Projekt predviđa uspostavu sustava navodnjavanja za cijelu regiju do Negotina, planiranje izgradnje hidroelektrana i hidroelektrana, stvaranje uvjeta za turizam i veći gospodarski razvoj. Razdjelnica akumulacije Bogovina. Prema glavnom projektu iz 2006. godine, površina bazena je 360 četvornih kilometara, a zapremina akumulacije 44 milijuna kubika. Brana koja će se graditi bit će betonska brana s vrhom visine 269 m.
Kao što je već navedeno, osnovni razlog izrade i donošenja prostornih planova je stvaranje uvjeta za ostvarivanje državnih interesa u području vodnogospodarske infrastrukture, u skladu s načelima održivog razvoja. Prostornim planom utvrdit će se područje brana i akumulacija Bogovina i utvrditi zone sanitarne zaštite akumulacije, a temeljit će se na relevantnim rezultatima Studije upravljanja akumulacijom Bogovina i pratećih tehničkih dokumenata, a izradit će se u skladu s prostornim planom. Koordinaciju obavlja Institut za vodno gospodarstvo Jaroslav Černi.
Prioritet će biti realizacija sustava akumulacije Bogovina i prateće infrastrukture, s ciljem trajnog rješavanja ozbiljnog problema nedostatka vode, posebno u gradu Boru, uključujući i rastuću ekonomsku potražnju za vodom”, navodi se u dokumentu. Privremene granice područja prostornog uređenja pokrivaju cijeli katastarski grad Boljevac (ukupne površine oko 471 četvorni kilometar), i to: Bogovina, Varakonje, Ilino, Jablanica, K. Riverville, Lukovo, Mariizvol i Mirovo, prema popisu iz 2022. ima oko 3.270 stanovnika.
Ukupna površina slivnog područja akumulacije Bogovina iznosi 360 četvornih kilometara, uključujući i dijelove gore navedenog katastarskog grada, dok izvanslivno područje zauzima samo manji dio prostornog uređenja – oko 111 četvornih kilometara. kilometara. Prema Nacrtu prostornog plana Republike Srbije do 2035. godine, akumulacija Bogovina u Crnom Timoku planirana je kao akumulacija prvog reda, a njena planska namjena je: vodosnabdijevanje stanovništva, vodosnabdijevanje industrije, zaštita od poplava, oplemenjivanje mala vodna tijela, ribarstvo, održivost Turizam, energija.
Nebojša Marjanović, predsjednik Općine Bojevac, nedavno je za Ist medije rekao da je ovo razvojna šansa za ovaj dio Srbije jer akumulacija Bogovin ni na koji način neće ugroziti nijednu općinu na tom području. No, sve ima svoju cijenu, pa tako i ovaj projekt. Izgradnja akumulacije neizbježno će dovesti do masovnijeg preseljenja, pri čemu će selo Mali Izvor biti najviše pogođeno.
Srbija dobija “more”
“Projekt predviđa izgradnju sustava navodnjavanja za cijelu regiju do Negotina, planira se izgradnja hidroelektrane i vodene elektrane te stvaranje uvjeta za turizam i veliki gospodarski razvoj. Sve pritoke bogate su pastrvom i će stoga pružiti mogućnosti za ribarski turizam stvoriti uvjete za industriju”, rekao je Marjanović. Rekao je da je lokacija buduće akumulacije nedaleko od Valakonjskog brda.
“Koristit će se izvori Crne rijeke, Radovanove rijeke, rijeke Lozice kod istoimenog manastira i izvor rijeke Miroshtike. Sve rijeke su vrlo čiste i bez zagađivača, a oni će se dalje akumulirati u Crni Timok je vrlo važno strateško područje, jer je promjer svih izvora 30 kilometara”, naglasio je prvi čovjek grada Boljevca.
Podsjetimo, Ministarstvo graditeljstva, prometa i infrastrukture raspisalo je javni natječaj za izradu prostornih planova za četiri područja posebne namjene među kojima je i PPPPN za sliv akumulacije Bogovina. Rad su dobili Zavod za vodoprivredu Jaroslav Černa, tvrtka Geogis i Institut za arhitekturu i urbanizam Srbije.