Otkrijte dalmatinski način pripreme blitve, izvanrednog povrća koje pridonosi optimalnom zdravlju kostiju i jača vid.
Blitva, kao što je prethodno navedeno, vrlo nalikuje špinatu i obično se uživa uz krumpir u popularnom mediteranskom jelu. Dok njeni listovi podsjećaju na lišće cikle, ključna razlika leži u činjenici da su vitamini blitve koncentrirani u listovima, a ne u korijenu. Kada je u pitanju sadnja blitve, ona se može sijati od veljače do lipnja i to tako da se sjeme položi u redove na dubinu od 3 cm. Ako vam se dogodi da sjeme posijete preblizu, slobodno ga presadite kako biste omogućili pravilan rast.
Otkrijte ljekovita svojstva blitve i naučite kako je uključiti u svoju zdravstvenu rutinu. Ovo izvanredno zeleno povrće ima snažna antibiotska svojstva, što ga čini idealnim prirodnim lijekom za njegu rana. Listove blitve jednostavno namažite ranama i iskusite njezino ljekovito djelovanje. Osim toga, lagana juha od blitve može se konzumirati kao pomoć u liječenju problema s mjehurom i bubrezima. Ne samo da je blitva korisna za oči, slično mrkvi, već sadrži i bitne hranjive tvari poput vitamina A i luteina, koji pomažu smanjiti rizik od očnih bolesti poput katarakte. Kako biste iskoristili njezine brojne zdravstvene dobrobiti, preporuka je da svako kućanstvo barem jednom tjedno uvrsti blitvu s krumpirom na jelovnik. S više od 13 različitih antioksidansa, ovo je povrće osobito omiljeno kod dijabetičara zbog visokog udjela vlakana koja sprječavaju nagle skokove razine šećera u krvi. Nadalje, blitva je niskokalorična namirnica koja pruža osjećaj sitosti jer se dugo zadržava u probavnom sustavu. Uključivanje oko 200 grama ovog zelenog ljekovitog povrća u dnevnu prehranu dovoljno je da uživate u njegovim nutritivnim prednostima.
Ako se pitate kako pravilno pripremiti blittu s krumpirom, morate imati na umu nekoliko ključnih koraka. Prije svega, važno je odabrati svježu blitvu sa živim zelenim listovima i čvrstom stabljikom. Izbjegavajte kupnju lišća koje pokazuje znakove venuća ili promjene boje. Nakon što blittu donesete kući, najbolje je upotrijebiti je unutar tri dana od kupnje. Kako biste blitvu zadržali svježom, zeleni dio blitve čuvajte kao bilo koje drugo lisnato povrće, a s bijelim dijelom postupajte kao sa šparogama. Blittu jednostavno stavite u plastičnu vrećicu i spremite je u hladnjak dok ne budete spremni za kuhanje. Slijedeći ove smjernice, možete osigurati da vaša blitta s krumpirom svaki put bude ukusna i aromatična.
Kako biste osigurali čistoću, temeljito isperite svježu blitvu prije pripreme kako biste uklonili sve zaostale tragove zemlje.
Za pripremu blitve s krumpirom potrebni su vam sljedeći sastojci:
1 kilogram blitve, 4 manja krumpira, 4-5 češnja češnjaka i 250 mililitara maslinovog ulja.
-sol
priprema:
Kako biste poboljšali okus, sitno nasjeckajte češnjak nakon što se uvjerite da je čist i pomiješajte ga s maslinovim uljem. Preporučljivo je ovu pripremu obaviti barem sat vremena prije kuhanja jela poput blitve s krumpirom. Započnite pranjem krumpira, guljenjem i rezanjem na kockice veličine zalogaja. Kockice krumpira stavite u slanu vodu i prokuhajte. Kao što je već spomenuto, blitvu temeljito operite i uklonite peteljku. Nastavite s rezanjem listova na trake široke oko jedan do dva centimetra. Nakon što je krumpir kuhan, rešetkastom žlicom ga pažljivo izvadite iz vode. U istu vodu dodajte narezanu blitvu i pustite da kuha.
Započnite kuhanjem otprilike 7 minuta. Nakon što istekne zadano vrijeme, procijedite ga i isperite hladnom vodom, pazeći da živa zelena boja ostane netaknuta. Stavite tavu na štednjak i u nju prebacite mješavinu češnjaka i maslinovog ulja koju ste prethodno pripremili. Pustite da se prži jednu minutu prije nego što stavite krumpir i temeljito ocijeđenu blitvu. Pržite sastojke uz miješanje otprilike dvije minute, dopuštajući da se okusi harmonično stope. I tako je vaša ukusna blitva s krumpirom gotova. Kušajte i uživajte u svakom zalogaju!