Ovo prelazno vrijeme poznato je po prehladama i gripama koje vladaju, da bi se sačuvali ljekari preporučuju konzumiranje što više vitamina C kroz ishranu i suplemente, ali kada je imunitet previše oslabljen onda ni to ne pomaže, veoma brzo može doći od “obične prehleda” do opasnosti od infekcije!
Počinje zima, pojava smoga i zagađenih čestica uslijed loženja je postala učestalost svake godine, uslijed svega toga aktuelan je i opasan virus što dodatno povećava brige koje bi trebali imati o svom zdravlju. Najviše se u upasnosti osobe koje imaju problema respiratorne prirode, oni koji boluju od bronhitisa ili astme pa tako veoma brzo može doći od stanja prehlade do upale pluća ili pojave neke druge respiratorne infekcije.
Loš kvalitet zraka, pušenje, boravak u zatvorenom prostoru i slab imunitet stvaraju podložnu bazu za pojavu virusne ili bakterijske infekcije što može ugroziti zdravlje vaših pluća i pogršati stanje na mnogo gore. Upala pluća ili pneumonija može biti blaga ali i izuzetno opasna po život, pogotvo kada su u pitanju mala djeca i novoređenčad kao i osobe poodmakle dobi i stariji od 60 godina, shodno s tim prenosimo vam šta je izjavio poznati pulmolog tokom gostovanja u jednoj od emisija.
“Zapaljenje pluća i pneumonije su među najčešćim infekcijama u detinjstvu. U zemljama u razvoju su ta zapaljenja većinom bakterijske prirode, a u razvijenim zemljama se najčešće radi o virusnim infekcijama. Najčešći izazivač bakterijskih pneumonija je pneumokok, jedan od najvećih ‘ubica’ na svetu. Međutim, danas se pneumokokna bolest može sprečiti vakcinacijom i to je važna stvar. Ta vakcina je u Srbiji uvedena 2017. godine u kalendar obaveznih vakcinacija, a od ove godine smo osavremenili tip vakcine koju deca dobijaju. Kod dece uzrasta do 3 godine najčešće infekcije pluća uzrokovane su virusima, a kod dece starije od 4 godine, mnogo češće se javljaju bakterijske infekcije upale pluća. Međutim, u poslednje vreme se sve više prepoznaje značaj kombinovanih virusnih i bakterijskih infekcija donjih disajnih puteva, u kojima virusne infekcije ‘otvaraju’ put bakterijskim. Upala pluća je u načelu bolest koja se lako leči, ali u 5 do 10 odsto slučajeva upala pluća može da bude praćena komplikacijama. U svetu, gde je vakcinacija protiv pneumokoka uvedena i primenjuje se duže nego kod nas, za 70 odsto je manje bakterijskih upala pluća” – objasnio je pulmolog dr. Minić.
Napominje da unatoč vakcinisanju trebate obratiti pozornost na simptome koji se često znaju pobrkati sa prehladom te da u slučaju sumnje kontaktirate svoga liječnika.