Pravilna ishrana i anemija
Posljedice nedostatka gvožđa u organizmu mogu dovesti do anemije. Gvožđe igra veoma važnu ulogu u mnogim metaboličkim procesima u organizmu: učestvuje u sintezi hemoglobina, koji prenosi kiseonik iz pluća do svih ćelija u telu, a zatim i u sintezi mioglobina, koji je rezerva organizma. kiseonik . Mišići, zajedno sa mnogim esencijalnim enzimima, podržavaju rast i povećavaju otpornost na infekcije.
Njegov sadržaj u organizmu je oko 3 grama (oko 2,8 grama za žene i 3,8 grama za muškarce). Većina gvožđa je takozvano funkcionalno gvožđe, već pomenuto zbog njegove metaboličke uloge, preostala količina je rezervno gvožđe, koje se koristi za transport gvožđa, ali i kao rezerva (kod muškaraca čine 30% ukupnog gvožđa, dok kod žena rezerva Mnogo manje – oko 12,5%). Na balans gvožđa u organizmu utiču njegov unos, skladištenje, gubici i potrebe za ovim važnim elementom.
Dnevne potrebe za gvožđem zavise od starosti, pola i individualnog stanja organizma. Preporučeni dnevni unos za muškarce je 10 miligrama, a za žene duplo veći, 18 do 22 miligrama.
gvožđe u hrani
Nedostatak željeza u tijelu može dovesti do hipohromne anemije, koja je prema Svjetskoj zdravstvenoj organizaciji najrasprostranjenija globalna bolest uzrokovana nedostatkom u ishrani. Smatra se da jedna od pet osoba na svijetu pati od ove vrste anemije.
Prvi simptomi nedostatka željeza javljaju se mnogo prije početka anemije i uključuju umor, slabost, bljedilo, glavobolju, razdražljivost, lupanje srca, iscrpljenost, poteškoće s koncentracijom, smanjen imunitet i sklonost infekcijama.
Gvožđe se u organizam unosi samo hranom.
Osim individualnih karakteristika hrane, na apsorpciju gvožđa utiču i pol, godine, fiziološko stanje i rezerve gvožđa u organizmu. Zbog većih potreba, žene apsorbiraju veći udio željeza iz hrane nego muškarci, djeca više od odraslih, a trudnice više od žena u reproduktivnoj dobi. Zbog toga je potrebna analiza krvnih zrnaca.
Pravilna prehrana može spriječiti anemiju. Ovo je posebno važno za osobe koje su na bilo koji način izgubile krv, npr. Žene sa menstrualnim bolovima, obilnim menstruacijama, hemoroidima, pacijentima sa čirom na želucu itd.
Anemija – Hrana u ishrani
Ishrana pacijenata sa anemijom treba da se zasniva na sledećem:
utrobe,
gljiva,
sušeno voće,
žumanjak,
Riba – posebno tuna, školjke,
pasulj,
rotkvica,
Meso – posebno piletina i ćuretina.
Osobe sa anemijom treba da jedu više crvenog belog luka, koštičavog voća, semenki i zelenog lisnatog povrća.
Namirnice koje sadrže bakar (sir, žumanca, plodovi mora, jetra, integralne žitarice, zeleno povrće, kajsije, trešnje i suhe smokve) pomažu u apsorpciji gvožđa. Integralne žitarice su dobar izvor gvožđa, ali ih ne treba jesti sa drugom hranom bogatom gvožđem. Osim toga, špinat je bogat oksalnom kiselinom, koja može smanjiti apsorpciju željeza.
Priprema hrane za pacijente sa anemijom
Kuvanje hrane u željeznim posudama može povećati sadržaj željeza u hrani i do 20%, ali zamjena ovih lonaca sa aluminijskim, nehrđajućim čelikom i plastičnim posudama može smanjiti unos željeza u tijelo.
Monotona ishrana, prekomerno konzumiranje alkohola i kafe, vegetarijanska ishrana, neodgovarajući post, stroga dijeta za mršavljenje, izbegavanje svežeg voća i povrća itd. Povećana vjerovatnoća anemije.
