Kako razmnožiti hortenziju iz reznica u proljeće
1 Karakteristike razmnožavanja reznicama hortenzije u proljeće
2. Metoda razmnožavanja rezanjem proljetne hortenzije
2.1 Pravila za žetvu reznica
2.2 Priprema reznica
2.3 Prijava
2.4 Njega rezanja
3 Prebacite na stalni položaj
4. u zaključku
Razmnožavanje hortenzije iz reznica u proljeće omogućuje vrtlaru da samostalno uzgoji spektakularan cvijet. Ovo je jedan od najlakših načina da dobijete preglede svoje web stranice. Ali postoje neke nijanse, a ako ih ne razumijete, program može biti neučinkovit. Važno je upoznati se s osnovnim pravilima razmnožavanja hortenzija iz reznica.
Učinkovita metoda pomoći će vam da samostalno razmnožavate cvijeće za svoje mjesto
Značajke razmnožavanja reznicama hortenzije u proljeće
Vrtlari ovu metodu smatraju problematičnijom, ali najsvestranijom i produktivnijom. Djeluje na raznim zadivljujućim cvjetovima. Reznice su posebno prikladne za metličaste hortenzije. Ova tehnologija omogućuje dobivanje velikog broja novih biljaka.
Preporuča se izvršiti ovaj postupak prije postavljanja pupova. Osim cijepljenjem, hortenzije se mogu razmnožavati dijeljenjem ili raslojavanjem. Ali te su mogućnosti manje produktivne.
Kako razmnožiti hortenziju reznicama u proljeće
Kako bi program bio kvalitetan potrebno je poštivati osnovna pravila i faze. uglavnom:
Ispravno pripremite ručku;
Pripremite tlo i spremnik za vodu;
Primjena tehnologije ukorjenjivanja;
Njega i daljnji uzgoj sadnica.
Reznice metličaste hortenzije uzimaju se u proljeće. Najbolje vrijeme je kraj svibnja i početak lipnja u nekim područjima. Zahvat se provodi zelenim “proljetnim” reznicama, točnije vrhovima izdanaka. Ako kasnije izvadite reznice, one će postati lignificirane. A takve se mladice teže ukorijenjuju.
Glavna faza je nabava materijala.
Pravila za uzimanje reznica
Prema savjetu stručnjaka, reznice treba rezati čim se na granama počnu pojavljivati pupoljci.
Konačni rezultat ovisi o tome koliko su reznice pravilno izrezane.
U to će vrijeme na novim mladicama izrasti nove mladice. Ovi zeleni dijelovi su materijal za skladištenje. Da biste se ukorijenili, trebat će vam dio izdanka s više dobro razvijenih pupova. Grmovi moraju biti stariji od jedne godine.
Reznice je najbolje uzeti s bočnih grana u podnožju krošnje.
Treba uzeti gornji dio stabljike, ali ne treba uzimati reznice vrlo tankih pupova. Oni brzo trunu i vrtlar ostaje bez sadnog materijala. Zatim pazite da ostanete hidrirani. Stoga je najbolje vrijeme za rezanje rano ujutro, kada se navodnjava voda u biljnom tkivu. Donji rez je pod kutom od 45°, a gornji rez je ravan. Odrezane grane potrebno je odmah premjestiti u posudu s vodom i ne ostavljati ih na suncu. Opet, ne preporučuje se razmnožavanje hortenzija iz lignificiranih reznica u proljeće. Ova vrsta se razmnožava samo zelenim granama.
Pravilna priprema reznice ključ je uspješnog razmnožavanja hortenzije
Priprema reznica
Ovaj proces ne oduzima puno vremena, ali zahtijeva pažnju:
Najprije morate ukloniti donja 2 lista i skratiti preostale listove na pola. Ako su se na granama formirali pupoljci, odrežite ih.
Potrebno je odrezati cvjetove, oni izvlače puno energije iz stabljika
Stavite reznice u otopinu stimulansa rasta 2 sata. U tom slučaju morate osigurati da lišće ostane suho. Prikladni proizvodi su Epin Extra, Zircon ili HB 101. Koristiti prema uputama. Ako nemate takav proizvod pri ruci, možete pripremiti mednu vodu u omjeru od 1 žličice. 1 šalica vode. Također potiče stvaranje žuljeva.
Kada se reznice uklone iz otopine, prije sadnje moraju se posuti Kornevinom ili Heteroauxinom.
Oprašivanje povećava sposobnost reznica da se ukorijene
Ovako pripremljen dio izdanka spreman je za daljnje ukorjenjivanje.
slijetanje
Rachis možete posaditi u posebnu posudu ili izravno u zemlju. Mogućnosti za metode izvršenja ne razlikuju se mnogo. Ali vrijedi ih razmotriti odvojeno.
U spremniku:
Napunite pripremljenu posudu mokrim pijeskom.
Pripremljeni sadni materijal postavite pod kutom od 45° i produbite donje internodije za 2-3 cm.
važno!
Dijelovi pupova ne smiju doći u dodir s lišćem pijeska i međusobno.
Poprskajte biljke čistom vodom.
Pokrijte staklenim ili plastičnim poklopcem i prenesite buduće sadnice hortenzije na sjenovito mjesto.
Pratite vlažnost tla i opće stanje reznica.
Ako je ljeto, a dnevne (+20-25 ° C) i noćne (+18-15 ° C) temperature su normalne, tada je 1 mjesec dovoljno da se ukorijeni. Zatim ga morate uzgajati u posebnom spremniku. Iskusni vrtlari preporučuju razmnožavanje hortenzije kod kuće u proljeće reznicama i odmah započeti razmnožavanje u pojedinačnim prozirnim čašama. To omogućuje jasan pogled na izgled korijena.
Direktno na zemlju:
Stavite reznice u sjenoviti dio vrta. Da biste to učinili, iskopajte jarak dubine 20 cm. Na dno položite drenažni sloj, zatim sloj hranjive zemlje i na kraju pijesak (1-2 cm).
Posadite pripremljene reznice hortenzije pod kutom.
Instalirajte luk.
Prekriti folijom.
Zalijevajte 1-2 puta tjedno i povremeno prozračujte.
Uklonite pokrov čim se novi gornji listovi pojave na vrhu hortenzije.
Postoji još jedan popularan način razmnožavanja hortenzija u proljeće – nicanje reznica u vodi. Potrebna je određena vještina da se sadni materijali ne trule.