Svi smo se suočavali sa problemom suve, ispucale kože oko usana, posebno zimi. Mi to zovemo kolokvijalno, ali ovo stanje ima i medicinski naziv – angularni stomatitis. U nastavku pročitajte više informacija o pojavi, liječenju i budućoj prevenciji bolesti desni. Odgovore potpisuju vanredni profesori i dr. Braileo, ako imate bilo kakvih pitanja nakon čitanja, slobodno nas kontaktirajte.

Mnogo puta nam se pacijenti žale na “žvakanje”. Recite nam šta su “desno meso”? Angularni stomatitis je uobičajeno ime za angularni stomatitis, koji je upala kože u jednom ili više područja uglova usana. Simptomi ovog stanja uključuju crvenilo, pucanje, bol, peckanje i zatezanje u uglovima usana. Šta uzrokuje angularni stomatitis? Angularni stomatitis je uzrokovan pljuvačkom zarobljenom u uglovima usana. Pljuvačka vlaži i oštećuje kožu i stvara povoljno okruženje za mikrobne infekcije. Uglavnom uključuje gljivice Candida albicans (dio normalne flore usta) i Staphylococcus aureus (koji živi na koži). Mikroorganizmi u oštećenoj koži mogu izazvati upalu, koja se očituje u gore navedenim simptomima. Šta uzrokuje nakupljanje pljuvačke u uglovima usana, što dovodi do ove situacije?

Najčešći uzrok angularnog stomatitisa je nizak zagriz. Nizak zalogaj može uzrokovati stvaranje kožnih nabora u uglovima usana, gdje pljuvačka može ostati zarobljena. To je posebno vidljivo kod starije populacije i kod nositelja mobilnih proteza, posebno starijih od 5 godina. U najmlađoj dobi najčešći uzroci angularnog stomatitisa su oblizivanje usana i stavljanje prljavih ruku u usta. Uz to, uzrok angularnog stomatitisa mogu biti sistemske bolesti poput anemije, a suha usta također mogu uzrokovati ovo stanje. Jedan od čestih uzroka angularnog stomatitisa je mehaničko istezanje usana, koje može nastati tokom stomatoloških zahvata. Kako se leči angularni stomatitis? Angularni heilitis se može jednostavno liječiti kombinacijom antifungalne (Nystatin, Rojazol, Daktarin) i antibiotske (Mupiron, Bivacyn) masti, koje se nanosi na zahvaćenu kožu 3 puta dnevno tokom 10-14 dana. Osim djelovanja na mikroorganizme kože, mikroorganizmi se moraju eliminirati i u usnoj šupljini koja služi kao rezervoar za reinfekciju.

To se postiže upotrebom oralnih antimikotika ili antiseptika. Nakon nekoliko dana liječenja stanje se brzo popravilo. Međutim, očekuje se da će se stanje brzo ponoviti ako se uzrok ne eliminiše. Šta treba učiniti da se eliminiše uzrok angularnog heilitisa? Bolesnika prvo treba pregledati radi smanjenog zagriza. Ako je do gubitka zagriza došlo zbog loše prilagođene proteze, proteze će se morati učvrstiti ili napraviti nove proteze. Ako pacijent grize bez proteze Podići će se izradom mosta ili krune. Također, potražite navike lizanja usana te ih prepoznajte i eliminirajte. Također treba provjeriti ima li pacijent suha usta i liječiti to. Ako se sumnja na anemiju, potrebno je uraditi testove (krvna slika, gvožđe, B12, folna kiselina). Za djecu to može biti malo teško jer je kontrola ruku nemoguć zadatak. Šta možemo učiniti da spriječimo angularni heilitis? Ako to učinite, najvažnija stvar koju možete učiniti je da prestanete lizati usne.

Balzami za usne na bazi d-pantenola djeluju odlično. Održavanje dobre oralne higijene je takođe neophodno Za smanjenje mikrobnog rezervoara u usnoj šupljini. Ako se jave suva usta, treba ohrabriti Ako jedete bombone bez šećera, imate vode na usta. Ako imate osjetljivu kožu i spremate se na stomatološku operaciju Obavijestite svog stomatologa, koji će nanijeti vazelin na kutove vaših usta kako bi spriječio pucanje.

Preporučujemo