Doživljavajući mučne kontrakcije mišića koje se javljaju bez upozorenja, grčevi u nogama mogu potrajati kratak trenutak ili dulje vremensko razdoblje.

Ovi nepoželjni grčevi imaju tendenciju manifestiranja tijekom razdoblja odmora ili u tami noći, ometajući i san i svakodnevne tjelesne aktivnosti. Kao rezultat toga, imaju značajan utjecaj na opću dobrobit i kvalitetu života.

Grčeve u nogama, iako mogu biti uzrokovani dehidracijom ili naprezanjem mišića, ne treba shvaćati olako jer mogu biti pokazatelj temeljnih zdravstvenih stanja poput dijabetesa tipa 2 i zatajenja bubrega, a određeni lijekovi također mogu pridonijeti njihovoj pojavi.

U nastavku se nalazi zbirka prevladavajućih životnih aktivnosti i zdravstvenih stanja koja mogu izazvati grčeve u nogama. Dodatno, uključeni su prijedlozi o tome kako ublažiti bol u nogama i prepoznati kada grčevi u nogama mogu značiti ozbiljno stanje koje zahtijeva hitnu medicinsku pomoć.

Grčevi u nogama, koji su nagla i jaka nelagoda u mišićima nogu, također mogu pogoditi djecu. Tipično se ti grčevi manifestiraju u potkoljenici, stopalu ili bedru. Iako mogu biti prilično bolni, općenito nisu razlog za brigu.

Grčevi u nogama s godinama postaju sve češći zbog prirodnog skraćivanja tetiva koje su odgovorne za povezivanje mišića s kostima. Iako su malo češći kod žena, otprilike 60 posto odraslih osoba ima noćne grčeve u nogama, a ovo stanje pogađa i oko 40 posto djece i tinejdžera.

Većina grčeva u nogama, oko 75%, događa se tijekom noćnih sati. Ovi noćni grčevi u nogama obično se javljaju kada ste u stanju mirovanja ili dubokog sna. Ne samo da vam mogu poremetiti san tako što će vas probuditi, već se mogu zadržati i tijekom cijele noći, čineći izazovom pronaći olakšanje i vratiti se u mirno stanje.

Grčevi u nogama koji se javljaju tijekom noći mogu se manifestirati u bilo kojoj životnoj dobi, iako su češći kod osoba u poznim godinama. Među osobama u dobi od 60 i više godina, otprilike jedna trećina ima noćne grčeve u nogama, s učestalošću barem jednom svaka dva mjeseca.

Grčevi u nogama uobičajena su pojava za gotovo sve osobe u dobi od 50 i više godina, događaju se barem jednom. Otprilike 40 posto trudnica susrest će se s grčevima u nogama, koje medicinski stručnjaci pripisuju dodatnoj težini i naprezanju mišića tijekom trudnoće.

Neki potencijalni čimbenici koji mogu doprinijeti grčevima u nogama tijekom noći su:

Produljena razdoblja sjedenja, pretjerana upotreba mišića, produžena razdoblja stajanja, loše držanje, zatajenje bubrega, dijabetička periferna neuropatija, nedostatak minerala, problemi s cirkulacijom, grčevi u nogama i bolovi u nogama potencijalni su zdravstveni problemi povezani s ovim čimbenicima.

Iako grčevi u nogama ne moraju predstavljati očite znakove ili simptome, određeni čimbenici poput trudnoće i uzimanja određenih lijekova mogu povećati rizik od njihovog pojavljivanja.

Doživjeti grč u nozi slično je mišiću koji se čvrsto steže, stvarajući čvor koji izaziva mučnu i potencijalno nepodnošljivu agoniju u donjim udovima. Mišići pogođeni ovom iznenadnom kontrakcijom mogu ostati osjetljivi dulje vrijeme, podnoseći nelagodu satima ili čak danima nakon prestanka grča.

Uobičajeni pokazatelji grčeva u nogama mogu uključivati:

Grčevi u nogama, karakterizirani iznenadnim osjećajem boli i stezanja u mišićima, obično u potkoljenici, također se mogu očitovati kao privremena tvrda kvrga ili osjećaj trnaca ispod kože. Temeljni uzroci grčeva u nogama mogu varirati, a neki se slučajevi javljaju bez ikakvog prepoznatljivog razloga, poznati kao idiopatski grčevi.

Preporučujemo