Hidrogen se oduvijek smatra potpuno sigurnim i prirodnim konzervansom. Osim što je jeftin, također je i učinkovit alat koji bi trebao imati svaki dom. Uz pomoć otopine vodikovog peroksida (plinovitog vodika), rane se ne samo mogu dezinficirati, već se mogu koristiti na mnogo različitih i korisnih načina.

Nudimo vam nekoliko načina korištenja vodika kod kuće.

Uklonite bakterije iz voća i povrća

Jedan od najboljih načina za uklanjanje nekih mikroorganizama koji uzrokuju bolesti iz kora voća i povrća je korištenje tri postotnog vodika. Pomiješajte jednake dijelove vode i hidrogena i potopite voće i povrće. Ostavite da djeluje 10 minuta i zatim isperite čistom vodom.

Korištenje vodika za uklanjanje bakterija i pesticida s voća
Uz pomoć hidrogena uklonjene bakterije i pesticidi iz voća Foto: Profimedia
za ispiranje usta

Mnoge vodice za ispiranje usta sadrže vodikov plin. Pa zašto ga ne iskoristiti u tu svrhu kad je jeftiniji? Pomiješajte jednake dijelove 3% hidrogena i vode i upotrijebite istu tekućinu za ispiranje usta kao otopinu kupljenu u trgovini. Osim dezinfekcije, još jedna prednost je što može učiniti zube svjetlijim.

Ne prlja ogledala

Kad vam ponestane sredstva za čišćenje stakla, upotrijebite hidrogen. Uzmite papirnati ručnik, poprskajte ga s tri posto hidrogen peroksida i izribajte ogledalo. Uklanja sve mrlje, čak i one najteže, ostavljajući ogledalo svjetlucavim kao novo.

Dezinficirajte dječje igračke

Nema potrebe kupovati skupe maramice za dezinfekciju. Isti učinak može se postići ako se dječje igračke poprskaju vodikovim peroksidom. Netoksičan je i uklanja bakterije i viruse koji mogu uzrokovati infekcije i bolesti.

Odjeća koja požuti zbog izbjeljivača

S vremenom će bijele tkanine, stolnjaci, čarape i majice požutjeti. Ulijte pola šalice vodika (umjesto izbjeljivača za tkanine) u perilicu tijekom ciklusa ispiranja kako biste joj vratili bjelinu i sjaj. Dobit ćete iste rezultate za manje novca.

spužvica za osvježenje

Kuhinjske spužve mogu razviti neugodan miris i promijeniti boju nakon dulje upotrebe. Hidrogen se smatra jednim od najsigurnijih sredstava za dezinfekciju. Namočite spužvu u mješavinu jednakih dijelova hidrogena i vode, ostavite da odstoji neko vrijeme, a zatim isperite vodom. Ako nakon ovoga i dalje bude neugodan miris, vrijeme je da ih bacite.

Spužve i krpe izgledat će kao nove Foto: Shutterstock
Uklanja tragove znoja

Imate problema s mrljama od znoja na majicama i košuljama? Isprobajte ovaj trik: Pomiješajte jednu jušnu ​​žlicu tekućeg sredstva za pranje posuđa i dvije jušne žlice hidrogena, nanesite na mrlju i ostavite da odstoji sat vremena. Nakon toga operite tkaninu kao i obično.

Očistite hladnjak

Kada čistite hladnjak, izvadite iz njega svu hranu i poprskajte je vodikovim plinom. Ostavite da djeluje 15 do 20 minuta, a zatim obrišite čistom spužvom. Lako ćete ukloniti mrlje, a neugodni mirisi će nestati. Istu stvar možete učiniti s perilicom posuđa.

Uklonite mrlje od krvi

Ako se posječete dok ste sjeckali povrće u kuhinji i prokrvavite majicu ili je vaše dijete palo i ogrebalo koljeno te se okrvavilo na bermudama, krv možete lako ukloniti plinom vodikom. Izlijte ga izravno na mrlju, ostavite nekoliko minuta i na kraju isperite hladnom vodom.

“Ubija” plijesan i plijesan

Kao što je već spomenuto, vodik ubija bakterije, ali također uklanja gljivice poput plijesni i plijesni. Stoga zgrabite bocu hidrogena i poprskajte svoju kupaonicu, podove, zidove, pa čak i zavjese za tuširanje. Ovo “šuštanje” dovoljan je dokaz da peroksid radi svoj posao.

Preporučujemo