi do suhoće grla i usta.
Pretjerana konzumacija kave.
Pretjerano uživanje u pićima s kofeinom može dovesti do dehidracije. Kofein djeluje kao blagi diuretik, što dovodi do povećanja učestalosti mokrenja, dok tanini, koji su prirodno prisutni u kavi i određenim čajevima, mogu pridonijeti osjećaju suhih usta.
diabetes
Kronično povišenje razine glukoze u krvi kao posljedica neliječenog dijabetesa može rezultirati kserostomijom. Kako razina šećera u krvi raste, bubrezi nisu u stanju učinkovito reapsorbirati tekućine, što dovodi do njihovog izlučivanja u mokraći i posljedično do dehidracije u tijelu. Važno je napomenuti da lijekovi za dijabetes također mogu pridonijeti pojavi suhih usta.
zglobni problemi
Sekundarni Sjögrenov sindrom može nastati zbog stanja poput reumatoidnog artritisa, lupusa ili vaskulitisa, pri čemu imunološki sustav cilja na suzne i žlijezde slinovnice, što dovodi do suhoće očiju i usta.
udarac u lubanju
Facijalni živac, koji prolazi kroz temporalne kosti smještene s obje strane lubanje, stimulira dva od tri para žlijezda slinovnica. Udarac u te kosti, poput onog tijekom prometne nesreće ili pada s bicikla, može rezultirati oštećenjem facijalnih živaca i dovesti do suhih usta.
Odnosi se na lijekove.
Kserostomija, koja se obično naziva suhim ustima, posljedica je povezana s više od 400 različitih lijekova, uključujući lijekove na recept i lijekove bez recepta, a također može biti rezultat kemoterapije i tretmana zračenjem.