Odmor predstavlja za svakoga sinonim za period opuštanja i “punjenje baterija”. No, uvijek je moguće da se desi nešto nepredviđeno i da vaš odmor postane noćna mora, posebno ako niste osigurali zdravstveno pokriće. Upravo to se dogodilo Mariji, majci iz Beograda, koja je sa svojim 11-godišnjim sinom krenula na odmor u Hrvatsku. Konkretno, planirali su boravak kod rodbine u Kninu, odakle bi svakodnevno odlazili na obalu Jadrana. Na prvi pogled, sve je izgledalo odlično, međutim…

Marija je podijelila da su izabrali da posete more tokom mjeseca kolovoza. Uz obalu je sve izgledalo predivno, a njen sin je svaki dan uživao u plivanju i ronjenju. Marija je rekla da tada nije bilo nikakvih naznaka da bi nešto loše moglo da se dogodi. “Jedno jutro, moj sin je ustao i žalio se na jaku bol u uhu. Odmah sam znala uzrok. Vjerovatno je imao upalu uha zbog neprekidnog ronjenja”, ispričala je Marija. Iako nije imala osiguranje, odlučila je da pokuša otići u lokalnu apoteku kako bi kupila antibiotike. Tamo je, međutim, naišla na razumno odbijanje i uputili su je kod ljekara.

Prema njenim riječima, najbliži privatni medicinski centar bio je u Šibeniku, što je vožnjom od Knina udaljeno 30 do 45 minuta. Zbog ovoga je odlučila da pokuša u lokalnom Domu zdravlja. Marija ističe da je to jedino medicinsko mjesto u Kninu i da se nalazi samo nekoliko minuta hoda od njih. “Brzo sam odvela sina u Dom zdravlja jer su bolovi u uhu postajali sve jači i počela sam da se zabrinjavam”, ispričala je. U čekaonici je zatekla tek nekoliko ljudi. Zbog jezika je zamolila ljude da pozovu njenu sestru za informacije. Ali, iznenađenje je uslijedilo kad je sestri objasnila situaciju i spomenula da nema zdravstveno osiguranje, samo srpski pasoš!Sestra joj je sa suosjećanjem poručila da ne brine i da će odmah otići do ljekara. Nakon kratkog vremena se vratila i rekla joj da pređe granicu s djetetom i da će sve biti u redu. Ljekar je brzo pregledao njenog sina, sa ciljem da se pomogne što je prije moguće. Posvetio se pronalaženju pravih antibiotika i čak pretraživao internet kako bi saznao koji su najbolji za djecu, jer je to još uvijek praksa koja se više primjenjuje kod odraslih. Na kraju, dao joj je antibiotske kapi i detaljne upute kako ih primijeniti. “Jako sam oduševljena njegovom pažnjom i brigom”, pričala je Marija.

Dodala je da nije platila nikakve takse i da nisu traženi nikakvi dokumenti. “Ovo je pravi primjer ljudske empatije i volje da se pomogne strancu u nevolji. Zahvalna sam što postoje takvi ljudi, i vjerujem da će ih biti još”, zaključila je Marija. Podsjetimo, Republički fond za zdravstveno osiguranje (RFZO) ima potpisane sporazume s 20 zemalja za pružanje hitne medicinske pomoći. Zbog toga svi građani koji imaju važeću zdravstvenu knjižicu i borave kao turisti u tim zemljama, mogu dobiti hitnu medicinsku pomoć o trošku RFZO-a. Također, privatno zdravstveno osiguranje se može pribaviti po cijeni od 10 do 25 eura po osobi, a kod nekih osiguravajućih društava postoji mogućnost pronalaženja obiteljskih paketa već od 40 eura, pa čak i niže. Cijena varira ovisno o destinaciji, broju osoba i dobi osiguranika.

Preporučujemo