Svatko lovi ovu ribu ne shvaćajući njezin utjecaj: Evo kako utječe na vaše zdravlje i tijelo.
Oslić je globalno omiljena vrsta morske ribe, poznata po svom bogatom okusu i nježnom bijelom mesu koje omogućuje lako odvajanje od kostiju.
Kada se uzmu u obzir njegove iznimne zdravstvene prednosti i dostupnost tijekom cijele godine, postaje jasno da oslić zaslužuje redovito mjesto na našim stolovima.
Najkorisniji spojevi pronađeni u osliću.
Sadrži 78 kcal, 17,54 g proteina, 0,88 g ukupne masti, 20 mg kolesterola, 1,1 mg vitamina C, 100 mg natrija, 44 mg kalcija i 0,95 mg željeza, uz ostale vitamine, minerale i elektroliti.
Nutritivni profil oslića je izvanredan i pruža brojne zdravstvene prednosti.
Oslić služi kao izvrstan izvor esencijalnih masnih kiselina, proteina, minerala i vitamina topivih u mastima, uključujući vitamine A, E i D. Ova riba je klasificirana kao nemasna zbog visokog sadržaja vode, što rezultira niskim razinama kalorija i zasićene masti.
Proteini i aminokiseline
Oslić nudi nemasno, bijelo meso s povoljnim profilom aminokiselina. Porcija od 100 grama ove ribe donosi 17,54 grama proteina, što je 31 posto dnevnog preporučenog unosa. Bjelančevine oslića su cjelovite, sadrže sve esencijalne aminokiseline u odgovarajućim omjerima, a također su bogate antioksidansima.
Bogat korisnim mastima
Oslić je koristan izvor višestruko nezasićenih masnih kiselina, a istraživanja pokazuju da njegova konzumacija smanjuje šanse za srčani udar, moždani udar, pretilost i hipertenziju. Ribu i plodove mora karakterizira niska razina zasićenih masti i bogati su polinezasićenim mastima korisnim za srce, poput omega-3 masnih kiselina.
Niže razine žive u usporedbi s drugim plodovima mora i voćem.
Meso oslića sadrži samo 0,079 ppm žive. Američka FDA klasificira oslića kao “najbolji izbor” plodova mora zbog niske razine žive. Savjetuje se jesti 2-3 porcije tjedno.
Posebne kiseline
Oslić služi kao umjereni izvor omega-3 masnih kiselina, uključujući eikosapentaensku kiselinu (EPA), dokosapentaensku kiselinu (DPA) i dokozaheksaensku kiselinu (DHA), koje su značajne i specifične vrste masti. Istraživanja pokazuju da su te masne kiseline, posebice DHA, ključne za razvoj živčanog sustava, osobito kod dojenčadi i male djece.
Esencijalni vitamini i antioksidansi
Oslić, poput bakalara, nudi niz vitamina A i C u svom mesu. Ipak, to ne umanjuje značajne razine omega-3 esencijalnih masnih kiselina, uključujući ALA, DHA i DPA, koje pridonose različitim tjelesnim funkcijama, kao što je podrška zdravoj sluznici i koži.
Oslić je dobar izvor nekoliko hranjivih tvari, uključujući vitamine B-kompleksa kao što su niacin i piridoksin (B-6), kao i vitamin E, B12, tiamin i riboflavin. 7. Minerali
Ova riba služi kao prirodni izvor raznih minerala kao što su jod, kalcij, cink, kalij, fosfor i magnezij. Jod ima presudnu ulogu u ljudskoj prehrani, neophodan je za proizvodnju hormona štitnjače, a prisutnost svih ovih minerala doprinosi tome da je oslić vrlo hranjiva riba.
Značajne dobrobiti za zdravlje srca i prevenciju kardiovaskularnih bolesti.