PREKRASNA ŠPANJOLSKA PITA ZA SAMO SAT! 🥬 – idealan izbor za brz i hranjiv obrok!
Ovo divno i slano pecivo, sa skladnim spojem svježeg špinata i kremastog sira, nudi laganu i prozračnu teksturu. Savršen za doručak, međuobrok ili laganu večeru, sastoji se od jednostavnih sastojaka koji daju hranjiv obrok koji je jednostavan za pripremu.
Živahni okusi i raznolike komponente ovih peciva zasigurno će ih učiniti omiljenim izborom među članovima obitelji. Bilo da ih odlučite pripremiti za vlastiti užitak ili za veće okupljanje, ovo je jelo i ukusno i hranjivo, pružajući dovoljno hrane.
POTREBNI SASTOJCI:
1 nasjeckani luk, 1 vezica nasjeckanog špinata, 3 veća jaja i 1 žličica soli. Crni papar: prilagoditi prema želji. Češnjak u prahu: prilagoditi prema želji. 1/4 šalice (50 ml) ulja.
Ukupno je potrebno 80 ml (1/2 šalice) mlijeka, zajedno s 1 žlicom krem sira i 150 grama (1 1/4 šalice) brašna. Dodatno treba dodati 1 čajnu žličicu (8 grama) praška za pecivo, kao i trokutaste ploške sira koje treba koristiti za preljev.
Započnite sastavljanjem potrebnih sastojaka: Zagrijte pećnicu na 180°C (350°F) i nastavite s sitnim sjeckanjem luka i špinata. Zatim pripremite mokre sastojke: U većoj zdjeli umutite jaja. Umiješajte sol, crni papar, češnjak u prahu, ulje, mlijeko i krem sir. Ove sastojke dobro izmiješajte dok se potpuno ne sjedine.
Umiješajte povrće ubacivanjem nasjeckanog špinata i luka u smjesu jaja, nakon čega slijedi temeljito miješanje kako bi se osigurala ravnomjerna raspodjela. Postupno umiješajte suhe sastojke polaganim dodavanjem brašna i praška za pecivo uz stalno miješanje dok ne dobijete glatku smjesu.
Priprema pečenja podrazumijeva izlijevanje smjese u podmazan pleh i ravnomjerno rasporedjivanje. Nakon toga na vrh posložiti trokutaste ploške sira.
Posudu stavite u zagrijanu pećnicu i ostavite da se peče 25 do 30 minuta, odnosno dok površina ne dobije zlatnosmeđu nijansu, a čačkalica zabodena u sredinu ne izađe čista.
Za posluživanje:
Ostavite da se kratko ohladi prije rezanja na kvadrate ili kriške. Prisutno dok je toplo.
Preporučene mogućnosti posluživanja uključuju sparivanje s osvježavajućom salatom kako biste stvorili potpuni obrok. Za dodatnu kremastost razmislite o tome da dodate žlicu kiselog vrhnja ili grčkog jogurta.
Uživajte u bogatom ručku popraćenom hrskavim kruhom. Kako biste poboljšali okus, razmislite o dodavanju pečenog povrća kao priloga.
TINKTURA OD MASLAČKA: Pospješuje dobrobit bubrega i jetre, snižava razinu kolesterola, ublažava upale i pomaže u regulaciji krvnog tlaka.
U našim krajevima vjerojatno nema više samonikle biljke od maslačka. Ova biljka uspijeva na raznim lokacijama, a pojedinci je njeguju stoljećima zbog svojih ljekovitih svojstava za mnoštvo bolesti. Maslačak je posebno vrijedan pažnje jer je lako dostupan, jer je svaki dio biljke jestiv i koristan za ljekovitu upotrebu.
U proljetnoj sezoni rasprostranjenost maslačka posebno dolazi do izražaja, jer njegovi cvjetovi krase gotovo svaku livadu i zemljište u našem kraju. S obzirom da je ovo povoljan trenutak za berbu i iskorištavanje maslačka, predlažemo da razmislite o pripremi vlastitog ekstrakta ili tinkture od ove izuzetne biljke koja može biti blagotvorna tijekom cijele godine. Proces izrade tinkture je jednostavan, au njenu pripremu uključit ćemo sve dijelove biljke. Ovaj kratki tekst ne može obuhvatiti cijeli niz prednosti povezanih s maslačkom ili njegovim različitim komponentama. Stoljećima je u našoj kulturi poznata tinktura od maslačka, koja se tradicionalno spravlja od korijena maslačka potopljenog u rakiji.
Oslanjajući se na tradicionalna znanja i praktična iskustva, predstavljamo vam vodič kako sami pripremiti i koristiti ovaj lijek.
Za pripremu tinkture bit će vam potrebni sljedeći sastojci:
svježi maslačak, uključujući korijen, listove i cvjetove, sve skupljeno u rano proljeće, uz rakiju ili votku sa sadržajem alkohola od 35-45 stupnjeva.
Priprema i primjena tinkture:
Tijekom proljetnog razdoblja odaberite svježu biljku koja je udaljena od prometnica i onečišćenja dok je u cvatu. Bitno je vaditi biljku zajedno s korijenom, jer je korijen najljekovitija komponenta. Sve dijelove biljke temeljito operite, ostavite da se osuše, a zatim ih nasjeckajte na sitne komadiće. Alternativno, možete upotrijebiti blender za stvaranje smjese koja olakšava prodiranje alkohola. Dobivenu mješavinu prebacite u staklenu teglu i potpuno je potopite rakijom ili votkom. Dok se votka preporučuje zbog blaže arome, rakija je također učinkovita u izdvajanju ljekovitih svojstava. Pazite da korijen čini barem polovicu mješavine, a preostali dio čine listovi i cvjetovi. Dobro zatvorite spremnik i čuvajte ga na sobnoj temperaturi, daleko od izravne sunčeve svjetlosti, tijekom tri tjedna. Preporučljivo je povremeno protresti posudu. Nakon tog perioda procijedite smjesu kroz gazu, zadržavajući samo tekućinu.
Tekućina dobivena ovom metodom sadrži punu koncentraciju hranjivih tvari maslačka. Tinkturu prebacite u staklenu posudu i držite na tamnom mjestu. Ova tinktura se koristi za stanja kao što su reumatoidni artritis i giht, a posebno je korisna za poboljšanje rada bubrega, kao i za detoksikaciju i pomlađivanje jetre od bolesti poput žutice i hepatitisa. Redovita konzumacija tinkture pomaže u rješavanju problema povezanih s masnoćom; dosljedna uporaba može dovesti do smanjenja razine kolesterola u krvi, regulacije visokog krvnog tlaka i sveukupnog olakšavanja pročišćavanja krvi—prakse koju pojedinci cijene stoljećima.
Travari zagovaraju korištenje maslačka u rješavanju zdravstvenih problema žena, uključujući komplikacije povezane s menopauzom, poteškoće s dojenjem, ciste i alergije. Osim toga, tinktura se koristi za pospješivanje proizvodnje i izlučivanja žuči.