Ostavljajući po strani složenu dinamiku odnosa svekrva-snaha, zaronimo u divan scenarij u kojem je moja svekrva bila poznata po svom izuzetnom pekmezu od šljiva. Kako je vrijeme prolazilo i ona je starila, postao sam sretan primatelj njezina dragog recepta, zajedno s velikodušnim loncem i, naravno, njezinom kulinarskom stručnošću.
Sastojci
Za ukusan džem od šljiva trebat će vam otprilike 5 kg šljiva, 1 kg šećera (ako šljive nisu jako slatke dovedite na 1,5 kg), 2 komadića limuna, 2 dcl ruma i 3 vrećice vanilin šećera.
Priprema
Nakon što ste šljive isprali tekućom vodom, ocijedite ih, potom plodove prepolovite i pažljivo izvadite koštice.
Složite šljive i šećer u naizmjenične redove unutar posude za kuhanje, tako dok ne potrošite sve sastojke.
Ostavite predmet da ostane izložen hladnoći preko noći.
Zagrijte štednjak na srednju temperaturu.
Kada smjesa postane gusta, ubacite tanko narezani limun kojem ste ogulili koru.
U završnim fazama procesa kuhanja dodajte rum. Znak da je potpuno kuhan je kada se pekmez raspada na komadiće i ispada iz kuhala.
Nakon što smjesu ulijete u sterilizirane i zagrijane staklenke, stavite ih u malo otvorenu toplu pećnicu da se ohlade i da se zaštitni poklopac učvrsti.
Nakon što se pekmez ohladi, obilato ga pospite žlicom sitnog šećera, dobro zatvorite celofanom namočenim u rum i poklopite poklopcem.
BONUS
Postoje različiti načini uživanja u klasičnoj kombinaciji jabuka i pite. Jedna opcija je tradicionalna pita od jabuka, a druga je pita od dizanog tijesta s jabukama. Osim toga, postoji mogućnost izrade pite s jabukama od prethodno pripremljenog tijesta od maslaca.
Priprema temelja za pite može biti zastrašujući zadatak za neiskusne pekare, zbog čega često odustaju od recepta koji ih je oduševio. Međutim, zapravo se nema čega bojati. Ključno je slijediti preciznu metodu i, koliko god to čudno zvučalo, imati iskrenu ljubav i povezanost s tijestom. Brojni domaći kuhari zaklinju se u ideju da pečenje treba raditi samo u pozitivnom raspoloženju. Pa prihvatimo veselo raspoloženje i nastavimo naše putovanje pečenjem!
Tijekom faze pripreme trebat će nam tijesto za naš recept.
Za izradu tijesta prikupite sljedeće sastojke: vrećicu mlijeka, svježi kvasac, šećer, sol i brašno. Počnite tako što ćete svježi kvasac narezati na male komadiće. Lagano zagrijte mlijeko, pazeći da nije prevruće, i u njemu otopite kvasac. Dodajte šećer i sol, pa sve dobro promiješajte. Postupno dodajte brašno u smjesu, pazeći na gustoću tijesta. Ciljajte na gustu teksturu poput kiselog vrhnja. Nakon što ste postigli željeno stanje, prekrijte tijesto folijom i ostavite na toplom mjestu.
Tijesto će biti sasvim fino. Očekujte da ćete čekati otprilike trideset minuta. Iz prve ruke ćete svjedočiti kako se smjesa u zdjeli širi, povećavajući se barem dvostruko od svoje izvorne veličine!
Da bismo ga pripremili, potrebne su nam određene stvari.
Za ponovno stvaranje odlomka, predložio bih sljedeće:
Pomiješajte upute za mućenje jaja sa šećerom i topljenje maslaca: Miksajte jaja sa šećerom u prahu dok ne postane glatko, dok istovremeno otopite maslac i ostavite da se ohladi.
Preformulirajte upute za dodavanje smjese jaja i šećera u tijesto: Nakon 30 minuta smjesu jaja i šećera umiješajte u tijesto, postupno ulijevajući ohlađeni maslac. Obavezno temeljito izmijesite tijesto.
Pomiješajte upute za dodavanje brašna i biljnog ulja: U tijesto dodajte otprilike pola čaše brašna i veliku žlicu biljnog ulja.
Preformulirajte upute za praćenje konzistencije tijesta i njegovo dobro miješenje: Ključno je pažljivo pratiti stanje tijesta i temeljito ga mijesiti, dodajući još brašna po potrebi.
Zadržite pitanje na kraju: Kako možete odrediti odgovarajući iznos za dodavanje?