Domaći sok od mente može vam dati energiju za vrući ljetni dan, a osim što je ukusan, nevjerojatno ga je jednostavno napraviti.

Sok od metvice se pravi od svježih listova i grančica biljke metvice. Prije pripreme potrebno ih je dobro oprati kako bi se s listova uklonila prljavština i štetočine. Ovisno o količini soka koju želite pripremiti, možete povećati količinu sastojaka. Domaći sok najbolje je čuvati na hladnom mjestu. Navedene količine sastojaka dovoljne su za pripremu otprilike 5 litara soka od mente.

SASTOJCI

  • 300 g svježe metvice
  • 5-6 kašika šećera
  • 3 vrećice soka od limuna
  • 3 litre vode
  • 3 kg šećera

Priprema: Svježu metvicu operite u hladnoj vodi da uklonite prašinu. Zatim ga vrlo sitno izrežite škarama ili nožem. Nasjeckanu metvicu pomiješajte sa 5-6 žlica šećera i limunovim sokom te izgnječite rukama. Ulijte 3 litre vode i ostavite 24 sata. Nakon što smjesa odstoji, procijedite i dobivenu tekućinu prelijte u drugu posudu.

U tekućinu dodajte šećer i sve miješajte da se šećer potpuno otopi. Ostavite da odstoji 24 sata, miješajući svakih 4-5 sati. Nakon što se tekućina slegne, procijedite je u veliku zdjelu. Ulijte vodu i sve dobro promiješajte. Dobiveni sok ulijte u staklenu bocu i zatvorite poklopcem. Možete jesti odmah.

BONUS: 

3x više prinosa krastavaca, bez bolesti: Pripremite se podučiti cijelu obitelj ovom receptu!

Razumne metode sadnje – bez komercijalnih gnojiva, bez bolesti, 3 puta veći prinos
Samo slijedite nekoliko principa i koristite prastare, provjerene recepte obiteljske prehrane i postići ćete nevjerojatne rezultate. Neka načela za početak!

Izrada kreveta s povišenim središtem
Krastavcima je potrebno puno sunčeve svjetlosti i rastu na toplom, zaštićenom mjestu. Da biste pripremili najbolju gredicu za sjetvu krastavaca, u sredini gredice napravite utor širine oko 40 cm. Napunite ga kompostom i vrtnom zemljom. Srednji dio gredice treba biti povišen jer će tada sunčeva svjetlost bolje grijati tlo i krastavci će bolje rasti.

Uz krastavce se preporučuje sijati grašak, bob, salatu i celer. Ne sadite kraj njih rajčice, rotkvice ili kupus.

sjetva
Krajem travnja dobro je vrijeme za sjetvu krastavaca u staklenik ili šupu. Prilikom kupnje birajte sorte koje su otporne na plijesan. Uvijek posijte nekoliko sjemenki u manju posudu, pazeći da pri zalijevanju ocijedi višak vode.

Najbolje je odabrati posudu za cvijeće s rupom na dnu, na koju se može staviti plosnati kamen. Posudu stavite u toplu prostoriju i ne zaboravite je redovito zalijevati.

Nakon što biljke počnu rasti, važno ih je smjestiti na svijetlo mjesto. Budući da su krastavci srodnici rajčice i vrlo su osjetljivi na mraz, ne mogu se saditi dok dnevna temperatura ne dosegne najmanje 15°C.

Za zaštitu sadnica možete koristiti netkane materijale.
Nakon “smrzavanja” prethodno uzgojene krastavce možete posaditi izravno u gredicu.

Brati krastavce – bolji rod, veća žetva
Cijepanje krastavaca pomaže rastu biljke i poboljšava kvalitetu ploda. Ali nemojte odrezati glavne pupoljke. Odrežite bočne grane otprilike nakon trećeg lista.

zalijevanje
Briga o krastavcima je važna, ali ne zaboravite ih redovito zalijevati. Pogotovo ako je dulje razdoblje bez padalina. Dok krastavci još niču zalijevajte ih svaki drugi dan. Od sada zalijevajte svaka tri dana.

žetva
Žetva je spremna oko dva tjedna nakon cvatnje. Kada se beru, krastavci bi trebali imati glatku kožu i jarko zelenu boju. Berite plodove prije nego što potpuno sazriju, jer tada imaju najbolji okus.

Ako krastavce berete dok su još mali, i njihovo sjeme će biti sitno, a dobit ćete i veći prinos jer će pravovremena berba potaknuti daljnju cvatnju. Ako se na kožici pojave žute mrlje, krastavac je zreo ili prezreo. Krastavce beremo od lipnja do listopada.

Domaća priprema hrane krastavci
Otporan je na plijesan i povećava snagu i izdržljivost
Najbolja je zamjena za kemijska gnojiva. Međutim, treba napomenuti da takve hranjive tvari mogu dobiti samo krastavci koji ne cvjetaju.

Ovu dijetu preporučuje se provoditi svakih deset dana. Stavite 20 g sapuna, 1 litru mlijeka i 30 kapi joda u posudu i razrijedite vodom.

Ovo hranjivo se bori protiv plijesni, bolesti krastavaca i pomaže biljci da dobije snagu i otpornost. Prevencija je uvijek bolja od liječenja.

Na taj način vrh krastavca neće požutjeti
Često se događa da u trenutku kada se prekrasni zeleni krastavci počnu pojavljivati, njihovi vrhovi su već požutjeli. Postoji rješenje. Namočite 300 g starog kruha u kantu vode, dodajte pola žličice joda i smjesu procedite. Ovaj tretman možete raditi jednom u dva tjedna. Ova smjesa se može koristiti i bez joda.

za veću dobit
Za one koji žive u ruralnim područjima, uzgajaju stoku ili imaju pristup prirodnim mliječnim proizvodima, obrada povrća sirutkom bit će jednostavna.

Razrijedite 2 litre sirutke i 150 g šećera u kanti vode. Vaša žetva će biti bogatija nakon tretiranja krastavaca ovom mješavinom.

Čudo od ljuski luka
Dijeta od ljuske luka vrlo je učinkovita, jeftina, a možete je jednostavno pripremiti. Sve što trebate učiniti je prokuhati 0,5 kg kore u 5 litara vode i ostaviti da odstoji preko noći.

Zatim dodajte vodu da se razrijedi u omjeru 1:4. Preporuča se ne samo prskanje otopine, već i zalijevanje krastavaca.

Ako krastavac uvene izravno na biljci
Ako krastavci počnu venuti neposredno na peteljci, tretirajte ih otopinom sirutke bez šećera u omjeru 1:5.

Preporučujemo