U ovom brzom testu otkrijte kako pomoću tri jednostavne metode odrediti je li jaje pokvareno.
Većina nas u svojim hladnjacima uobičajeno ima jaja čija svježina i jestivost često sumnjamo u pitanje. Za određivanje prave starosti i kvalitete ovih jajašca, dostupne su tri nekomplicirane metode.

S obzirom da je Uskrs pred vratima, vrijeme je da se pripremite za svetkovinu na najtradicionalniji mogući način – s uskrsnim jajima. No, ako imate jaja koja su neko vrijeme stajala u hladnjaku i niste sigurni u njihovu svježinu, ne bojte se! Postoje tri jednostavne metode za utvrđivanje je li se jaje pokvarilo.

Jesu li jaja kojima je istekao rok sigurna za konzumaciju? Otkrijte odgovor kroz test vode posebno dizajniran za procjenu valjanosti zlatnih vrhova.
Da biste odredili svježinu jajeta, potopite ga u posudu s hladnom vodom. Razina vode trebala bi biti otprilike dvostruka od visine jajeta. Kad se svježe jaje stavi u vodu, ono će odmah potonuti na dno i ležati vodoravno. Nešto starije jaje, staro oko tjedan dana, također će potonuti na dno, ali s jednim krajem malo uzdignutim. Ako jaje ostane uravnoteženo i digne se s dna zdjele, vjerojatno je staro oko tri tjedna. Sva jaja koja plutaju na površini vode smatraju se prestarima i ne smiju se konzumirati.

Da biste odredili svježinu jajeta, držite ga blizu uha i lagano protresite. Ako osjetite bilo kakve grgljave zvukove, preporučljivo je izbjegavati konzumaciju jaja. Suprotno tome, ako ne čujete nikakvu buku, vjerojatno je sigurno za konzumiranje.

Da biste proveli test razbijanja jaja, jednostavno razbijte jaje na tanjur i pažljivo pregledajte žumanjak i bjelanjak. Svježe jaje će pokazati žumanjak koji je sferičnog oblika, nalik na globus, s bjelanjkom koji ga čvrsto obavija. Kod malo starijeg, ali još uvijek jestivog jajeta, žumanjak će izgledati malo spljošten, dok bjelanjak ostaje čvrst i blizu žumanjka. Međutim, ako je žumanjak potpuno spljošten, a bjelanjak se razlije van, podsjećajući na vodu, to je znak da jaje više nije za konzumaciju.

Preporučujemo