Upotreba hrane bogate vitaminom C može poboljšati apsorpciju gvožđa, pa je korisno popiti čašu ceđenog soka od narandže pre jela ili dopuniti prehranu vitaminom C (do 2 grama dnevno).
Korisno je izbjegavati miješanje hrane bogate željezom s mlijekom i mliječnim proizvodima. Najbolje je uključiti ribu, meso ili perad i vitamin C u svaki obrok. Takođe provodite što više vremena na svežem vazduhu i šetajte najmanje sat vremena svakog dana. Raznovrsna ishrana sa redovnim unosom svežeg voća i povrća (najmanje 400 grama) i minimiziranjem alkohola, kafe, gaziranih bezalkoholnih pića i čaja najbolji su načini za prevenciju anemije.
Ako je vaš unos gvožđa hranom nedovoljan, ili se vaše potrebe povećavaju, možete uzimati suplemente po savetu lekara.Najbolje ih je uzimati na prazan stomak između obroka, 2-3 puta dnevno tokom 3 meseca. Ukupna doza do 100 mg. Dodati vitamine B (B6, B12, folna kiselina) i vitamin C. Pretjerani unos gvožđa može biti toksičan.
Hrana koja sadrži gvožđe – Tabela
Hrana (100 g) Sadržaj gvožđa (mg)
Mlijeko (1,8% ml masti) 0,1
Svježi kravlji sir (3% ml masti) 0,3
Govedina 3.5
Iznutrice 2,5-10
Piletina 0.8
turska 4.0
Inćuni 1.8
Oyster 7.0
Žumance 6.0
Pasulj 7.9
Soja u žitaricama 8.4
Bodovi brašno 3.5
Hleb 2.5
Voće 10,5-1,0
Lisnato povrće 1,0-4,0
Grožđice 1.6
Suhe smokve 4.2
Kakao 15.0
apsorpcija gvožđa
Količina gvožđa koja se može apsorbovati važnija je od ukupne količine gvožđa u hrani/prehrani. Apsorpcija gvožđa iz životinjske hrane (tzv. hem gvožđe) je brža i efikasnija (15-30%) nego iz biljne hrane (15-20%). Vegetarijanci bi trebali povećati sadržaj biljne hrane poput tamnozelenog lišća, pasulja i cjelovitih žitarica, a njihovi obroci bi trebali sadržavati i veću količinu vitamina C. Uzimanje 100 mg vitamina C uz obroke može povećati apsorpciju gvožđa do 100%.Najpraktičniji način je upotreba limuna i korijandera uz hranu bogatu gvožđem.
Osobe koje pate od gastritisa, što znači povećanu kiselost želuca i smanjenu apsorpciju gvožđa, treba da jedu što više namirnica koje neutrališu želučanu kiselinu, kao što su pirinač, krompir, banane itd.
Prehrana bolesnika s anemijom podrazumijeva liječenje anemije prema njenom uzroku. Unos gvožđa hranom je mnogo manji nego putem lekova, a ishrana je često energetski višak. Stoga, ishranom treba spriječiti pojavu anemije, a ako se i dogodi, glavni tretman bi trebali biti lijekovi. U ishranu pacijenata sa anemijom trebalo bi da se u svakom obroku nalaze meso, jaja i riba, a zatim pri svakom obroku dopuna sa velikom količinom vitamina C. Pokušajte da piju manje kafe, kakaa i čaja. jedite više hrane koja može pomoći u dodavanju nutrijenata. Dobar je izvor gvožđa.
Savjeti o ishrani za anemiju
Narendajte pola kilograma jabuka, pola kilograma cvekle i pola kilograma šargarepe. Nakon što ostavite da odstoji preko noći, ocijedite vodu i dodajte pola kilograma meda. Uzimajte po jednu supenu kašiku 3 puta dnevno.
Salata od mlade koprive s limunovim sokom i maslinovim uljem također može obnoviti broj krvnih zrnaca.
Preporučljivo je koristiti pivski kvasac kao dodatak folnoj kiselini.
Čaj od koprive je odličan napitak u borbi protiv anemije.
Dobri su i: vlasac, peršun, vlasac, kopriva, cilantro i listovi maslačka.