Kad grmljavina tutnji nebom, od iznimne je važnosti odmah potražiti zaklon.

Prijelomno otkriće fizičara Cvetanovića rasvijetlilo je radnje koje se moraju izbjegavati tijekom sjetve. Ovi uređaji su apsolutno neophodni i ne mogu se zanemariti.
Fascinantni fenomeni

U proteklih nekoliko dana u regiji su padali jaki pljuskovi praćeni grmljavinom. Posljedično, dogodile su se opsežne poplave na cijelom području, zbog čega je policija više puta intervenirala u raznim gradovima. U gostovanju na televiziji “K1” fizičar Nikola Cvetanović iznio je dragocjene spoznaje o tome kako se zaštititi od grmljavine. Šokantno, munje godišnje odnose živote više od 25 000 ljudi širom svijeta. Intrigantno, studije otkrivaju da muškarci imaju šest puta veću vjerojatnost da će podleći ovom prirodnom fenomenu nego žene.

Prema Cvetanovićevim riječima, prilikom traženja zaklona tijekom grmljavinskog nevremena preporučljivo je pronaći mjesto s gromobranom. Ako to nije moguće, sigurnija je alternativa skloniti se u automobil nego biti izložen na otvorenom, jer smanjuje šanse da postanete najviša točka za udar groma. Drveće treba izbjegavati pod svaku cijenu, jer predstavlja iznimnu opasnost. Preporuča se odvojiti se od grupe i ne okupljati zajedno. Osim toga, vodene površine, uključujući plivanje ili boravak u čamcima, vrlo su opasne tijekom grmljavinske oluje. Umjesto da ležite ravno na zemlji, radi dodatne sigurnosti bolje je čučnuti.

Dr. Cvetanović uvjerava da nema razloga za strah prilikom putovanja raznim prijevoznim sredstvima, uključujući autobuse, automobile ili avione. Pojasnio je koncept Faradayeva kaveza koji pruža zaštitu i osigurava sigurnost.

Prema Cvetanovićevim riječima, sve dok je automobil obično vozilo, a ne kabriolet, možete se osjećati sigurno jer sadrži Faradayev kavez. Ovaj kavez, izrađen od metala, djeluje kao zaštitni štit neutralizirajući električno polje. U rijetkom slučaju da grom udari u automobil ili autobus, vozilo može pretrpjeti štetu, ali pojedinci u njemu ostaju neozlijeđeni. Bez obzira radi li motor ili ne, bez obzira na to je li automobil u pokretu ili stoji, boravak u automobilu jamči vašu sigurnost.

Čak i dok je bio u zrakoplovu, Cvetanović je uvjeravao da nema apsolutno nikakvog razloga za uzbunu. Nastavio je s razradom napretka postignutog u zaštiti zrakoplova od opasnosti od udara groma.

Prema Cvetanovićevim riječima, avioni često doživljavaju udare munja. Međutim, posljednji incident koji je proizašao iz takvog štrajka dogodio se 1960-ih. Tijekom tog vremena inženjeri su prepoznali potrebu za zaštitom i potom implementirali mrežu vodiča koji funkcioniraju kao gromobrani. Ovaj sustav učinkovito usmjerava električnu struju na tlo, smanjujući potencijalno oštećenje elektronike zrakoplova. Važno je da ova mjera predostrožnosti osigurava maksimalnu sigurnost za putnike, jer se tijekom ovih događaja ne uzrokuje šteta.

Suprotno uvriježenom mišljenju, fizičar Nikola Cvetanović opovrgava tvrdnju da se mobiteli ponašaju kao magneti za munje. On odlučno odbacuje prevladavajuće zablude oko ove teme.

Neko se vrijeme vodila žestoka rasprava oko ove teme. Međutim, istraživanje provedeno nakon povećane upotrebe mobilnih telefona dovelo je do općeg konsenzusa da vjerojatnost udara groma nije značajno veća. U teoriji, postoji mogućnost, iako mala, stvaranja iona kada razgovarate telefonom u neposrednoj blizini. Preporučljivo je suzdržati se od držanja telefona uz glavu tijekom udara groma, ali budite uvjereni da to neće rezultirati štetnim posljedicama. Iako se u takvim okolnostima preporuča minimizirati korištenje telefona, nema dokaza koji upućuju na povećani rizik od udara groma. Ove spoznaje dijeli i Cvetanović.

Udari groma imaju veći utjecaj na muškarce, dok se većina smrtnih slučajeva događa na vodenim površinama.

Radom na otvorenom uglavnom dominiraju muškarci, s omjerom 1:3 u Americi zbog nesretne činjenice da značajan dio muške populacije strada radeći na ribarskim brodovima. Munje imaju poseban afinitet za udaranje u površinu vode, a one na brodu su uzdignute nekoliko metara iznad, što ih čini glavnim metama na njenom putu. Ključ opstanka je, kako ističe, minimalizirati izloženost i spustiti se koliko god je moguće.

Prema riječima Nikole Cvetanovića, nema razloga za strah ako provodimo mjere opreza. Preporučljivo je deaktivirati određene uređaje tijekom grmljavinskog nevremena.

Prema Cvetanovićevim riječima, ako se i munja i grom istovremeno čuju i vide, to znači da je grmljavina u neposrednoj blizini. U urbanim regijama postoji tendencija da munje ciljaju žičane ograde i struja prolazi kroz njih podzemnih kabela, što predstavlja značajan rizik od oštećenja elektroničkih uređaja. Tijekom grmljavinske oluje preporučljivo je isključiti prijenosna računala, televizore i mikrovalne pećnice, kao i sve druge uređaje koji rade s čipom, kako biste spriječili da na njih utječu potencijalni strujni udari uzrokovani obližnjim podzemnim cijevima.

Izračunavanje udaljenosti udara munje uobičajena je praksa među pojedincima koji žele odrediti kada će se oni dogoditi. Nikola Cvetanović nudi objašnjenje kako točno procijeniti blizinu munje.

Prema Cvetanoviću, nastanak munje označava prisutnost vodljivog zraka zbog elektrona, što rezultira snažnim prolaskom struje. Ovaj proces ionizira zrak, pretvarajući ga u plazmu. Kao posljedica toga, emitira se značajna količina zračenja, a svjetlost trenutačno stiže do promatrača dok putuje brzinom od 300 tisuća kilometara u sekundi. Međutim, zvuku koji proizvodi munja treba vremena da dođe do promatrača. Stoga, ako postoji kašnjenje od 3 sekunde između viđenja bljeska i zvuka, to znači da je munja udaljena otprilike jedan kilometar. Važno je da vas ne zavara udaljenost oblaka, jer munja još uvijek može udariti.

Prema Cvetanovićevim riječima, najveći prioritet u slučaju udara groma je pružanje prve pomoći.
Fizičar Nikola Cvetanović zaključio je kako je u slučaju udara groma ključno odrediti prioritet mjera prve pomoći. Vrijedno je napomenuti da više pojedinaca preživi

Preporučujemo