Mahune su omiljena namirnica koja se može dugo držati u smočnici, a zatim nahraniti cijelu obitelj u ukusnom receptu koji se uvijek priprema u najvećem loncu ili pladnju.

Grah ima i brojne blagotvorne učinke na zdravlje, a jeste li znali da voda u kojoj se kuha čini pravo čudo za čišćenje kuće?

Kad kupite grah i donesete ga u kuhinju, namočite ga i potom prokuhajte u “prvoj” vodi koja se obično baca. Ovo je velika greška! Ova voda nije za ljudsku upotrebu, ali čini čuda za čišćenje domova, posebice staklenih površina.

Tvari koje ljuske graha ispuštaju u vodu pomažu da prozori, ogledala, pa čak i stakleno posuđe budu čišći nego ikad.

Pomiješajte to s vrućom vodom i ulijte u bočicu s raspršivačem, zatim raspršite smjesu po staklenoj površini i obrišite je. U smjesu možete dodati i malo alkoholnog octa ako želite dezinficirati površinu.

Dakle, da bi vaše ogledalo, prozor ili staklo zablistali, potrebni su vam samo grah, lonac i malo ljubaznosti

BONUS:

Gavez je biljka koja čini “čuda” za naše zdravlje. Njegove funkcije su sljedeće

Svježi listovi i cvjetovi u proljeće preporučuju se kao hrana za jačanje cijelog organizma i imunološkog sustava.

Gavez, biljka za koju se od davnina smatralo da pomaže kod raznih zdravstvenih problema, jedini je prirodni lijek koji pomaže u liječenju čukljeva i deformiteta palca. Raste na vlažnim tlima uz potoke i na vlažnim travnjacima u nizinskim šumskim područjima.

Ljekovita biljka gavez može pomoći u liječenju psorijaze, proširenih vena, deformiteta palca, uganuća i iščašenja, reume i artritisa, bolova u leđima, rana, prijeloma i krvarenja, oteklina i ogrebotina, prhuti i gihta.

Tinktura gaveza također se koristi za liječenje kožnih oboljenja i tegoba, tako da može učinkovito regenerirati epitelne stanice kože u borbi protiv starenja, naborane kože.

Svježi listovi i cvjetovi u proljeće preporučuju se kao hrana za jačanje cijelog organizma i imunološkog sustava. Korijenje se bere u proljeće ili ranu jesen, opere i osuši na suncu ili umjetnoj toplini. Listovi i cvjetovi beru se u razdoblju cvatnje od svibnja do kolovoza, a korijen se skuplja u proljeće i kasnu jesen. Nakon što ih izdubite, operite ih i osušite, narežite na komade i potpuno osušite na toplom mjestu.

Kako ga koristiti za liječenje?

Od gaveza se rade čajevi, melemi, kupke, melemi, tinkture i biljne kapi. Pripravci ove biljke ne smiju se čuvati u metalnim posudama.

Oblog od gaveza

Pomiješajte nekoliko žličica osušenog korijena gaveza s dovoljno vruće vode da napravite pastu. Nanesite pastu na krpu i prislonite je na ranu. Obnovite jastučiće svaka dva do četiri sata.

Lithospermum mast

Pomaže i ljudima i životinjama. Ako se odmah nanese na nove rane, sprječava trovanje krvi i omogućuje zacjeljivanje i najdubljih rana bez ostavljanja ožiljaka. Četiri do šest opranih svježih korijena nasjeckajte, kratko popržite u oko 250 g gheeja i ostavite preko noći.

Sutradan zagrijte, procijedite kroz krpu i ocijedite. Odmah stavite u čiste plastične posude i čuvajte u hladnjaku. Gavez ne smiju koristiti trudnice.

Preporučujemo