NAJJAČA FORMULACIJA ZA ZDRAVLJE JETRE I KRVI: Sirup koji mi je vratio dobrobit kad sam vjerovao da je oporavak nedostižan!
Visoko potentni sirup koji vam danas pripremamo iznimno je koristan za zdravlje i mogu ga konzumirati svi.
Posebno se preporuča osobama s niskom krvnom slikom, kao iu svrhu detoksikacije jetre.
Unutar tjedan dana počet ćete primjećivati početne promjene, a nakon dva mjeseca vaša će krvna slika biti u izvrsnom stanju.
Osim što poboljšava krvnu sliku, sirup od cikle značajno jača imunološki sustav u izuzetno kratkom roku zahvaljujući svom bogatom sastavu vitamina i minerala.
Uz proteine, masti i ugljikohidrate, cikla je također bogata mineralima uključujući kalcij, kalij, natrij, fosfor, magnezij, željezo, fluor, mangan, bakar, jod, sumpor, brom, između ostalih.
Osim toga, bogat je vitaminima B1, B2 i C, a uključuje i vitamin B12, koji je izrazito deficitaran.
Antocijanin daje cikli karakterističnu crvenu nijansu i istodobno utječe na regeneraciju krvi; nadalje, istraživanja pokazuju da bi mogao imati svojstva protiv raka.
Jod doprinosi usporavanju procesa starenja, a također poboljšava zdravlje kostiju.
Betanin ima ulogu u regulaciji krvnog tlaka, snižavanju razine kolesterola, pročišćavanju krvnih žila i jačanju funkcije jetre.
Potrebni sastojci su sljedeći:
Kilogram cikle, dvije naranče, 500 grama kiselih jabuka, 500 grama mrkve, jedan limun i 500 grama domaćeg meda.
Eliksir je formuliran na sljedeći način:
Započnite s guljenjem cikle, mrkve i jabuke, zatim ih narežite na male komadiće prije nego što ih stavite u sokovnik. Nakon ovog koraka u smjesu umiješajte sok od naranče, limunov sok i med.
Sve sastojke dobro sjediniti i smjesu prebaciti u staklenu bocu.
Ovaj sirup uzimajte svako jutro na prazan želudac, otprilike 1 decilitar, razrijeđen vodom.
Vratio mi je krvnu sliku na zdravu razinu.
NUTMA – PATIŠPANJE: Pripremljena u samo 15 minuta, izvrsno se topi na nepcu.
Nazivan raznim imenima kao što su nutma, patišpanja ili bučma, ovaj bosanski kolač je u osnovi isti, a razlikuje se samo u nomenklaturi koja se temelji na geografskom položaju. O nutmi postoji jedna anegdota: prema riječima starijih, ne treba dopustiti posjetiteljima da odu dok se torta priprema; u suprotnom, vjeruje se da će kolač “leći” i neće postići željeni ishod. Potičem vas da ga isprobate!
Sastojci:
Za postizanje jarke žute boje preporuča se deset jaja, idealno domaćih, uz deset žlica šećera i deset žlica brašna.
Agda:
1,3 litre vode
Osam stotina grama granuliranog šećera i jedan paketić vanilin šećera.
priprema:
Pomiješajte jaja sa šećerom i tucite smjesu dok se ne vide tragovi mikserom.
Lagano, žlicom i izbjegavajući mikser, umiješati žlicu brašna. Nakon toga smjesu prebaciti u kalup dimenzija cca 22×32 i male dubine.
Pećnicu dobro zagrijte na 250° uz istovremeno miješanje sastojaka. Nakon što smjesu stavite u pećnicu, nakratko smanjite temperaturu na 200° kako bi se korica lijepo zapekla, koju treba staviti odozgo. Nakon toga smanjite temperaturu na 150° i ostavite da se peče oko sat vremena. Povremeno provjeravajte da ne izgori; ako je toplina prejaka, malo je smanjite. Da provjerite gotovost, lagano pritisnite rukom; ako se vrati, spreman je.
Pomiješajte vodu i šećer u posudi, dovedite smjesu do vrenja prije nego što je maknete s izvora topline. Pustiti da se i patišpanj i agda dobro ohlade i tek kada to postignete smjesu preliti HLADNO-HLADNO.
Ključ uspješne pripreme leži u temeljitom izmućenju smjese i posluživanju ohlađene.
Doživite to sami; sigurno će vam donijeti radost! Ovaj grah, pripremljen po receptu moje bake, nadmašuje čak i famozni vojnički grah.
Popratite ili kukuruznim kolačem, kukuruzom ili tradicionalnim francuskim kruhom i, naravno, uključite odgovarajuću salatu.
Sastojci (4 porcije):
▪ 400 grama graha ▪ 2 mlade mrkve ▪ 3 šake pancete ili slanine ▪ malo kore pancete ili slanine ▪ 2 srednje kobasice za kuhanje ▪ 2 do 3 šake ljute suhe kobasice ▪ 2 komada suhe rebarca ▪ 2,5 litre jušnog temeljca ▪ 2 žličice ljute papričice (ili 2 feferona) ▪ crni papar po ukusu ▪ 1 ravna žlica Vegete Natur ▪ 1 i 1/2 žličice svježeg ili suhog peršina.
Zražak (po želji): ▪ Jedna ravna žlica brašna ▪ Jedna žličica slatke mljevene paprike ▪ Malo ulja
priprema:
Grah namočite preko noći. Mrkvu prije kuhanja narežite na kockice, pancetu ili slaninu nasjeckajte na manje trakice ili komadiće, a kobasice za kuhanje, uključujući i sušene, narežite na kolutove.
Započnite kuhanjem graha. Nakon sat vremena kuhanja, grah procijediti, a vodu od kuhanja baciti.
U grah dodati 2,5 l temeljca ili vode, s tim da ako se koristi voda, treba dodati dvije kocke za juhu. Naknadno u smjesu ubacite mrkvu, pancetu, kožicu od pancete ili špeka i suha rebra. Nastavite kuhati na laganoj vatri.
Nakon trideset minuta stavite kobasice na kuhanje zajedno sa suhim, umiješajte začine, promiješajte smjesu i nastavite s kuhanjem. Nakon što grah postane mekan i meso je potpuno kuhano, dodajte malo gore navedenih sastojaka.
Nastavite kuhati dodatnih 10 do 15 minuta.
Savjet:
Alternativno, ako se zrna graha procijede i podvrgnu duljem kuhanju, postižu finiju teksturu, čime se ublažavaju problemi koji se obično povezuju s gastrointestinalnom nelagodom.