Otkrivena tajna dosljednog postizanja besprijekornog tijesta: lagano, ljuskavo, idealno za kekse, pite, kolače i kruh…

Mary Berry, poznata kuharica, ovladala je umijećem stvaranja besprijekornog tijesta za kruh, kekse i kolače, s receptima koji uključuju nekoliko tradicionalnih kulinarskih trikova, što rezultira ugodnom kombinacijom dizanih, hrskavih, slatkih ili slanih poslastica.

Postizanje idealnog tijesta zahtijeva posvećenost preciznosti, što digitalnu vagu čini ključnim alatom. Mary Berry, poznata kulinarska autorica, posebno voli umjetnost izrade tijesta. Osim važnosti točnih mjerenja, Berry preporučuje izbjegavanje nemasnog maslaca i margarina jer mogu ugroziti ugodan okus tijesta. Štoviše, ključno je biti oprezan pri dodavanju praška za pecivo, jer prekomjerna količina može uzrokovati da se tijesto u početku digne, ali na kraju propadne, što može rezultirati razočaravajućim ishodom za pite, kolače ili kruh.

Kad je u pitanju pečenje, bitno je koristiti oblikom i veličinom najprikladniji kalup ili lim. Osim toga, od iznimne je važnosti obratiti pozornost tijekom procesa pečenja. Zanemarivanje praćenja tijesta u njegovoj završnoj fazi može rezultirati prepečenošću, što dovodi do suhe teksture. Kako bi tijesto doseglo svoj puni potencijal, važno je pridržavati se utvrđenih recepata i pažljivo ih slijediti. Na kraju, važno je upamtiti da su ljubav i strpljenje ključni sastojci u stvaranju uistinu ukusnog kruha ili kolača.

Kada je u pitanju priprema kolača, bitno je da svi sastojci budu na sobnoj temperaturi. Međutim, ako radite s tijestom za pite, poželjni su hladniji sastojci. Svaka vrsta tijesta ima svoje jedinstvene savjete i trikove, ali postoje neka univerzalna pravila kojih se morate pridržavati. Na primjer, kada miješate tekuće sastojke s brašnom, najbolje je koristiti nož za miješanje maslaca. To osigurava ravnomjernu raspodjelu sastojaka bez ugrožavanja lakoće tijesta korištenjem ruku. Vrijeme je ključni sastojak kada se radi o dobrom tijestu, stoga je važno ne žuriti s postupkom. Uzmite si vremena i obratite pažnju na svaki korak, posebno kod izrade kolača. Cilj je uključiti što više zraka tijekom miješanja sastojaka. Nakon što dobijete tijesto koje će zadovoljiti vaše zadovoljstvo, zabilježite svoje iskustvo. Na primjer, Mary Berry predlaže bilježenje vremena pečenja jer ono može varirati od pećnice do pećnice.

Kako bi se osigurali optimalni rezultati, bitno je započeti temeljitom dezinfekcijom radne površine i osigurati njezinu potpunu suhoću. Upoznajte se s receptom i prikupite sve potrebne sastojke prije nego započnete proces miješanja. Bilo bi prilično nezgodno doći do sredine i otkriti da je maslac pretjerano čvrst ili da smjesa zahtijeva dodatno vrijeme “odmora” prije nego što napreduje dalje.
Kako bi se tijesto moglo odmah ispeći, pripremite lim za pečenje. Prije pečenja važno je zagrijati pećnicu i provjeriti temperaturu. Za optimalnu točnost razmislite o korištenju termometra za pećnicu ako je dostupan.

Za optimalnu aktivaciju kvasca ključno je osigurati da sastojci budu topli, ali ne pretjerano vrući. Preporuča se pustiti da se tijesto diže u toplom okruženju.
Morate biti oprezni kada dodajete tekućinu u tijesto, jer korištenje previše tople tekućine može oštetiti kvasac. Trenutačni trend favorizira rad s mokrim tijestom, što podrazumijeva dodavanje većine tekućine odjednom. Željena konzistencija je tijesto koje je mekano i vlažno, ali ne pretjerano ljepljivo. Dok mijesite tijesto, ono će vam se prestati lijepiti za prste, stoga je važno oduprijeti se želji da nastavite dodavati brašno.
Pravilno kombiniranje sastojaka nije jednostavan zadatak. Ključno je temeljito mijesiti tijesto minimalno deset minuta kako bi se postigla željena gustoća. Ovaj proces omogućuje razvoj glutena u brašnu, što rezultira zadovoljavajućom teksturom.

Preporučujemo