Otkrijte sve bitne informacije o bojanju kose bez kemikalija i svijetu prirodnih boja za kosu.

Kada se uspoređuju kemijske boje za kosu s prirodnim bojama za kosu, glavna razlika leži u njihovom sastavu. Prirodne boje za kosu dobivaju se iz različitih komponenti biljaka, uključujući cvijeće, voće, lišće, korijenje i stabljike. Primjeri ovih biljnih boja uključuju kanu, indigo, amlu, hibiskus, ciklu, kurkumu, brohu, kamilicu, palestinsku datulju, eukaliptus i aloe veru. Obično su te prirodne boje dostupne u obliku praha i potrebno ih je pomiješati s vrućom vodom prije nanošenja.


Kada je riječ o kemijskom bojanju kose, struktura kose prolazi kroz transformaciju jer tvari poput amonijaka i vodikovog peroksida prodiru u pramenove. Ovo “otvaranje” prostora omogućuje boji da učinkovito zasiti kosu. Međutim, kada se koriste biljni pripravci za bojanje kose, proces ima drugačiji pristup.

Sastav biljnih boja za kosu obično je kombinacija raznih biljnih prahova, pomiješanih u različitim omjerima. Ovi puderi uključuju kanu, koja daje bakrenocrvene nijanse, kasiju (poznatu i kao bezbojna kana) koja stvara svijetlo zlatne tonove, i indigo, koji daje plavo-ljubičaste nijanse s hladnim, pepeljastim podtonom. Međutim, važno je napomenuti da postoje neke iznimke od ove opće formule. Svijetloplave nijanse obično isključuju indigo boju, dok tamnije biljne boje za kosu ne sadrže kasiju.
S obzirom na vašu prirodnu boju kose, koji raspon tonova možete postići? Izvedivo je postići tamnije i crvenije tonove. Međutim, nije moguće posvijetliti kosu iz srednje smeđe u plavu samo prirodnim metodama. S druge strane, osobe sa svijetloplavom ili potpuno sijedom kosom mogu unijeti prirodnu zlatnu nijansu koristeći čistu kasiju. Za postizanje pepeljastih nijansi može se dodati indigo, no važno je napomenuti da prekomjerna količina može rezultirati neprivlačnim mahovinastozelenim odsjajem, kako savjetuje stručnjak za prirodne boje kose Christian Falkner.

Trenutna generacija boja za kosu značajno je napredovala u usporedbi s tradicionalnom kanom u prahu koje se mnogi od nas sjećaju iz mladosti. Za razliku od kane, koja je samo dodavala crveni ton i varirala u intenzitetu na temelju prirodne boje kose, moderne boje za kosu nude širok raspon boja.
Tražite mjesta za kupnju prirodnih boja za kosu? Prošli su dani kada je pronalaženje prirodnih boja bio izazovan zadatak. Danas ih možete lako pronaći u trgovinama specijaliziranim za prirodne i organske proizvode. Osim toga, bogat izbor imaju i dobro opremljene drogerije poput dm-a. Čak su se i veliki kozmetički brendovi poput L’Oréala i Garniera pridružili trendu i ponudili vlastitu ponudu prirodnih boja za kosu. Cijene ovih proizvoda usporedive su s kemijskim bojama, u rasponu od pristupačnih opcija počevši od oko 50 HRK do boja višeg ranga koje mogu premašiti 200 HRK.


Korištenje prirodnih boja uključuje specifičan proces. Obično se biljne boje za kosu kombiniraju s toplom vodom koja je zagrijana na približno 50 stupnjeva. Međutim, kada se radi o tamnijim nijansama, poput crnih tonova, umjesto toga koristi se crni čaj. Za nijanse crvene koje sadrže značajnu količinu kane, temperatura vode bi trebala biti oko 95 stupnjeva. Važno je da pastu nanesete na kosu dok je što toplija i pripazite da nije prerijetka. Kada se cilja na svjetlije nijanse, puder se miješa s vodom sobne temperature. Za nanošenje boje koristi se kist za bojanje, a pred kraj je preporučljivo rukama umasirati boju u kosu. Nakon toga treba staviti kapu za tuširanje, a preko nje se može vezati turban od ručnika kako bi se stvorila toplina, što pomaže u procesu bojenja. Za razliku od kemijskih boja, biljne boje za kosu zahtijevaju dulje vrijeme obrade od sat do dva. Osim toga, neophodno je temeljito ispiranje kose, što može potrajati neko vrijeme, posebno za osobe s dužom kosom.

Postizanje iznimnih rezultata kod bojanja kose prirodnom bojom zahtijeva pravilnu pripremu. Kako biste osigurali ravnomjernu raspodjelu boje bez opasnosti od ispiranja, prije bojanja obavezno uklonite silikon iz kose. To podrazumijeva suzdržavanje od korištenja proizvoda koji sadrže silikon, kao što su šamponi, regeneratori i maske za kosu, na određeno vrijeme. Odabir potpuno prirodnih proizvoda, bez kemijskih sastojaka, ključ je jamstva besprijekornog rezultata..

Preporučujemo