Kada dođe do promjena u boji ili izgledu našeg urina, kao što je zamućenost ili prisutnost bijelih struktura, to potencijalno može ukazivati ​​na ovulaciju, trudnoću, retrogradnu ejakulaciju ili, češće, infekciju.
Može se uočiti prisustvo bledih tragova u urinu.
Prisustvo bijelih tragova u urinu prvenstveno se može pripisati urinarnim infekcijama, iako i drugi faktori kao što su gljivice, kamenac u bubregu, trudnoća ili ovulacija također mogu doprinijeti ovoj pojavi.

Prisustvo bijele boje u urinu je obično prilično uočljivo, jer je zdrav urin tipično blijedo žute nijanse, bez ikakvih mrlja ili grudica. Ipak, postoje određene okolnosti, kao što su trudnoća, infekcije ili prisustvo kamena u bubregu, koje također mogu dovesti do promjena u boji i konzistenciji urina.

Urinarne infekcije mogu dovesti do prisustva bijelih tragova u urinu.
Bijele čestice ili tragovi u urinu se često pripisuju infekcijama urinarnog trakta (UTI). Ove infekcije nastaju kada se bakterije infiltriraju u uretru i migriraju u mjehur, bubreg ili ureter, gdje se razmnožavaju i izazivaju infekciju. Iako manje rasprostranjene, UTI mogu biti potaknute i virusima, parazitima ili gljivicama unutar urinarnog trakta. Studija iz 2018. otkrila je da su urinarne infekcije među primarnim faktorima iza iscjedka ili sekreta i kod muškaraca i kod žena, kao i prisutnost bijelih čestica u urinu. Dodatni simptomi UTI uključuju:

Bol u predelu stomaka ili karlice može biti uznemirujući simptom.
Postoji trenutna i hitna želja da se olakšate mokrenjem.
Doživljavanje nelagode prilikom mokrenja.
Poteškoće u vezi sa činom mokrenja.
Urin može izgledati zamućen ili podvrgnuti promjenama u svom izgledu.
Miris urina koji nije prijatan.
vrućica.
Obično su antibiotici neophodni za liječenje bakterijskih infekcija u urinarnom traktu. Zanemarivanje rješavanja ovih infekcija može rezultirati njihovim širenjem na različite dijelove tijela, što dovodi do teških komplikacija.

Prisustvo trudnoće može uzrokovati promjene u sastavu urina.
Tijekom trudnoće hormonalne fluktuacije mogu dovesti do vaginalnog iscjedka i dodatnih simptoma. Moguće je da se iscjedak pomiješa s urinom, što rezultira bijelim česticama u urinu. Generalno, ovo nije stvar brige. Ipak, ako osjetite tamniji iscjedak uz svrab ili peckanje dok ste u drugom stanju, ključno je da se odmah obratite svom liječniku, jer ovi simptomi mogu ukazivati ​​na infekciju.

Prisustvo bijelih tragova u urinu potencijalno može ukazivati ​​na pojavu ovulacije u vašem tijelu.
Tokom faze ovulacije, neke žene doživljavaju proizvodnju sluzi iz cerviksa. Ova supstanca može imati mliječnu ili kremastu teksturu i može se pojaviti kao bijele pruge u urinu. Iako je normalno da se dio ove sluzi izluči urinom, preporučljivo je konsultovati se s liječnikom ako iscjedak ima neprijatan miris ili se čini da je drugačije boje, posebno ako je tamniji.

Muškarci mogu doživjeti retrogradnu ejakulaciju, stanje u kojem se sperma preusmjerava u mjehur umjesto da se izbaci kroz uretru.
Kada se mišić ili sfinkter koji je odgovoran za blokiranje ulaska sperme u bešiku ne uspe da se kontrahuje kako bi trebalo, dolazi do stanja koje se naziva retrogradna ejakulacija. Posljedično, umjesto da se izbaci, sperma putuje u mjehur, što rezultira orgazmom bez ejakulacije.

U studiji sprovedenoj 2016. godine otkriveno je da nakon mokrenja muškarac može uočiti prisustvo bijelih čestica sperme koje plutaju u urinu. Iako se retrogradna ejakulacija općenito ne smatra zdravstvenim problemom, može postati problematična ako partner želi zatrudnjeti.

Stanje poznato kao bakterijska vaginoza karakterizira neravnoteža bakterija u vaginalnom području.
Neravnoteža korisnih i štetnih bakterija osnovni je uzrok bakterijske vaginoze, koja se manifestira upalom. Simptomi ovog stanja uključuju peckanje, neprijatan miris i nelagodu prilikom mokrenja. Osim toga, žene mogu primijetiti tanak, sivkasto-bijeli iscjedak koji se može pomiješati s urinom i rezultirati prisustvom bijelih čestica u urinu. Liječenje bakterijske vaginoze može se razlikovati, ali često uključuje primjenu oralnih antibiotika ili korištenje supozitorija.

