MOLIMO VAS SJETITE SE PREOBRENITI SATA SATA! Time se označava početak zimske sezone.

S obzirom na to da je već zimska sezona 2024. na pragu, kazaljke je ponovo potrebno prilagoditi i pomjeriti. Vjerojatno će većina nas, kao i svake godine, poželjeti da se ta praksa konačno ukine jer prelazak na zimsko/ljetno računanje vremena često uzrokuje poremećaje u bioritmu i nelagodu kod većine nnas. Koliko god se više puta raspravljalo o ukidanju ovog “satnog mehanizma”, za sada nema naznaka da bi se to moglo promijeniti.

 

Zimska sezona 2024.

Pomicanje sata 2024. dogodit će se tijekom vikenda od 26. do 27. listopada. Točnije, satove treba pomaknuti jedan sat unazad u ranim jutarnjim satima između subote i nedjelje. Posljedično, umjesto razlike od tri sata, postojat će razlika od dva sata, što će omogućiti dodatni sat sna.

Trenutačno se u Srbiji i cijeloj Europi provodi prijelaz sa zimskog na ljetno računanje vremena.

Brojne nacije vjerojatno neće poduzeti ovu akciju, budući da stručnjaci ukazuju da ona predstavlja rizik za zdravlje. Dapače, očito je da vam ova promjena ne donosi nikakvo zadovoljstvo.

Mnoge zemlje u Aziji i nekoliko nacija u Africi ne podešavaju svoje satove. Naime, Turska, Rusija, Sirija, određene regije Meksika, Havaji, Arizona, Portoriko i drugi uključeni su u ovu kategoriju. Takve štetne prakse i dalje se šire.

Međutim, to je pristup većine europskih zemalja, Australije, Južne Amerike i sličnih regija.

Brojni pojedinci izražavaju zabrinutost u zemljama u kojima su satovi pomaknuti za jedan sat unaprijed, navodeći probleme kao što su poremećaji spavanja, kardiovaskularni problemi i vrtoglavica. Osim toga, određene studije ukazuju na porast prometnih nesreća, ozljeda na radu, srčanih udara i ukupne stope smrtnosti stanovništva.
Neki stručnjaci ukazuju na to da jutarnje svjetlo služi kao znak za naše tijelo, signalizirajući dolazak novog dana. Posljedično, kada se ovaj biološki ritam promijeni, dolazi do poremećaja brojnih procesa u organizmu.

Podešavanje sata također može utjecati na hormonalnu ravnotežu tijela.

Određeni hormoni odgovorni su za regulaciju različitih funkcija, uključujući razinu šećera u krvi, stres, glad, ljutnju i zadovoljstvo. Ova regulacija se događa zbog djelovanja specifične klase hormona koji mobiliziraju te procese.

Što je potaknulo početno razmišljanje o podešavanju sata?

Godine 1784. Benjamin Franklin pripisao je koncept značajnoj potrošnji svijeća, sugerirajući da bi promjene u obrascima spavanja mogle rezultirati uštedama. Smatra se da su ovu praksu prvi put primijenili Nijemci tijekom Prvog svjetskog rata. Nakon toga, metoda računanja vremena tijekom zime postala je široko prihvaćena diljem svijeta.

Tijekom godina, analize su pokazale da se energija i čuva i ne čuva. Osim toga, i dalje postoji zabrinutost u vezi s mogućim zdravstvenim rizicima.

Globalna anketa pokazuje da pojedinci pretežno žele povratak na usklađivanje vremena s biološki određenim standardima. Međutim, u nekim zemljama, poput Velike Britanije, gotovo polovica sudionika izražava sklonost pomicanju kazaljki unaprijed.

Zaključno, pripremite se za pomicanje kazaljki na satu unatrag s prelaskom na zimsko računanje vremena, bez obzira na vaše planove.

Slijedom toga, vrijeme će se sa subote na nedjelju, 26.-27. listopada, pomaknuti za jedan sat unatrag; tako će se vrijeme promijeniti s 3:00 ujutro na 2:00 sata.

BONUS

Izvanredan recept vam stoji na raspolaganju! Ovi muffini posjeduju divnu vlažnost i slatkoću, uz kvalitetu koja im omogućuje da se tope u ustima.

Za brz i ugodan užitak, smatrajte prepolovljenim muffinima od vanilije izvrsnim izborom. Možete ih ukrasiti po želji ili ih uživati ​​u neukrašenom obliku.

Sastojci:

Dvjesto grama maslaca sobne temperature, tristo sedamdeset grama šećera, četiri jaja, četiri stotine grama brašna, dvije žlice ekstrakta vanilije, prstohvat praška za pecivo i dvjesto pedeset mililitara mlijeka.

priprema:

Zagrijte pećnicu na 180 stupnjeva. U posudi za miješanje pomiješajte maslac sobne temperature, šećer i vanilin šećer te miješajte mikserom 2 do 3 minute. Dodajte jaja u smjesu jedno po jedno dok nastavljate raditi mikserom.

Pomiješajte brašno s praškom za pecivo, zatim dodajte tri četvrtine brašna zajedno s mlijekom, osiguravajući temeljitu smjesu prije nego što dodate preostalo brašno. Papirnate košarice premažite uljem, a zatim ili napunite te košarice tijestom ili smjesu premjestite u podmazan kalup za muffine.

Ovaj recept daje ukupno 24 muffina. Trajanje pečenja je od 15 do 20 minuta, ovisno o jačini vaše pećnice. Preporučljivo je pustiti muffine da se ohlade prije posluživanja.

Preporučujemo