Sigurno ste se nekada susreli sa simptomima ili problemima vezanim za alergiju, to je prirodna reakcija imunološkog sistema na neku tvar (alergen) sa kojom tijelo dođe u kontakt. Bilježi se da sve veći broj djece ima alergiju na neku određenu tvar i iako je medicina znatno uznapredovala još uvijek nema konkretnog lijeka za trajno rješavanje ovog problema.
Jedina stvar koja je sigurna jeste da sa poboljšanjem imuno sistema dolazi i do smanjenja broja alergija, zbog toga je bitna zdrava ishrana i izbjegavanje one hrane koja je uzgajana na pesticidima i aditivima. Zanimljiva informacija jeste da je veliki broj ljudi alergičan na kikiriki, nedavno je predjednica udruženja “Alergija i ja” gostovala u jednoj od emisija i voditelj se također dotakao ove informacije pa joj je postavio pitanje zbog čega je to tako.
“Kikiriki je namirnica kao i svaka druga. Samo je taj protein koji se nalazi u kikirikiju veoma jak i može veoma ozbiljno ugroziti zdravlje. Neke alergije na određene namirnice u toku života mogu da se prerastu, pa tako alergija na mleko se preraste do druge ili treće godine u 90% slučajeva. Alergolozi i imunolozi tačno znaju, ukoliko je visoka klasa neke alergije, tačno znaju da li će se prerasti u toku rasta kod dece, ili će ona na žalost ostati trajno. Ukoliko je alergijski odgovor u tom ranom periodu, do polaska u školu ili kasnije, visok na određenu namirnicu, uglavnom se dešava da ta alergija ostaje do kraja života” – kazala je Snežana Šundić.
Navodi da se alergijske reakcije kod svake osobe mogu razlikovati i da nema konkretnog uzorka, odgovor organizma na neki alergen varira od osobe do osobe a reakcije mogu biti blage ili popraćene mnogo težim simptomima.
“Kao i kod svih namirnica, naš imunološki odgovor će zapravo reagovati potpuno drugačije u kontaktu sa bilo kojom namirnicom. Tako i kod kikirikija. Jedna osoba može imati neku slabiju alergijsku reakciju prilikom konzumiranja kikirikija, druga osoba će imati nešto jaču, intenzivniju, treća će reagovati čak i inhalatorno, kao prilikom otvaranja neke kesice, čak i na otvorenom. To je taj imunološki odgovor koji zavisi od osobe do osobe. To je veoma individualno” – objasnila je.