Ovaj tradicionalni obiteljski recept za ukusne krumpire brzo je i jednostavno jelo za koje je potrebno samo 10 minuta kuhanja. Ovi krumpiri su pečeni do savršenstva i kremasti, savršeni za obilan obrok.

Kombinacija hrskavog krumpira, vrhnja, kisele paprike, jetre bakalara iz konzerve i topljenog sira mozzarella zasigurno će zadovoljiti vaše nepce.

Potrebni sastojci:

Glavni sastojci:
900 g krumpira
sol, po ukusu
Odgovarajuća količina začina za krumpir
Maslinovo ulje, za zalijevanje
Ukiseljene paprike izvadite iz staklenke i narežite na kockice
jetra bakalara iz konzerve, ocijeđena
4 jaja
150 g kiselog vrhnja
nasjeckani poriluk
5 cherry rajčica narezanih na kockice
sira mozzarella, naribanog ili narezanog na ploške

Kako se priprema?

Pripremite krumpir: Zagrijte pećnicu na 200°C (392°F). Krompir operite i narežite na kockice. Stavite ploške krumpira u posudu za pečenje. Prelijte maslinovim uljem i pospite solju i začinima za krumpir po želji. Dobro promiješajte da se krumpir ravnomjerno obloži.
Pečeni krumpir: Lim za pečenje stavite u zagrijanu pećnicu. Pecite 20-25 minuta ili dok krumpir ne porumeni i postane hrskav.
Pripremite preljev: Dok se krumpir peče pripremite preljev od vrhnja. U zdjeli pomiješajte kiselo vrhnje, nasjeckani vlasac i kiselu papriku narezanu na kockice. Dodajte jetra bakalara iz konzerve, narezana na sitne komadiće.
Dodati preljev: Kada se krumpir ispeče, preliti ga kremastim preljevom. Ravnomjerno nanesite.
Dodajte posljednji sloj: narežite cherry rajčice i stavite ih na vrh. Naribajte ili narežite sir mozzarella i posipajte po tanjuru.
Ponovno pečenje: Vratite lim za pečenje u pećnicu. Pecite još 10-15 minuta, ili dok se sir ne otopi i porumeni.
Za posluživanje: Izvadite iz pećnice i ostavite da se malo ohladi. Uživajte u ovom ukusnom jelu od krumpira dok je vruće!
Zašto ćete voljeti ovaj recept
BRZO I JEDNOSTAVNO: Uz samo 10 minuta vremena za pripremu, ovaj je recept savršen za užurbane radne noći ili kada trebate brzi obrok.

Ukusno i utješno: kombinacija hrskavog krumpira, kremastog umaka od maslaca i otopljenog sira mozzarella stvara utješno jelo.

Svestranost: ovo jelo se može poslužiti kao glavno jelo ili prilog, što ga čini svestranim dodatkom vašem planu obroka.

BONUS:

Evo koliko lubenice možete pojesti dnevno: Ako jedete više – iskusit ćete ovih 5 nedostataka

Ljeto je u punom jeku i svi se žele rashladiti slatkom i sočnom lubenicom. Među brojnim ljetnim namirnicama koje osvježavaju naš mozak i opskrbljuju nas bogatim nutrijentima, lubenica je zbog svog mirisa i okusa jedna od najpopularnijih namirnica. Ipak, ni s čim ne treba pretjerivati, pa ni s lubenicom.

Može uzrokovati proljev
Lubenica je odličan izvor vode i dobar izvor dijetalnih vlakana. Međutim, konzumiranje velikih količina može uzrokovati probavne probleme kao što su proljev, nadutost itd. Sadrži sorbitol, šećerni spoj koji potiče rijetku stolicu. Drugi čest uzrok ovakvih problema je sadržaj likopena, pigmentiranog antioksidansa koji lubenici daje boju.
može povećati razinu šećera u krvi
Ako imate dijabetes, jedenje previše lubenice vjerojatno će značajno povećati razinu šećera u krvi. Iako je zdrav, ima visok glikemijski indeks (72).

Može povećati rizik od upale jetre
Osobe koje redovito piju alkohol trebale bi izbjegavati unos velikih količina lubenice jer visoke razine likopena mogu reagirati s alkoholom i izazvati upalu jetre. Pretjerani oksidativni stres u jetri može biti štetan.
Može dovesti do prekomjerne hidracije ili trovanja vodom
Hidrotoksičnost ili hiperhidracija stanje je u kojem u tijelu ima previše vode, što rezultira gubitkom razine natrija. Konzumiranje velikih količina lubenice može povećati sadržaj vode u tijelu. Ako se višak vode ne izluči iz tijela, to će uzrokovati povećanje volumena krvi, što može dovesti do oticanja nogu, umora, opterećenja bubrega itd. Također može uzrokovati smanjenje razine natrija u tijelu.
može uzrokovati kardiovaskularne probleme
Poznato je da je lubenica izvrstan izvor kalija, važnog nutrijenta koji igra višestruku ulogu u održavanju dobrog zdravlja. Pomaže u održavanju funkcije elektrolita, održava naše srce zdravim i čini naše kosti i mišiće jačima. Međutim, previše kalija može uzrokovati kardiovaskularne probleme kao što su nepravilni otkucaji srca i slab puls.
Koliko lubenice možete pojesti u jednom danu?
Prema nutricionistu i fiziologu Riteshu Bavriju, “100 grama lubenice sadrži otprilike 30 kalorija. S obzirom na to da većinu sadržaja čini voda, lako je pojesti čak 500 grama, što znači da ste upravo unijeli 150 kalorija. Jer ima manje utjecaj na želudac, možda se nećete osjećati siti, što može dovesti do toga da pojedete više nego što biste trebali i nakon toga posegnete za drugom hranom jer vam to nije dovoljno. Osim toga, lubenica sadrži 6 grama šećera na 100 grama, dakle 500. grama lubenice na kraju će sadržavati 30 grama šećera za većinu ljudi, dnevni unos od 100 do 150 grama šećera iz svih namirnica povećat će taj broj.

 

Preporučujemo