Konzumacija kupinova vina povezana je s potencijalnim zdravstvenim prednostima, uključujući smanjeni rizik od raka i potencijalnu pomoć u liječenju anemije.

Dugi niz godina kupinovo vino održava svoju popularnost na ovim prostorima. Njegova je prisutnost sveprisutna na lokalnim sajmovima, pokazujući svoj status domaćeg proizvoda. Poslužen kao divan desertni napitak, ovaj eliksir nije samo cijenjen zbog svoje zamamne arome, već je cijenjen iu narodnoj medicini zbog svojih ljekovitih svojstava. Kombinacija njegove aromatične privlačnosti i prisutnosti dokazanih aktivnih spojeva pridonose njegovom širokom priznanju za promicanje dobrog zdravlja.

Ljekovita svojstva kupinova vina vrlo su cijenjena. Ljekovita svojstva ovog vina pripisuju se bogatom sadržaju aromatskih spojeva koji su opsežno proučavani. Zapravo, ukupno 54 aromatične tvari identificirane su u jednoj istraživačkoj studiji. Ovi spojevi mogu potjecati iz samog soka kupine ili se mogu razviti tijekom procesa fermentacije i starenja. Oni igraju ključnu ulogu u definiranju karakteristika sorte kupine, kao i okolišnih i proizvodnih čimbenika koji utječu na njezinu kvalitetu.

Narodna medicina kaže da je kupinovo vino blagotvorno sredstvo protiv slabokrvnosti i općeg jačanja organizma. Međutim, važno je priznati da je sadržaj željeza u vinu od kupina relativno nizak u usporedbi s crvenim i bijelim vinima. Da bi se zadovoljile dnevne potrebe organizma za ovim mineralom, potrebno je popiti više od 2 litre kupinova vina. Ključno je napomenuti da se pretjerana konzumacija alkohola strogo ne preporučuje.

Kada se kupinovo vino konzumira uz obrok, ono poboljšava ukupnu apsorpciju željeza iz hrane koja se jede. Kao rezultat toga, igra značajnu ulogu u liječenju anemije.

Kupinovo vino, kao i vino općenito, blagotvorno djeluje na zdravlje, posebice na krvožilni sustav. Ipak, važno je kupinovo vino konzumirati umjereno. Preporučeni dnevni unos je 2 dl za muškarce i 1 dl za žene.

Za ovaj recept potrebno vam je 800 grama otkoštenog lungića, 500 grama svježih ili smrznutih kupina, 500 mililitara kupinova vina, jedan mladi luk, dva češnja češnjaka, 2,5 žlice ekstra djevičanskog maslinovog ulja, 1,5 žlica balzamičnog octa , a ako želite gušći umak, smjesu jedne žlice škroba i tople vode. Ne zaboravite začiniti solju i paprom.
priprema:

Izvadite meso iz hladnjaka i ostavite ga na sobnoj temperaturi 45 minuta. Odrežite svu vidljivu masnoću s mesa, a zatim ga premažite tankim slojem ulja, soli, papra i obilato pospite nasjeckanim češnjakom.
Započnite zagrijavanjem lonca s 2 žlice ulja. Lagano popržite narezani luk, zatim dodajte nasjeckan češnjak i još malo pržite. Zakuhajte smjesu dolijevanjem vina. Nastavite kuhati dok se tekućina ne reducira na pola.
Da biste dobili teksturu pekmeza, u posebnoj posudi dobro prokuhajte 250 g kupina. Dodajte preostale kupine i balsamico u smjesu. Redovito miješajući, pustite umak da se kuha na laganoj vatri nekoliko minuta. Zdrobite kupine kako biste poboljšali konzistenciju umaka. Za gušći umak, razmislite o dodavanju mješavine škroba i tople vode i nastavite kuhati čitavu smjesu neko vrijeme.
Započnite tako da meso stavite u prethodno zagrijanu pećnicu na 250 °C i ostavite da kratko porumeni. Nakon toga smanjite temperaturu na 180 °C, a posudu pokrijte poklopcem ili aluminijskom folijom. Nastavite peći dok meso ne postigne željenu razinu pečenja.
Pečeno meso narežite i po vrhu pokapajte umakom. Popratite ga pečenim krumpirom i salatom koja ističe okuse sezone.

Preporučujemo