Sastojci
Za tijesto pomiješajte 1 kg pirea, 2 jaja, 2 žlice ulja, prstohvat soli i 40 dkg oštrog brašna. Uz to će vam trebati oko 20 šljiva (svježih ili smrznutih), malo krušnih mrvica i malo ulja.
Za pripremu tijesta pomiješajte 1 kilogram pirea sa 2 jaja i 2 žlice ulja.
Za pripremu ovog jela bit će vam potrebna mala količina soli, 40 dekagrama oštrog brašna, 20 šljiva (svježih ili smrznutih), šaka krušnih mrvica i malo ulja.
Priprema
Za početak ogulite krumpir i skuhajte ga u vodi posolljenoj. Kad su gotovi, zgnječite ih i ostavite da se ohlade, najbolje preko noći u hladnjaku. Zatim izvažite pire krumpir i na svakih 0,5 kg pirea dodajte jednu žlicu ulja, jedno jaje i 20 dkg oštrog brašna… to je osnovni omjer! Nastavite mijesiti tijesto i oblikujte kuglaste oblike, pazeći da svaki sadrži šljivu.
Nakon što su sastojci kuhani 15 minuta, pažljivo ih izvadite iz vode i prebacite na podlogu od krušnih mrvica koje ste lagano popržili na ulju.
Ako vam nije potrebna trenutna upotreba, pripremljene komade možete pohraniti u zamrzivač. Osobno preferiram napraviti količinu od otprilike 40 komada (ekvivalent otprilike 2 kg pirea), zamrznuti ih, a zatim po potrebi lagano prokuhati u vrućoj vodi oko 15 minuta.
BONUS
Ako ste trenutno podvrgnuti liječenju neke od ovih bolesti, preporučljivo je bez odlaganja izbaciti rajčice iz prehrane.
Razumijemo da bi ovo moglo predstavljati izazov za vas, ali ako se nosite s ovim zdravstvenim problemima, snažno se savjetuje da značajno ograničite konzumaciju rajčice.
Prema Brightside.me, rajčice, ukusno i hidratantno grimizno voće prepuno likopena, obožavaju gotovo svi i naširoko se smatraju sigurnom i nevjerojatno hranjivom hranom. Međutim, važno je napomenuti da rajčice potencijalno mogu uzrokovati nuspojave. Ako osjetite bilo koji od sljedećih simptoma, možda ste dio demografske skupine koja bi trebala izbjegavati konzumaciju rajčice.
Želučani refluks može biti potaknut visokim razinama kiselosti koje se nalaze u rajčicama, što može dovesti do žgaravice kod osoba s gastritisom ili gastroezofagealnim refluksom. Čak i ako ste dobrog zdravlja i ne patite od ovih probavnih problema, konzumacija velike količine rajčice ili umaka od rajčice svejedno može dovesti do pojave ovih neugodnih simptoma.
Iznenađujuće, pretjerana konzumacija rajčice može dovesti do bolova u zglobovima. To je zbog prisutnosti alkaloida zvanog solanin, koji potiče nakupljanje kalcija u tkivima. Rajčice su bogate solaninom, a višak kalcija u tkivima može rezultirati upalom, nelagodom i oticanjem zglobova.
Rajčice, unatoč brojnim zdravstvenim dobrobitima, mogu predstavljati rizik za osobe s problemima s bubrezima. Primarna briga leži u njihovim svojstvima skladištenja kalcija. Osim toga, rajčice obiluju oksalatom, spojem koji može biti teško preraditi u prevelikim količinama, što potencijalno može dovesti do razvoja bubrežnih kamenaca. Nadalje, visok sadržaj kalija u ovom crvenom, sočnom voću također može utjecati na rad bubrega. Stoga bi osobe s postojećim problemima s bubrezima trebale biti posebno oprezne pri konzumiranju rajčice