Najbolji recepti za konzervirane hrskave kisele krastavce Konzervirani krastavci su vjerovatno najpopularnija zimska berba.
Nijedna gozba nije potpuna bez njih, upotpunjuju svako jelo i prikladni su kao slani zalogaj. U ovom članku ćemo raspravljati o klasičnoj metodi kiseljenja krastavaca i pružiti najukusnije i provjerene recepte.
Priprema
od 1 i 3 litre Ukusan recept za kisele hrskave krastavce sa sirćetom Dodajte ribizle za sterilizaciju Dodajte čili sos od paradajza Dodajte sjemenke senfa Dodajte aromatičnu marinadu sa sirćetom Savjeti za kuhanje sa savjetima za čuvanje votke
Zaključak
Karakteristike kiselih krastavaca Ukusni kiseli krastavci nisu samo odlično jelo, već i pravo povrće. Ako koristite vlastiti usjev, birajte krastavce koji su mali, bez mrlja i znakova kvarenja. Prilikom kupovine obratite pažnju na veličinu, oblik i boju ploda. Važno! Žuta znači prekuvano, što povrće čini neukusnim, a krupne sjemenke u njemu će pokvariti i najbolje recepte. Plodovi su dugi oko 10 cm i ujednačene veličine za ravnomjerno kiseljenje. Svijetlo zelena boja osigurava tanku kožicu, nježan okus i malo sjemenki unutra. pažnja! Krastavci iz staklenika se ponašaju “loše” kada su kiseli i kiseli, u najboljem slučaju se neće zgnječiti, u najgorem slučaju će limenka eksplodirati. Najbolji plodovi za zimsku berbu su plodovi sa crnim bodljama: najbolji su svježi krastavci s bijelim bodljama. Kako napraviti krastavce hrskavim Kako izmrviti krastavce? Da biste to učinili, odaberite voće s debelom korom. Još jedno važno pravilo je da povrće prethodno potopite u hladnu vodu na nekoliko sati. Ovaj proces puni krastavce vodom i izbacuje višak zraka. Prilikom konzerviranja voće dobro upakujte kako biste osigurali dobar ukus i hrskavost. Ako krastavci plutaju u marinadi, višak tečnosti će ih omekšati. Priprema za kuvanje Prije berbe potrebno je pripremiti sve sastojke, sterilizirati tegle i poklopce, te očistiti same krastavce. Voće treba dobro oprati, izvaditi cvetove, potopiti u vodu i držati dva sata. Zanimljivo! Ponekad domaćice odrežu vrhove s obje strane voća, ali to nije potrebno i konačni rezultat ne ovisi o tome. Postoji mnogo vrsta konzerviranih krastavaca koje možete pripremiti za zimu. Odaberite svoj favorit i kupite sve što vam treba. Izbor i priprema konzervi Krastavci se kisele u različitim posudama, a većina domaćica bira posudu prema broju članova porodice. Najpopularnije su staklene tegle od jednog i tri litra. Sve posude moraju biti temeljno očišćene i dezinficirane prije berbe. Tegle ne bi trebale imati strugotine ili pukotine – ove vrste jela nisu pogodne za konzerviranje. Za sterilizaciju se koristi kipuća voda – dovoljno je staviti odabranu posudu u nju na nekoliko minuta. Kuhajte šlem za zavarivanje najmanje tri minute. To osigurava da štetne bakterije ne dođu u radni predmet i traje do proljeća.
