SAMO VODA I BRAŠNO!! Baka mi je pokazala kako se peče njemački kruh. Ovo je jednostavan i jeftin recept koji ne zahtijeva miješenje!
Prva faza uključuje uspostavljanje baze za kiselo tijesto ili prirodni kvas (kvas), gdje laktobacili koegzistiraju u harmoniji s gljivicama kvasca. Ovaj postupak traje nekoliko dana i neophodan je samo za prvi pokušaj. Kad naknadno pečete kruh, polovicu dobivenog tijesta iskoristite, a drugu polovicu “nahranite” kako biste je sačuvali za buduću upotrebu.
Ujutro prvog dana pomiješajte 1 decilitar mlake vode s 0,5 decilitara (ekvivalentno 30 grama) po mogućnosti organskog pšeničnog brašna u velikoj posudi koja se može proširiti. Pokrijte staklenku poklopcem, pazeći da nije prečvrsto zatvorena da bi se omogućio protok zraka. Smjestite topliji prostor u kuhinji, ciljajte na temperaturu između 20-25 stupnjeva Celzijusa. Ostavite smjesu da odstoji tri dana, ne zaboravite lagano protresti staklenku svako jutro i večer.
Ujutro četvrtog dana u smjesu pomiješajte 1 dl mlake vode s 1,5 dl (90 g) pšeničnog brašna. Miješajte komponente dok ne dobijete malo gušće tijesto.
U večernjim satima četvrtog dana počinje proces fermentacije i očekuje se lagano dizanje tijesta. Iako miris tijekom ove faze možda neće biti baš ugodan, bitno je da tijesto nastavi sazrijevati kako bi postalo elastično. Izlijte sadržaj tegle, zadržite oko 0,5 dl, zatim dodajte 1 dl mlake vode i 1 dl (60 g) prosijanog brašna. Sastojke dobro sjediniti. Ako se tijesto još nije počelo dizati, ostavite ga da odstoji još 12 sati.
Petog dana ujutro ponovite prethodni postupak: ostavite samo 0,5 dl smjese, zatim dodajte 1 dl mlake vode i 1 dl (60 g) prosijanog brašna. Dobro promiješajte i ostavite da odstoji.
Do pete večeri trebali biste primijetiti da je tijesto povećalo volumen i podsjeća na teksturu čokoladnog moussea. To znači da je vaš prirodni kvasac potpuno razvijen. Međutim, ako tijesto ne pokazuje te osobine, morat ćete ponovno proći kroz postupak. Za to izbacite sve osim 0,5 dl smjese, zatim dodajte 1 dl mlake vode i 1 dl (60 g) prosijanog brašna. Sastojke dobro izmiješajte i ostavite tijesto da odstoji.
Nakon što je kvas pripremljen, odvojite polovicu za recept za kruh naveden u nastavku. U drugu polovicu dodati 1 dl mlake vode i 1 dl brašna da se “nahrani”. Pomiješajte sastojke i ostavite smjesu da se digne i zapjeni na toplom, što obično traje oko 5-6 sati. Kada smjesa postigne vrhunac aktivnosti, premjestite je u hladnjak gdje se može držati oko 7 dana. Ako za to vrijeme namjeravate ponovno peći, iskoristite pola smjese i “nahranite” ostatkom. U slučaju da vam pečenje ne ide po planu, polovicu smjese bacite, ono što ostane “nahranite” i vratite u hladnjak. Slijedeći ovaj pristup, možete održavati živu kulturu prirodnog kvasca na neodređeno vrijeme