Kada je riječ o cvjetnim sadnicama, treba uzeti u obzir prednosti i mane.
Ako ste spremni kupiti i posaditi ove sadnice, važno je imati na umu nekoliko savjeta. Neki od njih možda su već procvjetali, što bi vam moglo dati dojam o njihovoj zrelosti. Dakle, kako biste ih trebali saditi, brinuti se za njih i što možete očekivati od njih?
Tople temperature u travnju imale su značajan utjecaj na rast sadnica, bilo da su ih uzgajali pojedinci kod kuće ili profesionalni uzgajivači. Zbog toga je veliki broj ovih sadnica već procvjetao ili dao prve plodove.
Prisutnost i prednosti i nedostataka u ovom fenomenu sugerira da bi sadnica mogla imati veću starost od očekivane, što predstavlja potencijalnu korist jer bi potencijalno mogla uroditi plodom u ranijoj fazi.
Nasuprot tome, ako je biljka podvrgnuta nepovoljnim uvjetima kao što su neadekvatno svjetlo, voda ili hranjive tvari, može doživjeti stres koji može spriječiti njezin rast i razvoj nakon sadnje.
Ne bi trebalo biti šok ako su prvi cvjetovi odbačeni, uvenu ili ne urode plodom. To posebno vrijedi za povrće poput tikvica i krastavaca, koji se oslanjaju na oprašivače kako bi dali plod.
Prilikom kupnje sadnica važno je voditi računa o određenim čimbenicima. Odvojite vrijeme za temeljitu procjenu cjelokupnog stanja biljke ako se odlučite na kupnju. Uvjerite se da su stabljika i lišće čvrsti i da pokazuju znakove vitalnosti.
Važno je osigurati da korijenski sustav nije pretjerano razgranat ili zamršen, jer to ukazuje na poodmaklu dob. Osim toga, listovi bi trebali biti u dobrom stanju, bez ikakvih mrlja ili oštećenja duž rubova.
U slučaju da pupoljci i cvjetovi već postoje, ključno je da ostanu netaknuti i otporni.
Kod sadnje je važno obratiti posebnu pozornost na sadnice koje su već počele cvjetati. Ove biljke zahtijevaju dodatnu njegu i brigu. Evo 7 korisnih savjeta koje morate imati na umu:
Kako bi se spriječili štetni učinci temperaturnih oscilacija, preporučljivo je zalijevati sadnice u posudama prije sadnje. Za optimalne uvjete preporuča se saditi ih u ranim jutarnjim satima ili, još bolje, navečer.
Započnite punjenjem rupe predviđene za sadnju vodom. Kada to učinite, sadnicu pažljivo postavite unutar rupe. Nježno pokrijte sadnicu zemljom, lagano pritiskajući rukama. Ne zaboravite zalijevati sadnicu po potrebi, osiguravajući dodatnu vlagu kada je to potrebno.
Kada se suočite s povišenim temperaturama i suhim uvjetima, preporučljivo je nanijeti sloj malča na tlo. Nasuprot tome, ako su oborine česte, preporuča se biljke zaštititi davanjem fungicida koji će spriječiti razvoj bolesti.
Za optimalan rast preporuča se redovita prihrana vaših biljaka. U ovoj fazi najučinkovitije je koristiti gnojiva koja sadrže dušik, fosfor i kalij. Dušik igra vitalnu ulogu u poticanju rasta lišća i zelenih biljaka, dok fosfor podržava razvoj cvijeća i plodova. Dodatno, kalij je neophodan za zdravlje korijena i razvoj plodova. Ako želite, imate mogućnost kreirati vlastito NPK gnojivo od koprive, gaveza i bijelog sljeza ili pak možete kupiti gotove opcije.
Za pojačano oprašivanje i kasniju proizvodnju voća, preporučljivo je uzgajati biljke u neposrednoj blizini povrća koje će privući oprašivače. Među optimalnim odabirima su neven, lavanda, kadulja, cinija, majčina dušica, ružmarin, matičnjak, suncokret i druge slične opcije.