Kremasta, neodoljiva novogodišnja torta od 5 sastojaka: recept za tortu za kojom svijet ludi, gotova u tren oka
Ako volite dobru hranu, onda je novogodišnja torta vaš izbor za festival.
Ako niste jedna od onih domaćica koje se mogu pohvaliti uspjehom svake torte ili kolača, ne brinite. Postoje poslastice koje su jednako ukusne kao i klasične, a još ih je lakše napraviti. Ovaj recept je upravo sličan onom po tome što ne zahtijeva pečenje kora niti kuhanje nadjeva. Pomiješajte sve sastojke i premažite fil preko kolačića. Uživat ćete u svakom zalogaju.
SASTOJCI
- 250 g mascarponea ili krem sira
- 4 žlice maslaca od kikirikija
- 180 g biskvita
- 100 ml mlijeka
- bijela čokolada
Pripremiti:
Pomiješajte krem sir i maslac od kikirikija i dobro promiješajte. Zatim dobiveni nadjev izlijte u vrećicu za zamrzavanje i izrežite rupu. Možete koristiti i špricu za kolače. Pleh premažite sa malo fila i poređajte kolačiće u dva reda po četiri. Prethodno ih namočite u mlijeko. Odozgo sipati fil i redati kekse umočene u mlijeko u dva reda po tri. Opet filovati, pa kolačiće podijeliti u dva reda po dva komada. Sipati nadjev i završiti sa dva reda biskvita, po jedan komad u svakom redu. Celu tortu premazati filom i posuti kokosom ili rendanom belom čokoladom.
BONUS:
Kopriva (Urtica dioica) poznata je ljekovita i jestiva biljka koja je vrlo raširena. Ljudi je često smatraju nepoželjnom korovskom biljkom pa je slučajno čupaju i režu, zaboravljajući njezine dobrobiti.
Pridonosi boljem zdravlju biljaka i većim prinosima, a osim u gnojivima koristi se u pripremi prirodnih sredstava za zaštitu bilja.
Većina biljaka u vrtu dobro reagira na gnojidbu koprivom, posebice rajčica. No treba upozoriti da neke biljke nisu njegovi ljubitelji, a to su luk i češnjak, grah i grašak.
Formulacija gnojiva
Agroklub piše kako je najbolje ubrati kilogram svježe koprive prije cvatnje, no ako nema svježe koprive, može se koristiti i 200 grama suhe koprive.
Namočite ga u 10 litara vode, najbolje ocijeđene ili kišnice.
Za pripremu gnojiva koristite plastične kante ili posude za kamenje jer se metalne posude mogu oštetiti kemijskim reakcijama koje nastaju tijekom fermentacije. Nemojte puniti kantu, ostavite malo prostora jer će tekućina zapjeniti dok vrije.
Sve dobro promiješajte i ostavite da odstoji. Tijekom procesa fermentacije proizvode se hranjivi pripravci biljke, a da je spremna za oplodnju prepoznajete po tome što se više ne pjeni i tekućina postaje tamnija. Proces traje od 1,5 do tri tjedna.
Procijeđena tekućina se razrijedi vodom
Trajanje fermentacije može biti kraće, pogotovo ljeti kada su temperature više, ali najbolje je pratiti pjenu i boju kako biste znali kada je gnojivo spremno za upotrebu. Stavite kantu na sunčano mjesto i povremeno promiješajte sadržaj.
Kutiju s pijeskom je najbolje pokriti tkaninom poput mreže ili gaze kako biste spriječili razne insekte i male životinje da uđu unutra. Budući da sadržaj može razviti vrlo neugodan miris od fermentacije, posudu postavite negdje gdje vam neće smetati, najbolje na kraju vrta.
Nakon završetka fermentacije filtrirajte sadržaj bačve. Prije upotrebe važno je pripremljen pripravak od koprive razrijediti vodom. Ako planirate zalijevati tlo, razrijedite ga u omjeru 1:10 ili koristite razrjeđenje 1:50 za folijarnu primjenu.
Prilikom cijeđenja soka nemojte bacati ostatke, već ih koristite kao prihranu komposta, pazeći da ih kasnije ne dodate gore navedenim biljkama koje ne vole ovakvo gnojivo.
Ovo ekološko gnojivo ojačat će vaše biljke, učiniti ih zdravijima i manje osjetljivima na patogene i štetne insekte.
Također se koristi kao insekticid protiv lisnih uši
Koprivu možete koristiti i za pripremu sredstava za zaštitu bilja, posebice protiv lisnih uši.
Formulacija ovog sredstva je ista kao i gnojiva, jedina razlika je u vremenu fermentacije. Ovaj ekološki pripravak koristi se nakon 12 do najviše 24 sata nakon namakanja, budući da s duljim vremenom fermentacije nestaju “goruće” tvari.
Ovaj pripravak se može koristiti bez razrjeđivanja, za razliku od kemijskih pesticida čije djelovanje zahtijeva više strpljenja. Ako dođe do insekata, prskanje treba nastaviti nekoliko dana.