Infekcije uzrokovane gljivicama
Prisustvo bijelih čestica u urinu može se pripisati gljivičnoj infekciji. Candida albicans, gljivica koja prirodno postoji u tijelima osoba dobrog zdravlja, može se brzo razmnožavati u vaginalnom području pod određenim okolnostima, što rezultira infekcijom. Gusti iscjedak koji podsjeća na svježi sir uobičajena je karakteristika gljivičnih infekcija. Kada se ovaj iscjedak spoji s urinom, proizvodi bijele mrlje ili čvrste formacije. Osim ovih vizualnih pokazatelja, gljivične infekcije mogu se manifestirati i drugim simptomima, uključujući:

Upala i promjena boje u blizini vaginalnog područja.
Osjećaj svrbeža ili bola može uzrokovati nelagodu.
Doživljavanje nelagode prilikom mokrenja.
Doživljavanje bola i nelagode tokom seksualnog odnosa može biti uznemirujuća i neugodna situacija.
Medicinski stručnjaci često predlažu antifungalne lijekove na recept, iako postoje i opcije koje se izdaju bez recepta za liječenje gljivičnih infekcija. Međutim, ključno je potražiti konsultaciju prije upotrebe bilo kojeg od ovih lijekova.

Prisustvo bijelih tragova u urinu može se pripisati prostatitisu.
Prostatitis, karakteriziran upalom prostate, može se pripisati bakterijskoj infekciji. Pored prisustva iscjedka, osobe oboljele od prostatitisa mogu se susresti s raznim popratnim simptomima, kao što su:

Mokrenje koje je praćeno nelagodom ili bolom.
vrućica
Bol u donjem dijelu leđa je uobičajeno stanje koje doživljavaju mnogi pojedinci.
Osjećaj pulsiranja ili nelagode u testisima, perineumu ili rektumu.
Doživljavanje nelagode tokom ejakulacije
Stanje erektilne disfunkcije odnosi se na nemogućnost postizanja ili održavanja erekcije.
Većina slučajeva bakterijskog prostatitisa zahtijeva liječenje antibioticima.

Infekcije koje se prenose seksualnom aktivnošću.
Promjene u urinu mogu biti posljedica spolno prenosivih infekcija, koje se prenose oralnim, analnim ili vaginalnim seksualnim kontaktom. Postoji nekoliko infekcija koje mogu uzrokovati genitalni iscjedak i kod muškaraca i kod žena, uključujući:

trihomonijaza
klamidija
gonoreja.
Prisustvo bijelih čestica u iscjetku i mogućnost da urin bude bijel ili zamućen su indikacije potencijalnih infekcija. Od ključne je važnosti za osobe koje imaju ove simptome da se uzdrže od seksualne aktivnosti, prakticiraju siguran seks uz korištenje kondoma i potraže liječničku pomoć radi odgovarajućeg liječenja. Ovaj proaktivni pristup je neophodan u sprečavanju širenja ovih veoma opasnih i rasprostranjenih infekcija.

Prisustvo kamena u bubregu
Do stvaranja kamenca u bubregu dolazi kada dođe do prekomjernog nakupljanja specifičnih tvari, poput mokraćne kiseline ili kalcijum oksalata, u tijelu. Ove supstance se mogu nakupiti u urinarnom traktu i transformisati u bubrežne kamence. U slučajevima kada su kamenci mali, mogu se neprimjetno izbaciti iz tijela, pojavljujući se kao sitne, bijele čestice unutar mokraće. Međutim, veći kamenci u bubregu mogu uzrokovati jake bolove u trbuhu i razne druge simptome.

Česta potreba za redovnim mokrenjem.
Doživljavanje problema s činom mokrenja.
Osećaj peckanja i nelagode tokom mokrenja.
Osjećaj bola može se širiti preko donjeg abdomena, karlice i prepona.
Urin može izgledati zamućen, bijel ili čak krvav, ispuštajući neprijatan miris.
Prisustvo bijelih tragova u urinu može ukazivati ​​na potencijalnu opasnost.
Prisustvo ili odsustvo, kao i razrješenje, bijelih čestica ili struktura u urinu ovisi o korijenskom uzroku problema. Različiti simptomi se mogu manifestirati na različite načine, uključujući:

U urinu se može uočiti prisustvo bijelih pahuljica.
Urin može sadržavati izdužene tvari žilave konzistencije.
zamućenost
Urin sadrži plutajući sediment koji je sivkaste boje.
Urin koji izgleda zamućen ili mliječne boje.

Preporučujemo