Tanja Prohaska, koja je uspješno završila tri fakulteta, posvećuje se proizvodnji mlijeka zajedno sa svojom porodicom u pitoresknom Orlovatu. Njen ulazak u svijet mliječnog govedarstva datira od preseljenja iz grada u ovo banatsko selo prije 13 godina.
“Imam završene osnovne i magistarske studije ovdje u Zrenjaninu, na tehničkom fakultetu. Također sam bila dobitnica stipendije Ministarstva vanjskih poslova Italije, te sam 9 mjeseci provela u Bolonji. Posljednje studije su bile iz područja poljoprivrede. Nakon toga, udala sam se ‘na selo’, odlučivši zajedno sa suprugom da ostanemo na selu i nastavimo posao koji su započeli njegovi roditelji”, izjavila je Tanja.
Unatoč neznatnom poboljšanju u ovoj ključnoj djelatnosti, Tanja ističe da su izazovi i dalje veliki, a subvencije igraju ključnu ulogu u pokrivanju troškova veterinara i brige o životinjama.”Unatoč naporima države da poveća potpore za stočare, situacija je i dalje vrlo zahtjevna. Vrlo malo ljudi se odlučuje baviti stočarstvom, a mali stočari su odavno napustili to zanimanje”, dodala je. “Subvencije su porasle s 25 na 40.000 dinara po grlu, što predstavlja značajan iznos. Međutim, veći dio tog novca odlazi na veterinare i samu stoku.”
Na njihovom imanju trenutno se nalazi 45 muznih krava i do 25 grla junica, mladih životinja do godinu dana, steonih i drugih kategorija. Dnevno svaka krava proizvede oko 22-23 litre mlijeka, koje zatim predaju pančevačkoj mlekari.
“Cijena mlijeka varira od 55 do 60 dinara, ovisno o mjesecu i količini koju predajemo. Subvencija je povećana sa 10 na 19 dinara, što nam olakšava situaciju”, istaknula je Tanja.Kada je riječ o ishrani krava, naglasila je da trenutno prakticiraju raznovrsnu prehranu koja uključuje repin rezanac, prekrupe, stočno brašno, detelinu kao grubu hranu, te silažni kukuruz i detelinu popodne. Posebno je istaknula važnost mliječ