Kvrgusa: Ukusan recept koji ćete htjeti kušati.
POTREBNI SASTOJCI:
1 kilogram piletine (uključujući batake i pileća prsa), 1 žlica Vegeta Twist začina za piletinu, 7 žlica ulja, 6 jaja, 150 grama višenamjenskog brašna, pola žličice soli i 500-600 mililitara mlijeka .
KAKO PRIPREMITI:
Za početak pileće meso odvojite od kostiju, zatim ga nasjeckajte na manje komade i dodajte povrće. U tavi zagrijte 3 žlice ulja i pržite pripremljeno meso sa svih strana otprilike 10 minuta. Umućena jaja pomiješajte s brašnom, soli i mlijekom i ostavite smjesu da odstoji oko 15 minuta. Zatim dodajte preostalo ulje u posudu prikladnu za pećnicu i zagrijte je. U zagrijano ulje ulijte trećinu smjese jaja i brašna. Na vrh poslažite zapečenu piletinu, a zatim je prekrijte ostatkom mješavine jaja, brašna i mlijeka.
BONUS
SAMO VODA I BRAŠNO!! Moja baka mi je pokazala kako se priprema njemački kruh. Ovaj recept je jednostavan i ekonomičan i nema potrebe za miješanjem!
Prvo, neophodno je napraviti bazu za kiselo tijesto ili prirodni kvas (kvasac), jer sadrži laktobacile koji skladno egzistiraju uz gljivice kvasca. Ovaj početni korak traje nekoliko dana i potreban je samo za prvu seriju. Kada započnete s postupkom izrade kruha, odvojite polovicu dobivenog tijesta i “nahranite” drugu polovicu kako biste je sačuvali za kasniju upotrebu.
Za početak prvog dana pomiješajte 1 decilitar mlake vode s 0,5 decilitara (ili 30 grama) organskog pšeničnog brašna, najbolje u prostranoj posudi koja može podnijeti rast smjese. Stavite poklopac na staklenku, pazeći da nije prečvrsto zatvorena da bi se omogućio protok zraka. Smjestite topli prostor u kuhinji, ciljajući na raspon temperature od 20 do 25 stupnjeva Celzijusa. Ostavite smjesu da odstoji tri dana, ne zaboravite lagano protresti staklenku svako jutro i večer.
Četvrto jutro pomiješajte 1 dl mlake vode sa 1,5 dl (90 g) pšeničnog brašna. Pazite da dobro izmiješate sastojke kako biste dobili tijesto koje ima malo gušću konzistenciju.
Kako se četvrti dan bliži kraju, primijetit ćete kako počinje proces fermentacije, što će dovesti do malog povećanja volumena tijesta. Iako miris u ovom trenutku možda nije baš ugodan, dopustiti da se tijesto razvije bitno je za postizanje njegove elastičnosti. Izlijte sadržaj tegle, ostavite oko 0,5 dl, a zatim dodajte 1 dl mlake vode i 1 dl (60 g) prosijanog brašna. Provjerite jesu li sastojci dobro izmiješani. Ako ne vidite nikakve znakove dizanja tijesta, ostavite ga još 12 sati.
Peto jutro ponovite iste korake: izvadite sve osim 0,5 dl smjese, zatim dodajte 1 dl mlake vode i 1 dl (60 g) prosijanog brašna. Dobro promiješajte i ostavite da odstoji.
Do kraja petog dana, trebali biste primijetiti da se tijesto diglo i ima teksturu sličnu čokoladnom mousseu. To znači da je vaš prirodni kvasac dostigao punu zrelost. Ako ove osobine nisu vidljive u tijestu, morat ćete ponovno pokrenuti postupak. Za to ostavite samo 0,5 dl smjese, zatim dodajte 1 dl mlake vode i 1 dl (60 g) prosijanog brašna. Dobro izmiješajte sve sastojke i ostavite tijesto da odstoji.
Nakon što je proces fermentacije kvasca gotov, odvojite polovicu za recept za kruh naveden u nastavku. Za drugu polovicu pomiješajte 1 dl mlake vode sa 1 dl brašna i napravite “hranu”.