Urtica dioica, obično poznata kao kopriva, neukroćena je biljka koja se uglavnom nalazi u zanemarenim područjima diljem Europe, Azije, Afrike i Sjeverne Amerike. Ova samonikla jestiva biljka koristi se u tradicionalnoj medicini više od tisućljeća, zahvaljujući svojim izvanrednim terapeutskim svojstvima. Stari Grci koristili su koprivu za terapeutske masaže za ublažavanje reumatskih tegoba, dok je u srednjem vijeku čaj od koprive služio kao diuretik i koristio se za ublažavanje tegoba u zglobovima.
Kopriva, biljka s dugom poviješću medicinske upotrebe, poznata je po svojoj sposobnosti da pomaže u probavi i promiče cjelokupno zdravlje. Prisutnost flavonoida u koprivi ne samo da jača imunitet, već pruža i zaštitu od raznih bolesti. Osim toga, kopriva je vrijedan izvor esencijalnih mikronutrijenata poput kalcija, kalija, željeza, fosfora te vitamina C i A. Njezina diuretička svojstva olakšavaju eliminaciju vode i toksina iz tijela, dok njezino antihemoragično djelovanje potiče hemostazu i sprječava pretjerana krvarenja .
Po čemu je čaj od koprive koristan? Obilje polifenola, biljnih kemikalija koje se nalaze u koprivi, ključno je. Sveobuhvatna analiza istraživanja polifenola pokazuje da ti moćni spojevi imaju potencijal pridonijeti upravljanju i prevenciji kroničnih upalnih stanja, uključujući dijabetes, pretilost, rak i bolesti srca.
Liječenje raka dojke i prostate može imati koristi od potencijala polifenola dobivenih iz ekstrakta koprive. Naime, kopriva i slične biljke posjeduju snažne antioksidanse koji štite tijelo od oštećenja stanica i učinaka starenja. Uz polifenole, kopriva sadrži pigmente kao što su beta karoten, lutein i luteoksantin, koji posjeduju antioksidativna i protuupalna svojstva.
Dakle, postoje znakovi koji upućuju na blagotvoran učinak koprive na:
Uz simptome povećanja prostate, rinitisa, smanjenja upalnih procesa u tijelu i trenutnog pada vrijednosti krvnog tlaka dolazi i snižavanje razine šećera u krvi.
Istraživanja pokazuju da čaj od koprive može biti koristan za osobe s bolestima mokraćnog sustava, uključujući benignu hiperplaziju prostate (BHP), jer pomaže u ispiranju štetnih bakterija iz mokraćnog sustava. BPH, koji dovodi do povećanja prostate i mogućih problema s mokrenjem, može se ublažiti konzumacijom čaja od koprive. Međutim, važno je posavjetovati se sa svojim liječnikom prije nego što čaj od koprive uključite u svoju rutinu kako biste bili sigurni da nema mogućih interakcija s lijekovima koje možda uzimate.
Kroz anale vremena, kopriva se koristila kao lijek za ublažavanje bolova i umirivanje upale mišića, posebno u slučajevima povezanim s artritisom. Nadalje, znanstvene studije su pokazale da konzumacija čaja od koprive ima sposobnost ublažavanja upale i tegoba povezanih s osteoartritisom.
Kopriva je pokazala potencijalne dobrobiti u regulaciji razine šećera u krvi. Točnije, pomaže u proizvodnji i lučenju inzulina u gušterači, hormona odgovornog za smanjenje razine šećera. Studija provedena 2013. godine otkrila je da ekstrakt lišća koprive učinkovito smanjuje i šećer u krvi i glikozilirani hemoglobin kod osoba kojima je dijagnosticiran dijabetes tipa 2..