KOH OD GRIZA Recepata ima, ali ja imam malu tajnu. Pravim najbolji koh!
Sastojci:
Za koh:
8 jaja
8 kašika šećera
9 kašika pšeničnog griza
Za preliv:
1 l mleka
2 vanil šećera
4 kašike šećera
Priprema:
Koh se vrlo jednostavno i brzo sprema, zato prvo treba uključiti rernu da se zagreje na
200 stepeni. Razbiti jaja, pa odvojiti žumanca od belanaca. Belanca dobro ulupati mikserom, pa u čvrst sneg postepeno dodati 8 kašika šećera. Mutiti i dalje mikserom, da se šećer dobro sjedini.
Dodati žumanca i 9 kašika griza. Sad polako i pažljivo sve izmešati špatulom, pa sipati u podmazan pleh i brašnom posut pleh (ja pečem u tepsiji veličine 20 x 35 cm). Staviti u zagrejanu rernu, i odmah smanjiti temperaturu na 180 st. Koh je ispečen za oko 15 minuta. Mleko za prelivanje kuva se dok se koh još peče, zajedno sa šećerom i 2 kesice vanil šećera. Čim se ispeče, još vruć koh preliti vrelim mlekom, ali polako ga zalivajući
BONUS
Nanesite ovaj puder na orhideju i svjedočite izvanrednoj transformaciji: ako ste VENU, morate iskusiti ovu tehniku; obilno će cvetati.
Orhideje posjeduju neuporedivu ljepotu, što ih čini sjajnim uljepšavanjem svakog stana. Ipak, često se zanemaruje da uzgoj orhideja kod kuće zahtijeva određen skup veština i znanja. Briga i održavanje ovih biljaka može se pokazati prilično izazovnim.
Orhideja predstavlja kategoriju cveća koja je boje na drugim biljkama, osobina koja se obično povezuje sa epifitima. Shodno tome, uzgoj orhideja u kućnom okruženju je u suprotnosti sa standardnim tehnikama koje se koriste za drugu floru u zatvorenom prostoru, što može dovesti do njihova opadanja. Bez obzira na to, ako primijete rane indikacije venčanja, ključno je zadržati osjećaj optimizma.
Prilikom tretiranja uvenulog djela biljke, poželjno je da koristite oštar instrument, poželjno skalpel, kako bi ste pažljivo izrezali ugroženo područje, osiguravajući da se ukloni i mali segment zdravog tkiva. Nakon toga, na rez treba primijeniti laganu aplikaciju cimeta. Ovaj začin posjeduje svojstva koja mogu pomoći u iskorenjivanju gljivica koje su prvenstveno odgovorne za isušivanje. Važno je istraživati u redovitom nanošenju cimeta na zahvaćenom području biljke sve dok ne postanu očigledne indikacije oporavka orhideje.
Semjuel Kolridž-Tejlor je stekao izuzetan položaj na dva kontinenta u iznimno kratkom razdoblju, odlikovanje koje se dodjeljuje samo nekoliko odabranih pojedinaca.
Masline, plodovi maslinovog drveta, uglavnom su prepoznate u mediteranskim regijama. Kao jedna od najstarijih kultivisanih biljaka, maslina služi i kao simbol mira i plodnosti. Tipično u rasponu boja od tamnozelene do crne, ukus plodova masline može značajno varirati, od blagog do gorkog, na temelju načina berbe i prerade.
Masline su vrlo hranljive i bogate korisnim mononezasićenim mastima, posebno oleinskim kiselinom, koja je poznata po pozitivnom utjecaju na zdravlje kardiovaskularnog sustava i krvnih sudova. Pored toga, masline osiguravaju vitamin E, vitamin K i razne minerale kao što su kalcij, gvožđe i magnezij.Najpoznatiji proizvod koji se dobiva od maslinovog drveta je maslinovo ulje koje se dobiva iz plodova masline. Ovo ulje služi kao osnovna komponenta mediteranske ishrane, što se pripisuje njegovim velikim zdravstvenim prednostima. Vjeruje se da maslinovo ulje, bogato antioksidansima i antiinflamatornim karakteristikama, smanjuje vjerojatnost razvoja kroničnih bolesti, uključujući bolesti srca i raka.
Osim njihove primjene u kuhanju, masline se koriste u kozmetici zbog svojih hidratantnih kvaliteta. Štaviše, infuzije i ekstrakti dobiveni od maslina i njihovog lišća koriste se u tradicionalnoj medicini za povećanje blagostanja.U brojnim kulturama masline imaju značajan kulturni značaj. I u staroj Grčkoj i u Rimu, maslina je služila kao simbol mira, mudrosti i pobjede, a maslinove grančice su se koristile za ukrašavanje šampiona Olimpijade.
Uzgoj maslina ima duboku povijest i tradiciju dugu hiljadama godina. U početku, ovo voće je uzgajano na Levantu, regiju koja se nalazi u zapadnoj Aziji, prije nego što se brzo proširilo na mediteranske nacije, uključujući Grčku, Italiju, Španiju i Tursku. Trenutačno su Španjolska, Italija, Grčka i Turska vodeći proizvođači maslina i maslinovog ulja, sa uzgojem maslina zamršeno utkanim u njihovo kulturno tkivo.
U maslinama se može uživati kroz brojne načine konzumiranja. Obično se skupljaju dok su još nezrele i zelene, a zatim se podvrgavaju preradi u niz proizvoda, uključujući masline konzervirane u slanoj vodi, marinirane sorte, pa čak i osušene oblike. U određenim područjima, međutim, masline se skupljaju kada su potpuno zrele i tamno crne, što rezultira izrazito slađim profilom ukusa. Karakteristike maslina mogu značajno varirati u zavisnosti od njihove vrste, ili imaju mekšu i masniju teksturu ili čvrstu konzistenciju praćenu snažnijim ukusom