NIKADA NISMO BOLJE: pogačice tako mekane da se tope na jeziku (30 minuta u pećnici)!

Sastojci:

1 kg brašna, 250 grama margarina, 400 grama sira, 1 kašika soli, 1 jaje, 1 komad kvasca i 100 ml vode.

priprema:

Pomiješajte 100 ml mlake vode s kvascem da nadođe. Zatim u smjesu umiješajte brašno, sir, margarin i sol. Dobiveno tijesto zamijesite i ostavite da se diže 30 minuta. Nakon toga tijesto razvaljajte što tanje možete, pa ga oblikujte u roladu.
Ostavite tijesto da odstoji dodatnih 10 minuta, a zatim ga valjkom za tijesto još jednom razvaljajte. Kalupom ili čašom izrežite pogačice, stavite ih na podmazan pleh, premažite razmućenim jajetom i pecite 30 minuta na 200 stupnjeva.

BONUS

MUSMULA – PREDNOSTI ZA ZDRAVLJE

Mušmula, ili Mespilus germanica u znanstvenom smislu, ima dugu povijest uzgoja u Europi koja obuhvaća tisuće godina. Često se ovo drvo cijepi na dunju i krušku, što mu omogućuje da sazrije u istoj godini.

Može narasti i do sedam metara, a obično cvate krajem travnja. Ukusni plodovi beru se u jesen, povremeno i nakon prvih mrazeva. Kada su svježe ubrane, mušmule su tvrde i krute, što zahtijeva period zrenja od nekoliko tjedana kako bi se postigla optimalna mekoća.

Od mušmula se mogu kuhati marmelade, likeri i rakije, za koje narodni iscjelitelji tvrde da poboljšavaju vid, poboljšavaju rad jetre i bubrega, podižu broj krvnih zrnaca i ublažavaju bolove u leđima i koljenima. Nadalje, preporučuju se za rješavanje problema poput vrtoglavice, proljeva, oralnih infekcija, pa čak i impotencije.

Nezreli plod mušmule ima izvanrednu sposobnost stezanja sluznice, čime pomaže u prevenciji krvarenja desni i stvaranja čira u ustima. Osim toga, poboljšava rad i žlijezda slinovnica i želuca, što ga čini posebno korisnim za starije osobe. Mušmula obiluje raznim ljekovitim spojevima, uključujući tanine, vitamin C, pektin, smolu, zajedno s jabučnom, limunskom i vinskom kiselinom, što doprinosi njezinim značajnim zdravstvenim prednostima. Štoviše, sjemenke ove biljke također nude značajne prednosti; kada se namaču u vodi dok ne nabubre oslobađaju ljekovita svojstva. Ova ulivena tekućina se kasnije može koristiti kao oblog za liječenje ozljeda kože.

DVIJE ŠALICE ČAJA DNEVNO Za pripremu čaja pomiješajte žlicu nasjeckane svježe mušmule s dva decilitra vode. Nakon što voće prelijete vrućom vodom, pokrijte smjesu i ostavite da stoji sat vremena prije nego što je procijedite. Tijekom dana piju se dvije šalice, a usta se ispiru više puta dnevno.

ZIMA “VRHUNSKO

Da biste uživali u mušmulama, najjednostavnije ih je prerezati na pola i žlicom izdubiti meso nakon što ih temeljito operete. Jedenje ovih plodova zahtijeva malo strpljenja jer svaki ima pet velikih sjemenki. Preporučljivo je ograničiti unos jer mogu biti teško probavljivi, a prevelika konzumacija može rezultirati proljevom. Kako bi produžili njihovu svježinu, bitno ih je držati u hladnjaku.

MARMELADA
Za pripremu marmelade prvo operite meke mušmule i narežite ih na male komadiće. Zatim ih stavite u lonac, pazeći da su potpuno prekriveni vodom, i ostavite da krčkaju na laganoj vatri tri sata.

Preporučujemo