Naši su ih roditelji čuvali u ormaru jer su poznavali recepte i njima su liječili brojne bolesti.
Neovisno o tome čuva li se u ormarima, pretvara u kompot ili slastice, konzumira li se samostalno ili sljubljen s drugim namirnicama, ovo aromatično, žuto voće, koje među voćkama vlada kao kraljica jeseni, nudi iznimne zdravstvene dobrobiti i korisnost. Evo razloga zašto!
Dunja je bogata šećerima, organskim kiselinama poput jabučne i limunske kiseline, pektinom, taninima i antioksidansima, a svi oni pomažu tijelu u apsorpciji kalcija i željeza dok se bori protiv slobodnih radikala koji mogu oštetiti stanične strukture.
Sadrži magnezij, fosfor, kalij, zajedno s vitaminima A, C i B kompleksom (uključujući B3, B6 i B9). Ovo voće pokazuje antibakterijska svojstva i korisno je za probavu, zdravlje kardiovaskularnog sustava, rad krvi i imunološku potporu. U tradicionalnoj medicini koristi se plod dunje, njezino sjeme i lišće.
Smjernice za njihovo korištenje.
Plod dunje, kada je zreo, pokazuje tvrdu teksturu praćenu oštrim i kiselkastim profilom okusa. Koristi se u raznim kulinarskim primjenama, uključujući svježa jela, a od ovog voća se proizvode džemovi, slatkiši, marmelade i želei.
Sok od dunje i kuhano voće ljudi koriste u borbi protiv proljeva, bolesti dišnog sustava te za jačanje sluznice usne šupljine, želuca i crijeva.
Dunja se može čuvati do proljeća, au nekim krajevima se suši i reže na tanke komadiće koji se koriste za pripremu čaja.
U konvencionalnoj medicini list dunje se koristi zbog svojih svojstava kao sredstvo protiv proljeva.
Nakon namakanja sjemenki dunje u vodi, one poprimaju sklisku teksturu što se pripisuje značajnoj količini sluzi koja se oslobađa iz sjemenki kada se tresu. Žvakanje ovih sjemenki otkriva suptilan okus i aromu koja podsjeća na gorke bademe.
Ova tvar služi kao sredstvo za stvaranje sluzi u formuliranju lijekova namijenjenih smirivanju iritirajućeg, suhog kašlja, kao i za vanjsku upotrebu kao oblog za opekline i ugradnju u kozmetičke proizvode, poput losiona i proizvoda za oblikovanje kose.
Sluz od dunje dobiva se tako da se 10 grama sjemenki pomiješa sa šalicom prokuhane i ohlađene vode, a nakon nekoliko sati smjesa se procijedi.
Sjemenke se koriste isključivo u cijelom, nezgnječenom obliku kako bi se spriječilo oslobađanje cijanovodične kiseline, koja može biti prisutna u količinama dovoljnim da izazove trovanje.
Otkrijte kako ga uključiti u rješavanje raznih zdravstvenih problema pomoću ovih blagotvornih recepata:
Sirup formuliran za liječenje bronhitisa.
Sameljite 5 grama sjemenki dunje i potopite ih u 100 mililitara vode. Kada se razvije viskozna, želatinasta smjesa, dodajte 15 grama svježeg soka od krkavine i 100 grama meda od kadulje. Uzimati tri puta dnevno po jednu žličicu prije jela.
Dunja kao lijek za čireve koji zahvaćaju probavni sustav.
Pomiješajte po 1 žlicu lanenog sjemena i sjemenke dunje s 1 šalicom hladnog čaja od kamilice. Smjesu dobro promiješajte, ostavite da stoji 1 sat, zatim procijedite. Dobivenu tekućinu konzumirajte nezaslađenu pola sata prije jela, 2 do 3 puta dnevno.
U slučajevima upale debelog crijeva.
Pomiješajte po 20 grama sjemenki lana i dunje, srčanika, islandskog lišaja i plodova borovnice. Nakon toga 3 žlice ove mješavine dodajte u pola litre hladne vode. Pustite da se strmi 3 sata, često miješajući. Zatim smjesu zagrijavajte u poklopljenoj posudi dok ne zavrije. Nakon toga ostavite da se ohladi i uzimajte po 1 šalicu četiri puta dnevno, pola sata prije jela.
Dunja kao lijek protiv proljeva.
Po 20 grama drijena, šipka, dunje i mušmule dobro samljeti. Odmjerite 3 žlice ove mješavine i kuhajte u pola litre vode 10 minuta. Nakon što se smjesa ohladi, procijedite je i konzumirajte kao zamjenu za vodu.
U suprotnosti s upalnim stanjima unutar usne šupljine.
Pomiješajte 2 žlice mješavine jednakih dijelova sjemenki kamilice, kadulje i dunje s 250 mililitara kipuće vode. Ostavite smjesu da stoji 2 sata, zatim je procijedite i koristite za ispiranje usta.
Nanesite mast za opekotine.
Zdrobite 10 grama sjemenki dunje i dodajte 200 mililitara vode da se razvije sluzava tvar. Ova smjesa se zatim može nanijeti izravno na zahvaćeno područje ili se koristiti kao oblog.