Indikacije približavanja superćelijske oluje: 10 izdajničkih znakova nadolazeće nevolje skrivene u tamnim oblacima.

Posebnost superćelijske oluje je njezin uočljiv kosi izgled, uzrokovan vjetrom koji se pojačava kako se diže. Taj je nagib lako prepoznatljiv golim okom.

Postoje dva odvojena područja protoka koja karakteriziraju ove oluje. Osim toga, ove oluje karakteriziraju dva jedinstvena silazna strujanja. Prvo od tih silaznih struja poznato je kao Forward Downdraft (FFD) i nalazi se na rubu superćelijske oluje. Ovo područje je identificirano kao područje padajućeg zraka.

Nepogrešiv pokazatelj približavanja superćelijske oluje je formacija oblaka poznata kao zidni oblak, koji je lišen ikakvih oborina. Ovaj fenomen se događa kada se kišom ohlađen zrak iz strujanja prema dolje (FFD) ili strujanja prema dolje (RFD) povlači prema gore. Zbog sadržaja vlage u ovom ohlađenom zraku, on se kondenzira na nižim visinama u usporedbi s čistim ulaznim zrakom, što rezultira stvaranjem ovih zidnih oblaka. Izgled ovih oblaka može varirati ovisno o smjeru vjetra, a oni imaju potencijal pokazivati ​​i rotirajuće i nerotirajuće karakteristike.

Uz superstaničnu oluju nalazi se rep, produžetak zida oblaka koji nam je vidljiv. Ovi repovi variraju u duljini i obliku, u rasponu od malih i zdepastih nastavaka do oblaka koji se protežu u veličini od nekoliko kilometara.

Pojas toplog zraka, koji stručnjaci i lovci na oluje obično nazivaju “feeder bands”, zapravo se sastoji od protoka toplog zraka prema superćelijskoj oluji. Dok neke oluje mogu imati jedan veliki pojas dolaznog toplog zraka, druge mogu imati više manjih pojaseva.

Prema Severe Weatheru, Supercells s ‘prugastim’ mezociklonom pokazuju jasne linearne pruge u donjem dijelu mezociklona. U određenim slučajevima pojačane težine, te pruge mogu nalikovati formaciji naslaganih ploča.

Odsutnost oborina karakterizira poseban aspekt superćelije poznat kao “RFD utor”. Ovo razlikovno obilježje može se lako uočiti u određenim slučajevima, dok ga u drugima može sakriti kiša, čineći ga nevidljivim.

Unutar određenih superćelija postoji posebna značajka poznata kao trezor. Iako nije prisutan u svim superstanicama, lako se uočava u onima koje ga posjeduju. Svod se odnosi na područje superćelije koje se nalazi između kosog uzlaznog strujanja i silaznog strujanja s prednjeg boka (FFD), a služi kao spremnik za oborinu unutar oluje. Na karakteristike ove dionice utječu i kut uzlaznog strujanja i kretanje FFD-a.

Uslijedila je velika bitka koja je rezultirala velikim razaranjima u Bosni i Hercegovini i Srbiji. Posljedice superćelijske oluje za sobom će ostaviti pozamašne komade leda koji će padati zajedno s kišom. Superćelijske oluje obično stvaraju tuču promjera veću od 5 centimetara, što je jednako veličini teniskih loptica.

Rotacija oblaka u ovoj oluji primjetan je fenomen uzrokovan pratećim vjetrovima. Izraziti mezocikloni koji se nalaze unutar superćelija dodatno pojačavaju vidljivost ovih rotacija na nebu, prenosi Večernji list BiH.

Preporučujemo