Primjena eteričnih i biljnih ulja kao prirodnog repelenta protiv komaraca pokazala se učinkovitom.

Na tržištu se može naći mnoštvo sintetičkih repelenata, no mi ćemo se ukratko osvrnuti na prirodne alternative.

Određeni proizvodi za zaštitu od insekata služe kao repelenti, učinkovito smanjujući rizik od ugriza ili uboda insekata i posljedično minimizirajući vjerojatnost prijenosa bolesti. Osim toga, dostupni su insekticidi, kao što su dalmatinski buhač i neem, koji su vam možda poznati.

Možda bismo trebali početi s najutjecajnijim opcijama.

Izveden iz vrste Eucalyptus citriodora, citriodiol, također poznat kao ulje ili ekstrakt limunskog eukaliptusa, prirodna je mješavina cis i trans p-mentan-3,8-diola. Značajno je da posjeduje moćna repelentna svojstva, a istraživanja sugeriraju da se može usporediti s DEET-om, dobro poznatim sintetičkim repelentom.

Ne samo da učinkovito tjera komarce, već djeluje i kao repelent za krpelje. Nadalje, njegov je miris privlačniji u usporedbi s mirisom eteričnog ulja limunskog eukaliptusa, koje je već poznato po svojim repelentnim svojstvima. Osim toga, prikladan je za djecu od 2 godine i više. Možete ga pronaći u obliku Effitana od Alve i Aromapic od Pranaroma.

Ulje neema dobiva se iz sjemenki vrste Melia azadirachta postupkom hladnog prešanja, što rezultira snažnim insekticidom i repelentom zbog visokih razina spoja azadirachtina.

Ispitivanje je potvrdilo njegovu učinkovitost kao sredstvo odvraćanja kada se koristi u koncentracijama u rasponu od 2% do 5%. No, osim što ispušta neugodan miris koji podsjeća na luk ili češnjak (ovisno o osobnoj averziji), nema ograničenja za korištenje većih koncentracija. Smatra se sigurnim za vanjsku primjenu, ali je unutarnja konzumacija strogo zabranjena.

Poput ulja nima, andiroba ulje ima skup tetranortriterpenoida poznatih kao limonoidi, koji posjeduju repelentna svojstva. Osim svojih sposobnosti u borbi protiv krpelja, andiroba ulje nudi dodatnu prednost ugodnog mirisa, čime se razlikuje od ulja nima.

Citronela
Oshadhi u svojoj kolekciji nudi eterično ulje javanske citronele.

Kada se govori o ulju citronele, ono obično obuhvaća dvije varijante: cejlonsko i javansko. Industrija mirisa daje prednost javanskom mirisu zbog njegove sofisticiranije arome, iako osobne preferencije igraju značajnu ulogu u određivanju nečijeg afiniteta prema bilo kojoj vrsti. U konačnici, prepuštamo vama procjenu profinjenosti mirisa.

Više od šest desetljeća, citronela je služila kao repelent, koji se naširoko smatra sigurnim. Međutim, prekomjerne koncentracije mogu izazvati iritaciju kože, osobito kod djece. U usporedbi sa sintetičkim repelentima, trajanje učinkovitosti citronele je kraće, što zahtijeva češću primjenu radi održavanja zaštite.

Važno je napomenuti da vanilin, sastojak koji se često koristi u kolačićima, ima sposobnost produžiti trajanje i povećati učinkovitost repelenata na bazi citronele. Unatoč tome, važno je prepoznati da citronela obično nije glavna komponenta u ovim proizvodima; umjesto toga, služi kao sinergijski element.

Geranija
Bez obzira preferirate li geranijum ružu ili neku drugu varijantu, eterično ulje je vrlo traženo zbog obilja monoterpenskih alkohola (geraniol, citronelol, linalol) i estera, što ga čini učinkovitim rješenjem za suzbijanje komaraca. Dodatno, u kombinaciji s neemom, himalajskim cedrom i paprenom metvicom također se pokazao učinkovitim repelentom za krpelje.

Važno je naglasiti da je, kao i kod svih ostalih eteričnih ulja, za pravilno nanošenje ovog ulja na kožu potrebno razrjeđivanje u baznom ulju ili u obliku otopine ili naprednijih emulzijskih sustava.

Kemotip cineol biljke ružmarin vrlo je cijenjen.

Kombinacija kemotipa cineola eteričnog ulja ružmarina, koji sadrži repelentne komponente kao što su alfa pinen, kamfor i cineol, zajedno s kemotipom bosiljka linalol, paprenom metvicom i eukaliptusom, mogla bi potencijalno ponuditi vrijedno rješenje za problem dosadnih muha.

Kada je riječ o lavandi, poželjno ju je nazivati ​​ili lavandom ili širokolisnom lavandom. Ove sorte imaju veću koncentraciju cineola i kamfora u usporedbi s pravom lavandom, što ih čini učinkovitijima kao repelentima. Zbog toga je “hvarska lavanda”, zapravo budrovka od lavande, poznata po tome što tjera ne samo moljce nego i komarce i buhe.

Mačja metvica (Nepeta cataria) ima izvanrednu sposobnost da izbezumi mačke, no čini se da na njezino djelovanje nisu imuni ni komarci i žohari. 🙂 Kemijski spoj poznat kao nepetalakton ključni je igrač u stvaranju takvih reakcija. Unatoč svojim izvanrednim svojstvima, korištenje mačje metvice u komercijalnim proizvodima nije steklo široku popularnost, vjerojatno zbog svog specifičnog mirisa i relativno veće cijene u usporedbi s drugim repelentima.

Osim toga, važno je napomenuti prisutnost eteričnih ulja koja obiluju limonenom, poput citrusnog voća poput limuna i naranče, koji su nadaleko poznati po svojoj ugodnoj aromi. Ta se ulja često ugrađuju u recepte za tjeranje insekata i navodno učinkovito odvraćaju muhe, kao što je spomenuto u raznim literaturnim izvorima.

Znanstvenici sve više pozornosti posvećuju proučavanju repelentnog učinka metil antranilata, spoja koji se nalazi u eteričnom ulju lista mandarine, zbog njegovog sve većeg značaja u odbijanju komaraca.

Pošteno govoreći, moramo priznati blagotvorna svojstva eteričnih ulja poput eukaliptusa globulusa, bora, čempresa, limunske trave, pačulija i komorača, koja se u odgovarajućim količinama mogu koristiti kao repelenti. Ipak, preporučljivo je timijan timol, klinčiće i cimet koristiti u aroma lampama i difuzorima, u vrlo malim količinama, a suzdržati se od izravnog nanošenja na kožu.

Preporučujemo