ŠUBARICE BEZ PEČENJA ZA SAMO 10 MINUTA… Savršen blagdanski kolačić koji se jednostavno pravi…
POTREBNI SASTOJCI:
500 ml mlijeka, 5 kašika brašna, 5 kašika šećera, 1 kesica vanilin šećera, 150 g putera, čajno pecivo i 100 g mljevenog kokosa. Započnite namakanjem prstena u malu količinu mlijeka.
NAČIN PRIPREME:
Oko 200 ml mlijeka pomiješajte sa kondenziranim mlijekom, šećerom i vanilin šećerom. Zatim zagrijte preostalo mlijeko na štednjaku. Kada mlijeko počne kuhati, dodajte pripremljenu smjesu i kuhajte na način da podsjeća na proces pravljenja tradicionalnog pudinga.
Kad se smjesa ohladi, umiješajte maslac. Za pripremu kolutiće uronite u mješavinu mlijeka s malo ruma.
Malom žličicom premazati lagani sloj kreme na jednu roladu, zatim je prekriti drugom roladicom i završiti lagano uvaljati u premaz od kokosa.
BONUS
Trebat će vam jedna srednja cvjetača, 400 ml vode, 100 grama višenamjenskog brašna, 100 grama krušnih mrvica (plus dodatnih 20 grama ribanog parmezana), 2 do 3 jaja, 2 grama miješanih začina, prstohvat muškatni oraščić i malo ulja za prženje.
Evo prijedloga za ručak s receptom za pohanu cvjetaču. Ovo jelo dovoljno je svestrano da u njemu možete uživati tijekom cijele godine, a poznato je po tome što ne upija masnoću. Za prilog sam pripremila sataraš od sitnih krušnih mrvica od ostataka kruha. Ovaj recept rezultira obrokom koji je uistinu ukusan, koji ćete možda poželjeti ponavljati opetovano. Pogodan je i za vegane i za vegetarijance, a vjerujem da je među najukusnijim izborom, čak i bez mesa. U nastavku ćete pronaći detaljan recept i video preporuke za slična jela.
Za pripremu arfiole ili cvjetače, rastavite cvjetove, pazeći da nisu pretjerano mali. Točne količine mogu se pronaći na gore navedenom popisu sastojaka, označenom s: otvoreno za popis sastojaka.
Cvjetaču stavite u lonac i prelijte s 4 dl vode. Kad voda zavrije, poklopite lonac i pustite da se cvjetača kuha 5 minuta na srednjoj vatri, povremeno miješajući.
Nakon što prođe zadano vrijeme, skinite lonac s vatre i pažljivo izvadite cvjetaču, stavite je na tanjur da se ohladi desetak minuta prije upotrebe. Važno je zadržati vodu korištenu za kuhanje cvjetače, jer će ta tekućina biti potrebna kasnije; odličan je temelj za cvjetaču. Trebalo bi vam ostati oko 2,5 do 3 dl.
Zatim dodajte ekstra djevičansko maslinovo ulje u zagrijanu tavu. Ako maslinovo ulje nije dostupno ili ga ne preferirate, suncokretovo ulje služi kao dobra zamjena i još uvijek će pružiti izvrstan okus.
Paprike narežite na kockice i stavite u tavu da se pirjaju nekoliko minuta. Zatim ubacite narezani luk i nastavite kuhati još nekoliko minuta. Prema uputama iz video recepta, na papriku i luk u tavi poslažite prepolovljene rajčice kojima ste odstranili zelenu jezgru.
Smjesu ulijte u vodu u kojoj se kuhala cvjetača i poklopite te ostavite da se kuha pet minuta na srednjoj vatri. SAVJET: Nemojte zaboraviti nježno pritisnuti rajčicu kuhačom prije nego je prekrijete. Nakon isteka vremena, rajčici skinite koru, kratko je pasirajte i vratite u posudu.
SAVJET: možete se odlučiti i da rajčicu lagano izmiksate kuhačom umjesto da je pasirate i izvadite iz zdjele, kao što je prikazano u video receptu. Bez obzira koju metodu odaberete, rezultat će biti izvrstan!
Pomiješajte šećer, malo soli i, po želji, mješavinu začina i papra, prilagodite količine prema svom ukusu. Miješajte nekoliko minuta prije nego što skinete s vatre. SAVJET: Izbjegavajte potpuno uranjanje; skinite s vatre dok je još malo kuhano. Ova tehnika vam omogućuje da prilog završite kada je pohana cvjetača gotova, garantirajući da će prilog biti poslužen topao uz glavno jelo.
Započnite stavljanjem krušnih mrvica u jednu zdjelu. U posebnoj zdjeli pomiješajte jaja s prstohvatom začina i muškatnim oraščićem. U trećoj zdjeli dobro pomiješajte brašno s parmezanom ili naribanim sirom. Cvjetaču premažite ovim redoslijedom: prvo je pospite mješavinom brašna i parmezana, zatim umočite u smjesu od jaja i na kraju premažite krušnim mrvicama.