Budući da su orhideje jedno od cvijeća koje domu daje notu sofisticiranosti, vrijedi znati svaki trik koji možete koristiti kako biste pomogli da ove ljepotice traju što duže.
Sa preko 30.000 vrsta orhideja u svijetu i gotovo 7 puta više hibrida, bez obzira na to o kojoj vrsti se radi ova egzotična biljka, nesumnjivo će unijeti veliku sofisticiranost prostoru u kojem boravi.
Bez obzira koji ste tip, ove male tajne će vam dobro doći:
1. Ako tek počinjete kupovati biljke, kupujte biljke koje već cvjetaju. Nema posebnog razloga, ali ako već imate priliku, zašto ne biste uživali u privilegiji?
“Kada orhideja umre, možete očekivati da će ponovo procvjetati nekoliko puta te godine ili barem jednom.”
2. Prije nego što se usudite kupiti orhideju, provjerite da li ispunjavate uslove da je kupite. Različite vrste su pogodne za različite temperature, pa ako je, na primjer, teško zagrijati stan zimi, zaboravite na one vrste koje zahtijevaju gotovo tropske uvjete.
Orhideje takođe vole svjetlost, ali ne vole direktno izlaganje sunčevoj svjetlosti, pa razmislite o tome koliko svjetla dobijate u svom stanu i orijentaciji vaših prozora. Najbolje funkcionira na prozorima okrenutim prema jugu i istoku. Saznajte koje balkonsko cvijeće (ne) voli sunce.
3. Koliko vode treba orhideji zavisi od vrste orhideje, ali generalno se može podeliti u dve kategorije: one koje zahtevaju puno vode, gde je jedino važno da zemlja nije previše vlažna i one koje zahtevaju puno vode. Tokom vegetacije potrebno je redovno zalivanje i visoka vlažnost vazduha, dok je potrebno pustiti da se zemljište potpuno osuši između zalivanja tokom sezone mirovanja.
4. Orhideje treba saditi u supstrat koji omogućava vodu da brzo prolazi, ali i dalje zadržava vodu, kao što su treset i pluta. Orhideje je također potrebno redovno presađivati, a kad god se presađuju, koristite svježi supstrat.
5. Najbolje je orhideje gnojiti dva puta mjesečno, ali ako niste pažljivi pri gnojidbi, najbolje je da ne gnojite kako biste izbjegli prekomjerno gnojenje.
6. Jednom kada procvjetaju za vas, cvijeće može trajati mjesecima, iako neke sorte gube cvat nakon samo nekoliko dana. Jednom kada biljka procvjeta, možete očekivati da će ponovo procvjetati nekoliko puta ili barem jednom godišnje. Ako se to ne dogodi, vašoj orhideji možda nedostaje svjetlost.
Šta treba učiniti da orhideje ponovo procvjetaju?
Prvo, trebali biste znati (a to je utješno) da je mirovanje važno za ovu biljku. Ovaj period odmora je neophodan kako bi se obnovile hranjive tvari koje cvijet koristi u uzgoju elegantnog i atraktivnog cvijeća. Međutim, postoji nekoliko savjeta kako natjerati orhideje da ponovo procvjetaju:
1. Nahrani je
Nakon što vaša orhideja prestane cvjetati, redovno dodajte gnojivo dizajnirano posebno za orhideje. koliko često? Naravno, slijedite upute na pakovanju.
2. Uvjerite se da je korijenje uvijek vlažno
Ako se korijenje vaše orhideje osuši između zalijevanja, to znači da joj ne dajete dovoljno vode. Uvjerite se da tegla ima odgovarajuću drenažu. Da bi korijenje bilo izuzetno vlažno, stavite posudu na paletu obloženu šljunkom (pazite da posuda nije u stajaćoj vodi, već iznad nje)
3. Dajte joj puno svjetla
Orhideje trebaju jako svjetlo da bi dostigle svoj puni potencijal. Nedovoljna svjetlost je jedan od najčešćih razloga zašto orhideje ne cvjetaju. Međutim, ni direktna sunčeva svjetlost nije dobra za njih. Pobrinite se da vaša orhideja dobije dovoljno svjetla, ali ne i direktne sunčeve svjetlosti.
4. Ako želite da ubrzate ceo proces…
smiri se! Orhideje cvjetaju zimi i u proljeće. Reaguju na nagle promjene temperature i cvjetaju kada se temperatura između dana i noći promijeni za 10-15 stepeni. Prevarite svoju orhideju tako što ćete je preko noći staviti na hladno mesto.