avak crijevne mikroflore kako biste potaknuli metabolizam, poboljšali imunitet, smanjili rizik od raka, regulirali krvni tlak, smanjili razinu kolesterola, podigli raspoloženje i još mnogo toga.

Bitno je:

5 litara vode i 5 kg ukiseljenog povrća (uključujući krastavce, paprike, mrkvu, zelene rajčice, cvjetaču, mali luk i drugo).
Za pripremu ovog recepta počnite s 1 litrom 9% octa, 13 žlica šećera, 5 žlica soli, vrećicom vinove loze i začinima poput papra u zrnu, kopra i hrena. Počnite s temeljitim pranjem povrća i uklanjanjem peteljki. Zatim probušite paprike da voda prodre. Mrkvu, luk i rajčicu također očistite. Kad je gotovo, povrće stavite u bačvu i dodajte vodu pomiješanu s octom, soli, šećerom i moštom.

Dobro pomiješajte sve sastojke i pobrinite se da povrće bude što dublje uronjeno u vodu. Imate mogućnost dodati više povrća u vodu kasnije ili možete dodati još vode zajedno s octom i začinima.

Držite bačve na hladnom i suhom mjestu, zaštićenom od sunčeve svjetlosti.

AJVAR! STAROMAKEDONSKI RECEPT! A JA STVARNO NE MOGU JESTI BOLJE!

SASTOJCI
5 kilograma crvene paprike, 2 kilograma patlidžana i 1 glavica češnjaka.

0,75 l ulja, 4 kriške ljutih feferona, sol i papar.

PRIPREMA
Temeljito operite cijele paprike i uvjerite se da su potpuno suhe, što je ključno. Zatim ih pecite u pećnici na 220C okrećući ih sa svih strana. Ako vaša pećnica ima postavku konvekcije, to će ubrzati proces i olakšati kasnije guljenje paprike. Paprike su gotove kada na pojedinim mjestima malo potamne i kožica se počne odvajati.

Nakon pečenja paprike je poželjno staviti u najlonsku vrećicu i pustiti da se kuhaju na pari 15-20 minuta, jer će se tako lakše guliti.

Uklonite sjemenke iz paprike nakon što ste je ogulili, a zatim je ostavite sa strane da se ocijedi.

Cijele patlidžane ispecite u pećnici, a zatim im ogulite koru nakon što se malo ohlade. Zatim izmiksajte ocijeđene paprike, patlidžane, češnjak i feferone.

U odgovarajuću šerpu sjediniti dvije trećine ulja sa samljevenom smjesom, popapriti i posoliti po ukusu.
Kuhajte na laganoj vatri oko 2 sata uz stalno miješanje.

Na pola procesa kuhanja dodajte preostalo ulje i po potrebi začinite solju i paprom.

Ajvar se smatra gotovim kada se smjesa zgusne, što znači da je tekućina isparila, au mijšanju ostaje čvrst i uočljiv trag.

Boce prije upotrebe očistite, dobro osušite, a zatim sterilizirajte u pećnici na 100°C 30 minuta.

Kako biste izbjegli pucanje, umetnite nož, vilicu ili sličan predmet u staklenku dok je punite vrućom smjesom, pazeći da zrak ne ostane zarobljen unutra.

Staklenke ponovno stavite u pećnicu na 20 minuta kako bi gornji sloj bio zlatno-smeđi, pazeći da ajvar ne počne kuhati u staklenkama.

Izvadite sav sadržaj, zagrijte ulje u loncu i žlicom ulijte u staklenke, pazeći da prekrije površinu kako zrak kasnije ne bi došao u kontakt sa smjesom.
Sve posude dobro zatvorite metalnim poklopcima i stavite u ugašenu, ali prethodno zagrijanu pećnicu na 150°C, te ih ostavite da se lagano ohlade preko noći.
Ako odlučite koristiti celofan (što ne savjetujem), slobodno izostavite ovaj posljednji korak.

Porcija
Povremeno ističem korake u receptu koji su osmišljeni kako bi kasnije pojednostavili guljenje paprike, jer vjerujem da je to najzamorniji i najneugodniji dio procesa (naravno, uz dva sata provedena pokraj lopatice miješajući smjesu koja prska posvuda čim se zaustavi). Osim toga, vrijedi napomenuti da se primarna toplina feferona nalazi u gornjem dijelu i sjemenkama, pa hoćete li ukloniti sjemenke ili ne ovisi o željenoj razini ljutine ajvara. Usput, moj partner, koji inače ne voli začinjenu hranu, smatra četiri cijele feferone prihvatljivima. Imajte na umu da ajvar kuhanjem djeluje svjetlije i vruće u odnosu na ohlađeno i odstajalo stanje; stoga, ako vam se tijekom kuhanja čini previše ljuto, vjerojatno će ispasti blaže nakon što se ohladi

Preporučujemo