Kaže se da ako se na današnji dan posije božićna pšenica, dom će imati blagoslova za cijelu godinu.
Prema tradicionalnim vjerovanjima, svatko se potiče da posadi svoje žito.
Pšenica se sije na blagdan Svete Barbare, koja se slavi 17. prosinca, ili Svetog Nikole, koji pada 19. prosinca.
Kako bismo bili sigurni da je vaša božićna pšenica bujna, živahna i obilna, pripremajući vas za uspješnu 2025. godinu, imamo pet korisnih savjeta koje možemo podijeliti s vama.
Pšenicu je prije sjetve potrebno dobro potopiti u mlaku vodu i ostaviti da odstoji preko noći. Nakon što je ovaj korak dovršen, potrebno ga je osušiti papirnatim ručnikom prije sjetve, jer ova metoda potiče bolje klijanje.
Za optimalne rezultate preporuča se sijati pšenicu u manju posudu ili na tanjurić. Pazite da ne zadržavate sjeme; potpuno ispunite dno posude kako biste uklonili sve praznine, a još je bolje da se sjemenke na određenim područjima preklapaju. Nakon toga dodajte još jedan sloj zemlje na vrh.
Alternativa zemlji je korištenje sloja vate namočenog u vodu, na koji možete staviti zrna pšenice. Kako piše Žena Blic, vata je korisna opcija jer upija svu višak vlage.
Izbjegavajte skladištenje pšenice u područjima koja su pretjerano blizu izvora topline, jer to može uzrokovati njeno sušenje. Umjesto toga, preporučljivo je staviti ga uz prozor na umjereno toplo i dobro osvijetljeno mjesto.
U prvim danima, dok čekate da pšenica nikne, pokrijte je aluminijskom folijom da zadrži vlagu. Kad počnu nicati zeleni izdanci, skinite foliju i svaki dan lagano zalijevajte pšenicu. Za zalijevanje tanjura pšenice potrebna je otprilike jedna žlica vode, a za ravnomjernu raspodjelu tekućine preporuča se plastična boca s raspršivačem, kaže Krstarica.
Kako se pšenica razvija, odrežite vrhove kako biste bili sigurni da su sve iste visine. Osim toga, tradicionalno je oko pšenice omotati ukrasnu trobojnu vrpcu. Pazite da vrpca nije pretjerano stegnuta; trebao bi biti dovoljno siguran da zadrži svoj položaj bez stezanja.
BONUS
Ove ukusne krumpirove štapiće u kojima će vaša djeca sigurno uživati možete brzo napraviti od samo tri krumpira.
Od samo tri krumpira možete napraviti ukusne i jednostavne krumpirove štapiće u kojima će vaša djeca uživati.
Vaša potraga za prilogom koji će se svidjeti i najizbirljivijim jelima došla je do kraja! Rješenje je u ovim slatkim krumpirovim štapićima prelivenim sirom. Ovaj recept pretvara običan krumpir u primamljivu i ukusnu opciju koja će sigurno biti omiljena na svakom okupljanju.
Ovi krumpirovi štapići savršen su izbor za užurbane radne noći ili ugodne vikend izlete s djecom, zahvaljujući jednostavnoj pripremi i brzom kuhanju. Ne samo da su ukusni, već pružaju i izvrsnu priliku za dodavanje više povrća. Kako biste poboljšali okus, razmislite o miješanju malo ribanog sira u mješavinu krumpira za divnu varijaciju.
POTREBNI SASTOJCI:
Započnite odabirom tri krumpira srednje veličine kao temelja za ovaj ukusni recept. Birajte crveni krumpir jer je njegova mekana i pahuljasta tekstura savršena za pripremu pire krumpira.
Kako biste poboljšali okus, dodajte veliku količinu nasjeckanog korijandera jer daje osvježavajuću i biljnu notu. Alternativno, po želji se može koristiti peršin.
Za razinu ljutine koju želite, dodajte čili pahuljice. Količinu začina možete mijenjati prema osobnim željama.
Kako biste poboljšali prirodni okus krumpira, neophodno je dodati jednostavne začine poput soli i crnog papra. Ovi temeljni začini djeluju kao temelj za poboljšanje okusa ovog škrobnog povrća.
Dodavanje 3 jaja u smjesu krumpira služi za povezivanje svih sastojaka, osiguravajući da se mrvice dobro prianjaju. S druge strane, krušne mrvice daju divan hrskav premaz za štapiće krumpira.
Kako biste postigli savršeno hrskavu i zlatnu teksturu prilikom prženja krumpira, ključno je koristiti za srce zdravo maslinovo ulje kao masnoću za kuhanje.
upute:
Započnite s uklanjanjem kože s krumpira i nasjeckajte ih na jednake veličine za ravnomjerno kuhanje. Zatim te komade stavite u lonac napunjen slanom vodom i zagrijte je do vrenja. Ostavite krumpire da se kuhaju otprilike 10-15 minuta, odnosno dok ne omekšaju. Nakon što je kuhan, ocijedite vodu i prebacite krumpir u veliku zdjelu, gdje ćete ga gnječiti dok ne dobije glatku konzistenciju.
Kako biste postigli uravnotežen profil okusa, nježno pomiješajte nasjeckani cilantro (ili peršin), po želji pahuljice čilija, sol i crni papar u pire krumpir. Ako želite obogatiti jelo sirom, ovo je idealan trenutak da ubacite otprilike 1/2 šalice nasjeckanog sira cheddar.
Smjesu pire krumpira rukama oblikujte u duguljaste tanke štapiće. Težite ujednačenoj veličini kako biste bili ravnomjerno pečeni.
Pripremite se organizirati prostor za pečenje. U jednoj zdjeli pomiješajte jaja s prstohvatom soli. U posebnu zdjelu stavite krušne mrvice. Sada dolazi uzbudljivi dio! Uzmite štapić krumpira i uronite ga u umućena jaja, pazeći da bude dobro obložen. Zatim štapić uvaljajte u krušne mrvice dok ga potpuno ne prekrijete. Nastavite ovaj postupak za sve štapiće krumpira.
Započnite zagrijavanjem maslinovog ulja u tavi ili tavi na srednjoj vatri. Nakon što ulje dosegne oko 350°F, pažljivo stavite pohane štapiće krumpira u vruće ulje.
Pecite ih 3-4 minute s obje strane dok ne dobiju lijepu zlatnosmeđu nijansu i ugodnu hrskavost. Kako biste osigurali najbolju teksturu, važno je ne pretrpati posudu; umjesto toga pržite štapiće krumpira u nekoliko serija.
Dopustite si opuštanje i uživajte u trenutku! Kad štapići krumpira dobiju zlatnosmeđu boju, izvadite ih iz tave i uklonite višak ulja stavljajući ih na tanjur obložen papirnatim ručnicima da ga upiju. Poslužite ih tople uz omiljeni umak za umakanje, bilo da se radi o kečapu, majonezi ili kremastom umaku od sira. Uživajte u gledanju vaše djece kako radosno žvaću ove divne i privlačne štapiće krumpira!