Sastojci
Priprema Ako za kiseljenje trebate koristiti listove voćaka ili vrhove korijenskih usjeva, dobro ih operite i sve ostalo treba biti spremno kako bi proces konzerviranja mogao da se odvija brzo i efikasno. Ukusni recepti za kisele hrskave krastavce od 1 litre i 3 litre uključuju korištenje alternativa poput octa ili limunske kiseline, ali postoje i drugi zanimljivi recepti koji iznenađuju ne samo svojim sastojcima, već i rezultatima. S octom Prije svega, pomislite na klasične kisele krastavce, tada možete eksperimentirati ne samo s njegovim sastavom, već i s njegovom količinom. Za teglu od tri litra trebat će vam: šećer od cikle – 100 g – 10 kom – 2 kišobrana. Na dno tegle rasporedite kopar i lovor i pobiberite. Prelijte kipuću vodu i držite 7 minuta, a zatim pažljivo ulijte vodu u posudu za salamuri, dodajte sol i šećer i stavite na vatru. Kada marinada proključa dodajte sirće. Pripremljenu smjesu prelijte preko pripremljenih krastavaca, urolajte i pokrijte toplim ćebetom. Za ribizle možete probati neobičnu kiselinu, poput crvene ribizle. Gostima će se svidjeti miris, a ostava će biti ispunjena prekrasnim poslasticama.
Za jedan litar treba:
krastavac – 2 češnjaka u prahu – 150 g krupne ribizle – 100 g; Svježi začini – 4 komada. Hren i beli luk stavite u teglu, krastavce prepolovite što je više moguće i dodajte ogrozd. Ako su bobice zamrznute, pričekajte da se odmrznu. Sadržaj sipajte u kipuću vodu i nakon 5 minuta sipajte u činiju, u koju treba staviti: šećer, so, biber i listove ogrozda. Kuvani slani luk sipajte u krastavce, poklopite i sterilišite 5 minuta i zarolajte teglu. Sterilizacija Za one koji vole netrivijalna rješenja, postoji zanimljiv recept za krastavce i luk. Ovo jelo će poslužiti kao samostalno predjelo i dopuna glavnom jelu za stolom. 3 litra gotovog proizvoda – 2,4 kg suncokretovog ulja – 100 g; 2 tablete sirće – 150 ml. Krastavce i luk prethodno narežite na pola prstena. Debljina – maksimalno 5 mm. Zatim u pripremljenu posudu stavite povrće, premažite uljem i pospite živinom. Za marinadu u vodu dodajte šećer, so i biber, dodajte lovorov list, prelijte sirćetom i prokuhajte. Dobijenim sastavom prelijte krastavce, poklopite teglu i sterilišite u šerpi sa vrelom vodom “do ramena” 10 minuta (na dno stavite krpu). Razvucite komad i ostavite da se ohladi. Chili paradajz sos Domaćice i gurmani stalno smišljaju nove recepte za omiljena jela, a kimči nije izuzetak. Ovaj recept za čili sos od paradajza je dokaz za to. Za 1 litar trebat će vam: svježi krastavci – 40 ml šećerne soli – 500 ml; 1 karanfilić – 1 mali i crni biber – po 3 graška; Za pripremu neobičnih jela birajte manje krastavce, najbolje krastavce. Na dno posude stavite nasjeckani bijeli luk i biber, zatim jednostavno umiješajte krastavac, ulijte kipuću vodu i kuhajte 10 minuta. Prokuhajte vodu u posudi, dodajte so, paradajz pastu, šećer i biber, kuvajte 6 minuta, ulijte sirće i ugasite vatru. Ulijte marinadu u krastavce i zarolajte. Sjemenke gorušice Sjemenke daju kiselim krastavcima neobičan okus senfa i, osim toga, produžavaju vijek trajanja radnog komada.
Za kantu od 1 litra trebat će vam:
sjemenke gorušice – 2 češnja – 100 g; šećer od cvekle – 100 g sirćeta – 70 ml; Isjeckajte bijeli luk i čili, uklonite jezgru i sjemenke, stavite u teglu i dodajte senf, kopar i listove trešnje. Napunite posudu krastavcima, pa sve prelijte kipućom vodom i kuvajte oko 10 minuta. Nakon toga sipajte vodu u posudu, dodajte so i šećer i prokuhajte. Napunite tegle marinadom, ostavite malo prostora za sirće. Sipajte sirće, zarolajte poklopac i okrenite dok se potpuno ne ohladi.